• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Marian Kołodziej. Tajemnica artysty - pokaz przedpremierowy filmu

w każdy czwartek (do 11.08), godz. 13:00, 18:00

Gdynia,
bilety 10 zł
lip 2-3

sobota - niedziela, godz. 11:45, 14:00

bilety 24,90 zł
przedsprzedaż 14,90 - 20,90 zł
FILM DOKUMENTALNY "MARIAN KOŁODZIEJ. TAJEMNICA ARTYSTY"
reżyseria | Anna Maria Mydlarska
producent | Video Studio Gdańsk
termin | 20 grudnia 2021, godz. 18:00
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności
transmisja | facebook.com/videostudiogdansk, https://www.gdansk.pl/

Filmowy portret MARIANA KOŁODZIEJA jednego z najwybitniejszych gdańskich artystów, scenografa, kostiumografa, rysownika, autora projektów papieskich ołtarzy, świadka historii i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, związanego przez ponad 60 lat z Gdańskiem.

Po projekcji odbędzie się DEBATA z udziałem:
Anna Maria Mydlarska - reżyserka filmu
Jerzy Kiszkis - aktor Teatru Wybrzeże
Krzysztof Babicki - Dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni
Jacek Friedrich - dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
Marzena Bakowska - prowadząca debatę

MARIAN KOŁODZIEJ zrealizował ponad 200 scenografii do teatrów dramatycznych i operowych w Polsce i zagranicą. Zaprojektował kostiumy do 32 filmów. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem, Tadeuszem Konwickim. Stworzył projekty dwóch ołtarzy papieskich: "Okrętu Kościoła" na Zaspie z 1987 i "Widnokrągu" na sopockim hipodromie z 1999 roku, z których pierwszy przeszedł do historii. Autor wstrząsającego cyklu prac "Klisze pamięci. Labirynty", podsumowującego jego doświadczenia wojenne, na stałe eksponowanego we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (teren dawnego podobozu KL Auschwitz). W tym roku Marian Kołodziej obchodziłby swoje urodziny.

Patronem medialnym wydarzenia jest https://www.gdansk.pl/
Projekt filmu został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

MARIAN KOŁODZIEJ urodził się w 1921 roku. Po wybuchu II Wojny Światowej próbował przekroczyć granicę, żeby dołączyć do formujących się we Francji wojsk polskich. Podczas jednej z takich prób został aresztowany przez gestapo. W 1940 roku wraz z pierwszym transportem i numerem 432 trafił do KL Auschwitz. Kołodziej stał na jednym apelu z Maksymilianem Kolbe w dniu, w którym ten dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. Z relacji Kołodzieja dowiadujemy się, że jego samego od późniejszego wyroku śmierci uratowało przyjęcie nazwiska innego zmarłego więźnia, równolatka.

Losy Kołodzieja i Gdańska splotły się w latach 50-tych, kiedy jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rozpoczął w 1950 roku pracę w Teatrze Wybrzeże . Zadebiutował na scenie, przygotowując scenografię do spektaklu Wiktora Biegańskiego "Korzenie sięgają głęboko" Arnauda d'Usseau i Jamesa Gowa. Na deskach Teatru Wybrzeże zrealizował ponad 100 spektakli. Jednocześnie pracował jako kostiumograf. W latach sześćdziesiątych Kołodziej pracował na kilku planach filmowych jednocześnie przygotowując kostiumy do "Krzyża Walecznych", "Westerplatte" czy "Wolnego miasta".

Szerokiej publiczności jest najbardziej znany z monumentalnych projektów ołtarzy papieskich. "Okręt Kościoła" ze sternikiem Papieżem uważany jest za najpiękniejszy i najbardziej oryginalny ołtarz ze wszystkich stu pielgrzymek Jana Pawła II.

W 1993 Artysta doznał udaru mózgu i został częściowo sparaliżowany. Wówczas to, po prawie pięćdziesięciu latach milczenia, powrócił do dramatycznych wspomnień z młodości, do lat spędzonych w obozach koncentracyjnych, tworząc wstrząsający cykl "Klisze pamięci. Labirynty". Dziś wystawa znajduje się we franciszkańskim Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Artysta zmarł w 2009 roku w Gdańsku. Został pochowany w podziemiach kościoła franciszkanów w Harmężach.

PRODUCENT FILMU - VIDEO STUDIO GDAŃSK - jest jednym z pierwszych i najdłużej działających niezależnych polskich producentów filmowych i telewizyjnych - istnieje od 1981 roku. W dorobku Video Studio Gdańsk jest blisko 1700 filmów i programów telewizyjnych. Od 1981 r. towarzyszymy z kamerą podczas wydarzeń społecznych i politycznych. Dzisiejszy dorobek Video Studio Gdańsk to również wiele godzin filmów i programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze i jej wybitnym postaciom. Posiadamy największy zbiór dokumentacji telewizyjnej i filmowej, który powstał w kręgu kultury niezależnej w Polsce. Korzystają z niego wszystkie ważne stacje telewizyjne w Polsce. Więcej danych o naszej działalności można znaleźć na stronie www.videostudio.com.pl oraz na https://www.facebook.com/VideoStudioGdansk

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.