Film

6.0 46 ocen 1 10

Legiony

(64 opinie)
produkcja
Polska
gatunek
dramat
premiera
20 września 2019 (Polska)
reżyseria
Dariusz Gajewski
scenariusz
Tomasz Łysiak
czas trwania
2 godz.

Obsada

Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz, Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Modest Ruciński

Opis filmu

Filmowa superprodukcja o legionowym pokoleniu lat 1914–1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. To epickie widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, bez wahania rzucających się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Uniwersalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach i dojrzewaniu do wspólnoty. Wielka historia jest tu tylko tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story. Uwikłani w nią są: dezerter z carskiego wojska – Józek, agentka wywiadu Pierwszej Brygady, członkini Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego – Ola oraz jej narzeczony, ułan i członek Drużyn Strzeleckich – Tadek.

Nasza recenzja

Alicja Olkowska
Ocena: 3 (21 września 2019)
Dziwny film. Trwa dwie bite godziny, a jest strasznie niespójny i poszatkowany - tak naprawdę kręcono serial, który ktoś musiał zamknąć w 130 minutach? Niby jest wątek przewodni, ale panuje ogólny bałagan. Pory roku zmieniają się szybciej niż kolejne aktualizacje festiwalowej afery z „Solid Gold”. Świetny Baka, klasyczny Fabijański. Patos goni patos. Żal (nie tylko koni).
Łukasz Rudziński
Ocena: 2 (21 września 2019)
Ten film to wzorcowy przykład jak nie powinno się robić filmów historycznych. Niewiarygodne drętwe dialogi, bardzo rzewna, romantyczna i strasznie naiwna opowieść o pochmurnym superbohaterze, który zawsze wywinie się śmierci. Dodano też zadziwiająco mdły wątek miłosny, przedstawiony w wyjątkowo kiczowatej scenerii. Oczywiście mnóstwo tu również zbędnego patosu. Jedna udana scena szarży ułańskiej i dobry Mirosław Baka w roli drugoplanowej wyczerpują atuty tego nieudanego filmu.
Marta Apanowicz
Ocena: 3 (21 września 2019)
To najdroższa produkcja filmowa ostatnich lat, ale jeśli macie nadzieję na polską wersję Szeregowca Ryan’a będziecie zawiedzeni. Miałkie dialogi, słaby romans w tle, napięcie budowane muzyką, nie historią. Doskonały Mirosław Baka, ale to stanowczo za mało.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 3 (20 września 2019)
Jak wydać 27 mln zł na nudny film? O właśnie tak. Zamiast kipiącego od emocji widowiska historycznego dostaliśmy banalny, nużący romans że słabym scenariuszem i jeszcze słabsza gra aktorska. Dlaczego?! Zaledwie 2 sceny batalistyczne w takim filmie to skąpstwo i marnowanie potencjału. Nie pójdą na to nawet szkoły, bo aspektów historycznych i edukacyjnych jest tu ledwie garstka. Szkoda dobrych zdjęć.
Jarosław Kowal
Ocena: 3 (20 września 2019)
Warta kilka milionów próba opowiedzenia o wojnie w taki sposób, żeby zainteresować nie tylko wycieczki szkolne. W pewnym sensie nawet udana, bo szkoły faktycznie mogą być mniej zainteresowane, ale przy okazji również wszyscy inni. "Legiony" to miałka opowieść o miłosnym trójkącie i kipiącym od patosu patriotyzmie, a w dodatku zabrakło pomysłu na jej zakończenie. Jeżeli wysoki budżet zrobił wam nadzieję na ciekawe sceny batalistyczne, to ostudźcie zapał - są może ze dwie, a w dodatku najczęściej

Opinie (64) 5 zablokowanych

 • Wspaniały epicki film

  Warto !!!

  • 37 17

 • Film poniżej oczekiwań.

  • 18 29

 • Jesteś z PO ?

  Idź na Politykę tvnu

  • 3 10

 • Epicki ?

  Która cześć tego filmu była epicka ? Słaby scenariusz, drętwe dialogi, sceny batalistyczne kręcone tak wąskim kadrem jak tylko się dało. Szarże maksymalnie 10 osób. i**otyczna scena wjazdu dwóch kawalerzystów na górkę. Rosyjska artyleria marnująca dziesiątki pocisków armatnich żeby zabić 2 bezbronnych żołnierzy uciekających z pola walki. Ludzie... naprawdę nie widzicie jak fatalny jest to film ?

  • 8 4

 • A byłeś?

  .

  • 1 1

 • Mega

  Świetnie nakręcony film, trzyma w napięciu przez cały czas

  • 27 16

 • ?

  A co ma do rzeczy fakt, czy ktos jest z po? Film jest zenujaco slaby. Nawet najwiekszy fanatyk polskiej kawalerii i legionow musi widziec, jak beznadziejnie wypadaja sceny batalistyczne i jak glupi jest scenariusz. To nie jest kwestia pogladow politycznych, tylko fundamentalnych brakow tego dziela... Mysle ze akurat polityka i legiony moga spokojnie lezec na tej samej polce. Filmy, za ktore mozna tylko sie wstydzic.

  • 9 3

 • zmarnowany temat

  to film dla dzieci z pierwszych klas podstawówki

  • 15 28

 • Tragedia

  Gniot, gniot, gniot. Gra aktorska tragiczna, dialogi jak by były improwizowane a nie napisane, przy tym filmie Na Wspólnej czy M jak miłość to arcydzieła. Na prawdę nie warto iść i wydawać na to "coś" pieniędzy.

  • 13 24

 • Co w tym filmie jest wspaniałe, proszę choć o jeden przykład.

  • 6 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Premiery

23.10.2020 r.

16.10.2020 r.

Zapowiedzi