stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Le siècle de Le Corbusier

16 października o 18.00 rozpoczniemy sezon Miastoprojekcji od filmu dokumentalnego poświęconego Le Corbusierowi - najważniejszemu twórcy architektury modernistycznej. Po filmie będzie miała miejsce rozmowa z udziałem Aleksandra Kędziorek i Grzegorza Piątka.

Związany z Francją Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) pochodził ze Szwajcarii. Jako twórca wpłynął nie tylko znacząco na architekturę, ale także na urbanistykę, wzornictwo oraz sztuki wizualne. Film przybliża jego zrealizowane projekty z różnych stron świata, pokazuje również plany, szkice architektoniczne i inne prace. Narrację stanowią fragmenty wywiadów oraz tekstów teoretycznych.

Wykorzystane w tytule tłumaczenie Corbusierowskiego terminu l'espace indicible odwołuje się do nowoczesnej przestrzeń sztuki, rozszerzając i redefiniując pojęcie architektury.

Aleksandra Kędziorek - historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy "Oskar Hansen. Forma Otwarta" pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek "Oskar Hansen-Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics" (z Ł. Rondudą, 2014) i "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w "Autoportrecie" i "Przekroju". Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" (2017).

Grzegorz Piątek - Krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernizacion na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009 - 2 wydania). Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku "Architektura-murator". Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.