stat
Impreza już się odbyła

LGBT Film Festival (1 opinia)

Przed nami jubileuszowa dziesiąta edycja przeglądu mającego na celu przybliżenie widzom filmów, których problematyka ogniskuje się wokół LGBT, a które rzadko goszczą na ekranach kin (w wielu wypadkach - jak zdążyliśmy się o tym wielokrotnie przekonać w trakcie poprzednich odsłon imprezy - festiwalowy seans danego filmu może być jedyną okazją do zobaczenia wybranego tytułu na dużym ekranie).

Tegoroczny przegląd zapowiada się nadzwyczaj wielokulturowo, bo w programie znalazły się utwory wyprodukowane lub współprodukowane przez Gwatemalę, Kenię, Rumunię, RPA czy Holandię.
Taka różnorodność sprawia, że widzowie będą mogli zapoznać się z odmiennymi perspektywami, innymi ujęciami problemów społeczności LGBT, wreszcie też - z rozmaicie opowiedzianymi historiami filmowych bohaterów.

Przegląd uświetnią seanse dzieł nagradzanych na prestiżowych festiwalach: wyróżnionego w Wenecji "José" Li Chenga czy wielokrotnie już komentowanej i uhonorowanej Złotym Pazurem "Niny" Olgi Chajdas. W trakcie festiwalu zostaną także pokazane filmy, które już zdążyły spodobać się publiczności na światowych imprezach - wśród nich warto wskazać skromną produkcję z Rumunii zatytułowaną "Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie" Bogdana Theodora Olteanu czy holenderskie "Just Friends" w reżyserii Annemarie van de Mond. Łącznie siedem intrygujących i zachęcających do dyskusji filmów, obok których nie można przejść obojętnie.

JOSÈ
r. Li Cheng / Gwatemala, USA / 2018 / MFF w Wenecji 2018: Queer Lion / 85 min.


José mieszka ze swoją matką w mieście Gwatemala - jest typowym przedstawicielem niższej klasy społecznej w jednym z najbardziej niebezpiecznych, religijnych i zubożałych krajów świata. Jego matka nigdy nie miała męża, a José jest jej najmłodszym i jednocześnie ulubionym dzieckiem. Jej życie krąży wokół kościoła i sprzedawania kanapek na przystanku autobusowym. On natomiast spędza całe dnie w ciasnych autobusach, dostarczając w godzinach szczytu jedzenie czekającym w korkach kierowcom. Wolne chwile wypełnia zabawą na telefonie i przypadkowym seksem, na który umawia się za pośrednictwem aplikacji randkowych. Kiedy pewnego dnia bohater spotyka Luisa, migranta z wiejskiego wybrzeża Karaibów, między mężczyznami rodzi się nieoczekiwane uczucie. To doświadczenie przyniesie Josému zarówno pasję, jak i ból, a także pomoże mu na nowo odkryć siebie.

RAFIKI
r. Wanuri Kahiu / Kenia, RPA, Niemcy, Holandia, Francja, Norwegia, Liban / 2018 / 83 min.


"Dobre Kenijki stają się dobrymi kenijskimi żonami", ale Kena i Ziki tęsknią za czymś innym.
Choć ich ojcowie rywalizują ze sobą w lokalnych wyborach, dziewczyny łączy przyjaźń i wzajemne wsparcie w realizacji marzeń, które stoją często w sprzeczności z zasadami konserwatywnego społeczeństwa. Zainspirowany zbiorem opowiadań "Jambula Tree" Moniki Arac de Nyeko, który opisuje historię dwóch zakochanych dziewczyn w Ugandzie, film "Rafiki" rzuca wyzwanie głęboko zakorzenionym stereotypom, jakie leżą u podstaw stosunku Ugandyjczyków do osób homoseksualnych.

JUST FRIENDS
r. Annemarie van de Mond / Holandia / 80 min.


Joris, jasnowłosy, uzależniony od siłowni chłopak, jest tak przystojny, że mógłby bez trudu zostać modelem. Coś jest jednak nie tak - bohater zmaga się z pustką, jaką zostawiła w nim przed laty śmierć ojca. Całe dnie spędza, jeżdżąc motocyklem po pustych okolicach, bawiąc się dronem i szukając odpowiedzi na niewypowiedziane pytania o sens życia.

Tymczasem w Amsterdamie na scenach gejowskich klubów szaleje drugi bohater filmu - Yad. Kiedy jednej z imprez o mało nie przypłaca życiem, próbuje nieco wyhamować. Wraca do rodzinnego miasta, gdzie ma nadzieję odnaleźć wewnętrzny spokój. Podejmuje tam pracę jako pomocnik starszej pani, babci Jorisa.

Film, łącząc konwencje komedii i dramatu, mówi nam o tym, że miłość rozdrapuje stare rany tak samo, jak może je leczyć. Jest niczym mądra rada babci Jorisa: "Miłości nie można kontrolować, ona kontroluje Ciebie".

STORIES OF INTERSEX AND FAITH
r. Megan K. DeFranza, Paul Van Ness / USA / 80 min.


Dokument "Stories of Intersex and Faith" stwarza możliwość doświadczenia codzienności osób, którym społeczeństwo od urodzenia nakazuje żyć w ukryciu i wstydzie.

Pięć niezwykłych historii, subtelnie opowiedzianych, tworzy poczucie empatii wobec osób urodzonych ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. "Stories of Intersex and Faith" pomaga widzom w nawiązaniu rozmów na temat wyzwań z jakimi mierzy się jedna z najbardziej niewidocznych grup w społeczeństwie. Co więcej, być może da szansę przyszłym pokoleniom by nie musiały przechodzić, nawiązując do określenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, tortur w imię dopasowania do odpowiednich szufladek.

KILKA ROZMÓW O BARDZO WYSOKIEJ DZIEWCZYNIE / Câteva conversaţii despre o fată foarte înaltă
r. Bogdan Theodor Olteanu / Rumunia / 2018 / 70 min.


Dwie dziewczyny zaczynają konwersować przez internet - początkowo o innej kobiecie, która była im kiedyś bliska. Postanawiają się spotkać, a romans wisi w powietrzu. Rozmowy prowadzą do kawy, kawa do wina, wino do zbliżenia. Przełamywaniu dystansu towarzyszy jednak coraz większy rozdźwięk oczekiwań: jedna szuka kogoś, kto zamknąłby się z nią w bezpiecznej "szafie", druga śmielej mierzy się z życiem i jego często okrutnym obliczem.

SAUVAGE
r. Camille Vidal-Naquet / Francja / 2018 / 99 min.


Kameralny portret 22-letniej, męskiej, homoseksualnej prostytutki ze Strasburga. Choć tytuł filmu przywołuje skojarzenia z dzikością i brutalnością, wyjątkowy sposób, w jaki odmalował portret swojego bohatera Félix Maritaud sprawia, że musimy zdefiniować to określenie na nowo - przez pryzmat samotności z jaką łączy się oderwanie od społecznych norm i materialnych pragnień. Fakt, że grany przez niego Léo nigdy nie traci zdolności do dawania i otrzymywania miłości, jest jedną z kluczowych cech złożonej osobowości bohatera. Dzięki temu angażujemy się w jego historię, nawet gdy ona sama wydaje się podążać bez celu.

NINA
r. Olga Chajdas / wyk. Julia Kijowska (Miłość, Zjednoczone stany miłości), Eliza Rycembel


(Obietnica, Carte Blanche), Andrzej Konopka (Atak paniki, Powidoki) / Polska / 2018 / FPFF w Gdyni 2018: Złoty Pazur / 130 min.
Nina nie jest szczęśliwa. Niby ułożyła sobie życie, a jednak czegoś́ wciąż jej brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi to, co robi. Ma kochającego męża, z którym jakoś́ jej się układa, a jednak - "jakoś" to jakby za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko... Ale Nina nie może zajść́ w ciążę, dlatego para zaczyna poszukiwania surogatki. Pewnego dnia Nina i Wojtek poznają Magdę. Ta dwudziestoparoletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką. Para nie wie jednak, że Magda jest lesbijką. Magda nie wie także o planach Niny i Wojtka wobec niej. Zbudowana na sekretach relacja zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy między kobietami rodzi się specyficzna więź...

Program

5.04.2019
G.16.30 / MONUMENT / r. Jagoda Szelc (Wieża. Jasny dzień.) / Polska / 2018 / 108 min.
G.18.30 / JOSÈ / r. Li Cheng / Gwatemala, USA / 2018 / MFF w Wenecji 2018: Queer Lion / 85 min. / 10. LGBT Film Festival

6.04.2019
G.16.30 / MONUMENT / r. Jagoda Szelc (Wieża. Jasny dzień.) / Polska / 2018 / 108 min.
G.18.30 / RAFIKI / r. Wanuri Kahiu / Kenia, RPA, Niemcy, Holandia, Francja, Norwegia, Liban / 2018 / 83 min. / 10. LGBT Film Festival

7.04.2019
G.16.30 / MONUMENT / r. Jagoda Szelc (Wieża. Jasny dzień.) / Polska / 2018 / 108 min.
G.18.30 / JUST FRIENDS / r. Annemarie van de Mond / Holandia / 80 min. / 10. LGBT Film Festival

8.04.2019
G.20.00 / STORIES OF INTERSEX AND FAITH / r. Megan K. DeFranza, Paul Van Ness / USA / 80 min. / 10. LGBT Film Festival

9.04.2019
G.20.00 / KILKA ROZMÓW O BARDZO WYSOKIEJ DZIEWCZYNIE / Câteva conversaţii despre o fată foarte înaltă / r. Bogdan Theodor Olteanu / Rumunia / 2018 / 70 min. / 10. LGBT Film Festival

10.04.2019
G.20.00 / SAUVAGE / r. Camille Vidal-Naquet / Francja / 2018 / 99 min. / 10. LGBT Film Festival

11.04.2019
G.20.00 / NINA / r. Olga Chajdas / wyk. Julia Kijowska (Miłość, Zjednoczone stany miłości), Eliza Rycembel (Obietnica, Carte Blanche), Andrzej Konopka (Atak paniki, Powidoki) / Polska / 2018 / FPFF w Gdyni 2018: Złoty Pazur / 130 min. / 10. LGBT Film Festival


Wstęp na filmy LGBT Film Festival tylko dla osób pełnoletnich

-----
Nasza strona: www.klubzak.com.pl


KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa Klubu Żak czynna w g.15.00 - 21.00 (sb i nd od g.16.00).
Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  18 zł
 • Bilet ulgowy
  8-16 zł
Bilety: 18 zł – normalne / 16 zł – zniżka na KARTĘ DO KULTURY* / 14 zł – zniżki* dla studentów, uczniów, seniorów / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki „za dyszkę”, Seniorskie środy „za dyszkę”, Studenckie piątki „za dyszkę”

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Opinie (1)

 • Rafiki

  piękny film. warto zobaczyć, pomyśleć. delikatnie przedstawiona miłość dwóch nastolatek. Rodzące się uczucie, które przetrwa kilka lat, mimo rozłąki.

  • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi