stat

Kultura na niedzielę: Złotokap - pokaz specjalny

Kino Kameralne Cafe to kulturalne miejsce spotkań. Połączenie kina studyjnego z kawiarnią w podziemiach Gdańska. Kultura na niedzielę to cykl wydarzeń specjalnych organizowanych niezależnie. Zapraszamy do wspólnego oglądania, przeżywania i dyskusji. Już 30.08 o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz filmu "Złotokap" oraz spotkanie online z reżyserem Ragnarem Bragasonem.

O filmie: Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej syn Unnar żyje w jej cieniu, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Prawdziwym szokiem jest wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.

Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom i to łącząc obecność na festiwalach filmowych i uznanie krytyków z sympatią widzów. W Polsce dużą popularnością cieszyły się takie filmy jak Barany. Islandzka opowieść, Kobieta idzie na wojnę czy W cieniu drzewa - również produkcji Madants, łączące komedie z dramatem.

ZŁOTOKAP w reżyserii Ragnara Bragasona jest w pewnym sensie kontynuacja takiego podejścia, ale porusza również w szerszym aspekcie kwestie problemów społecznych, szuka genezy i konsekwencji konfliktów, a przy tym tworzy portret rodzinny. Tak samo aktualny w Polsce jak na Islandii. W jednej z głównych ról Karolina Gruszka wcielająca się w postać Danieli, osoby, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna.

Ragnar Bragason, jest uznanym islandzkim rezyserem, w Polsce znanym przede wszystkim z popularnego serialu Wiezniowie emitowanego przez Ale Kino+, który znalazł się w ranking Top 10 islandzkich produkcji zestawieniu Onet.pl. Film jest luzno oparty na sztuce, której autorem jest Ragnar, od 2012 roku wystawianej na scenie Teatru Miejskiego w Rejkjaviku. Spotkanie z reżyserem odbędzie się od razu po projekcji przez platformę ZOOM. Na ekranie będziemy mogli połączyć się na żywo z twórcą filmu "Złotokap". Rozmowę poprowadzi Rafał Skwarek wieloletni prowadzący audycji Magia Kina w Radiu MORS oraz twórca I Tak Słuchają Tego Tylko Nasze Mamy Podcast. Okazjonalne pióro dla portalu filmawka.pl. Student kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim.

Dane techniczne filmu:
Tytuł oryginalny: Gullregn (Garden)
reżyseria i scenariusz: Ragnar Bragason
występują: Karolina Gruszka, Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson
produkcja: Islandia/Polska 2020
czas trwania: 115 min.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
https://biletyna.pl/film/Kultura-na-niedziele-Zlotokap-pokaz-specjalny-i-spotkanie-online-z-rezyserem/Gdansk
Rezerwacje: tel. 58 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl
Ilość miejsc ograniczona! Tylko 25 miejsc.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi