stat

Kultura łączy siły

  • Kalendarz
    8 - 13 czerwca 2020
  • Lokalizacja
    Gdynia, online
  • Bilety
    wstęp wolny

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

w każdy czwartek (do 24.02), godz. 13:00, 18:00

bilety 10 zł

w każdy czwartek (do 24.02), godz. 13:00, 18:00

Gdynia,
bilety 10 zł
8.O6 / PN / KINO
17.OO / "Bajkowa Ferajna na tropie" / "Ciocia Klara w opałach"

"Bajkowa Ferajna na tropie" to teatralny serial, w którym występują bohaterowie bajek, które do tej pory dla Was zagraliśmy.: "Książe Papusz i jego przyjaciele", "Opowiedział Dzięcioł Sowie", "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", "Kajtuś czarodziej". Jest to detektywistyczna historia o zaginięciu Księcia Papusza. (Podczas jej rozwikłania) W trakcie tej przygody ujrzymy piękne i ciekawe miejsca Gdyni. Dzięki (prezentowanym fragmentom) stworzonej dla widzów "Bajkopedii", poznamy nowe fakty o otaczających nas zwierzętach i stworzeniach, które są potrzebne do życia na naszej planecie. Sam serial jest inspiracją dla całych rodzin do zrobienia filmu, przedstawienia medialnego w warunkach domowych.

Odcinek pierwszy zatytułowany "Ciocia Klara w opałach" jest przedstawieniem głównych bohaterów i wprowadzeniem w konwencję serialu. Dowiadujemy się w nim o zaginięciu Księcia Papusza. Odcinek ten wprowadza nas w zagadkowe zaginiecie Księcia Papusza.

Realizacja: Fundacja Teatru Czwarte Miasto

18.OO / "W objęciach węża" / reż. Ciro Guerra
Kolumbia/Wenezuela, 2015, 125 min


Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, podczas których szaman prowadzi naukowców przez Amazonię, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się odbywają. Naukowcy uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują, jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki. Po drodze wiele na nich czeka: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Film pokazuje fantasmagoryczną podróż zarówno w głąb Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równorzędne role. Skojarzenia z "Czasem Apokalipsy" Coppoli czy jego pierwowzorem, "Jądrem ciemności" Conrada, nie są przypadkowe. Czarno-biały film powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.

Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 8 czerwca na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

9.O6 / WT / LITERATURA
18.OO / Serwis literacki vol. 6


Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki.

Szymon Kloska - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: "WOK - Wszystko o Kulturze", "Książki na Lato" i "Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję "Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 
 
Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: "Mario Vargas Llosa. Biografia" (2014), "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?" (2011) oraz scenariusza do komiksu "W głowie tłumaczy" (2019). Od ponad dekady współprowadzi "Piątkę z literatury" w RMF Classic.

1O.O6 / ŚR / WARSZTATY
18.OO / Warsztaty z video mappingu 3D


Prowadzenie: Denis Grzechnik / projekt Miraże
3D Mapping to projekcja multimedialna, audiowizualny pokaz, performance polegający na wyświetleniu statycznego obrazu lub animacji na prawdziwym trójwymiarowym obiekcie takim jak: budynek, samochód czy elementy scenografii. Dzięki projekcji multimedialnej obejmującej takie efekty specjalne jak zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy oświetlanego projektorem ("zmapowanego") obiektu, można stworzyć u widza subiektywne odczucie iluzji np walącego się budynku, poruszającego się samochodu czy podświetlających się krawędzi obiektu. Tym multimedialnym pokazom animacji 3D towarzyszą często specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa z efektami czy możliwość interakcji z użytkownikami jak reakcja na głos czy gesty widzów.

11.O6 / CZW / WYKŁAD
18.OO / Pieniądze i relacje międzyludzkie


prowadzenie: Agata Gąsiorwska / Uniwersytet SWPS
Na pewno wiele razy słyszeliście, że pieniądze szczęścia nie dają. Jest to znane powiedzenie, ale czy prawdziwe? W swoim wykładzie prof. Agata Gąsiorowska postara się odpowiedzieć na to pytanie, uwzględniając naukowe dane.

12.O6 / PT / MUZYKA
18.OO / Blues Club & Friends / koncert


Blues Club & Friends czyli koncert i Jam Session w jednym.
Projekt zrealizowany w ramach gdyńskiego Falochronu Kultury.
Artyści:
Joanna Knitter - wokal, gitara
Jacek Siciarek - wokal, gitara
Artur Jurek - piano, hammond
Przemysław Kubera - harmonijka ustna
Piotr Augustynowicz - gitara
Igor Augustynowicz - perkusja
Krzysztof Pomierski - bas
Tomek Kruk - realizacja

2O.OO / Dynasonic / koncert

Koncert pierwotnie zaplanowany w ramach Gdyńskiej Nocy Muzeów (16.05.2020). To projekt, w którego skład wchodzą: perkusista Mateusz Rychlicki (Kristen, Kobieta z Wydm), basista Adam Sołtysiak (kiedyś Pogodno) i Mateusz Rosiński (wd30), który tworzy elektroniczne dźwięki. Ich muzykę można określić mianem Dubwave. Koncert odbywa się z okazji premiery ich najnowszego wydawnictwa, która zaplanowana jest na 30 Kwietnia.

13.O6 / SB
21.OO / Wolność Kosmos Improwizacja Centrala/ koncert live / klub Desdemona


Przed nami już trzeci #WKIm transmitowany na żywo z Klub Desdemona
Dostęp jest bezpłatny, a streaming obejrzycie na profilach:
Wolność Kosmos Improwizacja i Gdynia Kulturalna
13 czerwca połączymy się z Centralą pod kuratelą Izabelli Izes Sawickiej. Połączcie się i Wy.

Artyści:
Jakub Sautycz (Jazxing) - elektronika
Artur Szalsza (Aleph, konstanty kostka, Art Salsa) - gitara elektryczna, bas
Paweł Nowicki (Kobiety, Kwartludium, ex Mazzoll Deffusion, ex Pink Freud) - wibrafon
Kasia Siepka (BYTY, Glątwa) - wokal

Organizator: Fundacja 4sztuki
Patronat medialny: Radio Gdańsk S.A.
Partnerzy projektu: Klub Desdemona, Kultura na Wynos.

Projekt jest dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.