stat
Impreza już się odbyła

Kultura Dostępna

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów.

W 2019 roku seanse będą się odbywać tradycyjnie, o godzinie 18:00 oraz o 13:00.

W repertuarze na najbliższe miesiące pojawiło się wiele nowości, na które bez wątpienia warto zarezerwować czwartkowe popołudnia. 23 maja widzowie zobaczą film "Zabawa zabawa" w reżyserii Kingi Dębskiej z Agatą Kuleszą, Dorotą Kolak i Marią Dębską w rolach głównych. Z końcem czerwca zaprezentowany zostanie natomiast film "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej z popisową rolą Gabrieli Muskały. Aktorka napisała również scenariusz do filmu, za który została nagrodzona Orłami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w kategorii "Odkrycie Roku".

Fanom mocniejszych wrażeń z pewnością przypadnie do gustu długo wyczekiwany thriller "Ciemno, prawie noc" na podstawie powieści Joanny Bator. Alicja Tabor, grana przez Magdalenę Cielecką, po latach wraca do rodzinnego miasta, gdzie jako dziennikarka zmierzy się z zagadkowymi porwaniami dzieci oraz z mrocznymi sekretami własnej rodziny. Ciekawą propozycją jest też "Córka trenera" z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką o kształtującej się na tle morderczych treningów i sportowych wydarzeń relacji między ojcem i córką. Również dokument "Over the limit" Marty Prus porusza temat poświęceń, jakie wiążą się z wyczynowym uprawianiem sportu, nasuwając przy tym pytanie o koszty psychiczne, stojące za wypracowaniem perfekcyjnego efektu. 

Sierpień to miesiąc dwóch ważnych rocznic historycznych. 1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zaprezentowany zostanie "Kurier" Władysława Pasikowskiego opowiadającego losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "kuriera z Warszawy". Natomiast 15 sierpnia, w dzień Święta Wojska Polskiego, wyświetlony zostanie "Dywizjon 303. Historię prawdziwą" o bohaterskich wyczynach polskich lotników walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Cykl Kultura Dostępna ponownie zaprezentuje widzom kin Helios nominowaną do Oskara w trzech kategoriach "Zimną Wojnę", widowiskowy film "Kamerdyner", słodko-gorzkie "7 uczuć" oraz wzruszający obraz "Jak pies z kotem". Wśród lżejszych tytułów na letnie popołudnia przygotowano kontynuację dobrze znanej z wcześniejszych edycji komedii romantycznej, czyli "Planetę Singli 3", "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" oraz "Całe szczęście". XIII edycję Kultury Dostępnej w Kinach zamknie "Monumentem" Jagody Szelc, która konsekwentnie realizuje kino autorskie i potwierdza wierność swoim artystycznym wyborom.

Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 13:00 oraz 18:00 odbywają się specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 10 zł.

13. Edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach - repertuar:

25 kwietnia - Underdog
2 maja - Over the limit
9 maja - Zimna wojna
16 maja - Kamerdyner
23 maja - Zabawa zabawa
30 maja - 7 uczuć
6 czerwca - Jak pies z kotem
13 czerwca - Autsajder
20 czerwca - Miszmasz czyli Kogel Mogel 3
27 czerwca - Fuga
4 lipca - Ciemno, prawie noc
11 lipca - Córka trenera
18 lipca - Całe szczęście
25 lipca - 53 wojny
1 sierpnia - Kurier
8 sierpnia - Planeta singli 3
15 sierpnia - Dywizjon 303. Historia prawdziwa
22 sierpnia - Ułaskawienie
29 sierpnia - Monument

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.