• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kinohistoria | Projekcja filmu Zamach + dyskusja

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W ramach cyklu KINOHISTORIA zapraszamy na projekcję filmu Zamach w reżyserii Jerzego Passendorfera. Po zakończeniu seansu zachęcamy do udziału w dyskusji moderowanej przez dra Piotra Kurpiewskiego - filmoznawcę i wykładowcę w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

maj 15

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 26,90 zł
KINOHISTORIA
ZAMACH

Reż. Jerzy Passendorfer
Polska / 1958 / 81'

Jeden z najlepszych polskich filmów wojennych. Zrealizowany w paradokumentalnej konwencji i z ogromną dbałością o szczegóły realistyczny dramat z czasów okupacji. Próba fabularnej rekonstrukcji wydarzeń związanych ze słynną akcją bojową Armii Krajowej – udanym, choć okupionym ciężkimi stratami zamachem na Franza Kutscherę, nazywanego „Katem Warszawy” dowódcę SS i policji.

Scenariusz pióra Jana Stefana Stawińskiego, wybitnego scenarzysty współpracującego z najlepszymi polskimi artystami, współtwórcy sukcesu polskiej szkoły filmowej, autora scenariuszy do takich arcydzieł jak „Kanał”, „Eroica” czy „Pułkownik Kwiatkowski”. Autentyzm ukazanych na ekranie wydarzeń zapewniło wykorzystanie dokumentów historycznych oraz relacji żyjących uczestników zamachu i ich rodzin.

II wojna światowa. W Warszawie trwają masowe łapanki i egzekucje, organizowane z rozkazu anonimowego dowódcy SS i policji. Polskie państwo podziemne odkrywa tożsamość zbrodniarza i wydaje na niego wyrok śmierci. Grupa konspiratorów pod dowództwem „Czarnego” przygotowuje precyzyjny plan zamachu. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jednak gotowi są podjąć najwyższe ryzyko. Nadchodzi dzień akcji. Cel zamachu – śmierć Kutschery – zostaje osiągnięty, jednak Polacy ponoszą ciężkie straty. Niektórzy z ciężkimi ranami trafiają do szpitali, inni próbują dotrzeć do bezpiecznej kryjówki. Tymczasem hitlerowcy rozpoczynają wielką obławę.
Ze względów politycznych i cenzuralnych w filmie ani razu nie pada nazwa Armii Krajowej, a pseudonimy osób biorących w akcji zostały zmienione („Miś”-„Ryś”, „Olbrzymek”-„Kolos” itd.)
+ DYSKUSJA PO FILMIE


13 lutego 2018 (wtorek)
godz. 19.20, sala kinowa (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1
Wejście główne: schody od strony placu

Opinie