• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kinohistoria | Kamerdyner

Wraz z początkiem jesieni do naszego repertuaru powraca KINOHISTORIA, czyli cykl spotkań filmowych, które skupione są wokół tematów historycznych, a dyskusję moderują eksperci. 3 października serdecznie zapraszamy na pokaz najnowszego filmu w reżyserii Filipa Bajona - "Kamerdyner".

maj 23

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 28 zł
przedsprzedaż 15 - 23 zł
maj 30

poniedziałek, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 17,90 - 27,90 zł
Produkcję wyróżniono Srebrnym Lwem na zakończonym niedawno 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a nagrody indywidualne otrzymali także: Adam Woronowicz za główną rolę męską, Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmów "Kamerdyner" oraz "Wilkołak", Mira Wojtczak i Ewa Drobiec za charakteryzację. Po projekcji filmu zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu prowadzonym przez filmoznawcę z Uniwersytetu Gdańskiego, dra Bartosza Filipa.
Serdecznie zapraszamy!

KAMERDYNER
reż. Filip Bajon, 145 min, 2018, Polska, dramat historyczny


Opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota, Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu - Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej, czyli pierwszego ludobójstwa tej wojny.

">http://

Adam Woronowicz o swojej roli w filmie ,,Kamerdyner":
,,Hermann von Krauss jest głową rodu von Kraussów. Poznajemy go na początku XX wieku w Prusach Wschodnich - jest rok 1900, za kilkanaście lat wybuchnie I wojna światowa. Polska nie istnieje jeszcze na mapie. <> to historia o Niemcach i Polakach, ale przede wszystkim o Kaszubach, o społeczności, ludziach, którzy tak jak Ślązacy stracili najwięcej na tym, że każdy chciał ich przeciągnąć na swoją stronę. Kaszubi dla Polaków mieli być Polakami, dla Niemców - Niemcami, a tak naprawdę byli Kaszubami i chcieli zachować swoją odrębność. Zresztą akcentowali to swoimi obyczajami i językiem, swoją niezależnością".

Bartosz Filip, dr - filmoznawca, historyk filmu, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Publikował dotychczas m. in. na łamach ,,Dwutygodnika", ,,Kina", ,,Ekranów", ,,Ethosu" oraz w kilku książkach zbiorowych (m. in. ,,Kino polskie wobec II Wojny Światowej" oraz ,,Kino, którego nie ma"). W swoich badaniach naukowych koncentruje się na historii kina polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z Armią Krajową.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi