• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

KinoPasja | Chrzest

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. 30 stycznia 2018 roku (wtorek) o godzinie 18.45 serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu.

kwi 20

sobota, godz. 15:10

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 9

czwartek, godz. 18:30 - 21:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Podczas najbliższego spotkania wspólnie obejrzymy "Chrzest" (reż. Marcin Wrona), film, który zdobył m.in. Srebrnego Lwa oraz nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę męską i najlepszy montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2010). Dyskusję po zakończeniu projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki, kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

30 stycznia, godz. 18.45
Wstęp: 10 zł
Uczniowie i studenci - wstęp wolny

CHRZEST
2009 | 86' | Polska | reż. Marcin Wrona

Michał (Wojciech Zieliński) uciekł z prowincjonalnego Tarnowa do wielkomiejskiej Warszawy. W dużym mieście z piękną żoną Magdą (Natalia Rybicka) i nowonarodzonym synkiem wiedzie z pozoru idealne życie. Michał ma wszystko, o czym można marzyć: nową rodzinę, własny biznes i luksusowe mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka (Tomasz Schuchardt) - przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka.
Pierwsze spotkanie Magdy i Janka jest pełne napięcia. On ją podrywa i testuje. Szybko reflektuje się, że w życiu Michała nastąpiły radykalne zmiany, których nie rozumie. Okazuje się również, że wspólna przeszłość przyjaciół kryje niebezpieczną tajemnicę. Michał proponuje Jankowi pracę w swojej firmie produkującej okna. Przyjaciela bardziej pociąga życie takie, jakie Michał wiódł kiedyś, kiedy był interesami związany z Grubym (Adam Woronowicz). Michał ma zobowiązania względem Grubego. Wtajemnicza Janka w swój plan: chce żeby przyjaciel zainteresował się jego żoną i zaopiekował dzieckiem. Magda nie wie co się dzieje, jest tylko częścią gry, której zasad nie zna. Atmosfera w domu staje się coraz gęstsza. Początkowo plan się spełnia, ale Michałowi trudno pogodzić się z tym, co się dzieje. Coraz częściej zostawia Magdę samą z Jankiem, coraz częściej wychodzi z domu. Ona czuje zbliżające się niebezpieczeństwo, ale nie umie mu zapobiec. Janek spotyka się z Grubym. Zbliża się dzień chrztu, w którym Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nie zapomni nigdy.

">https://

REŻYSER O FILMIE I MOTYWIE CHRZTU:
,,W filmie jest wiele odwołań do rytuałów i mitów, a zwłaszcza do inicjacji. Sam chrzest jest potraktowany na kilku płaszczyznach. Pierwsza, ta najbardziej oczywista interpretacja to chrzest synka Michała i Magdy, którego ojcem chrzestnym ma być Janek. Głębiej, odnosi się on do postaci samego Janka, który zostaje poddany próbie kuszenia ze strony zła. Cokolwiek nie wybierze, wiadomym jest, że jego życie kompletnie ten wybór zmieni, a może napiętnuje. Janek przejdzie przez bramę bez powrotu. Cała akcja filmu zamyka się w liczbie siedmiu dni, które dzielą nas od pojawienia się Janka w domu Michała, aż do dnia chrztu (niedzieli). Ważny jest też motyw wody i rzeki - w wymiarze dosłownym, ale też symbolicznym".

Twórca:
Marcin Wrona
(1973-2015) - reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, doktor sztuk filmowych. Absolwent filmoznawstwa na UJ w Krakowie, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył również Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie (2005 r.) Od 2006 r. wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ze swoim studenckim filmem "Człowiek magnes" (2001 r.) Marcin Wrona odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali. Na wielu z nich film zdobył uznanie, m.in. zwyciężył w kategorii najlepszy film studencki na Tribeca Film Festiwal organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku. Kolejny film w jego reżyserii, tym razem krótkometrażowy "Telefono" (2004 r.), został doceniony przez samego Pedro Almodovara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera. W 2007 r. Marcin Wrona za scenariusz "Mojej krwi" zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes. Reżyser zrealizował "Moją krew" w 2009 r. i zdobył swoim debiutanckim filmem nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę za scenariusz na Festiwalu Debiutów Młodzi i Film w Koszalinie (2009 r.) "Chrzest" to drugi film pełnometrażowy Marcina Wrony. Zmarł 19 września 2015 r. 
(materiały dystrybutora)

Opinie

  • projekcje filmowe
    kwi 20
    sobota, g. 10:00, 11:15
    Gdańsk, Helios Forum Gdańsk
    Helios dla Dzieci