• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

KinoHistoria | Niedokończony film

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

20 kwietnia o godzinie 19.00 odbędzie się kolejna odsłona cyklu KINOHISTORIA. Tym razem zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "Niedokończony film" w reżyserii Yael Hersonski. Prelekcję przed filmem wygłosi dr Bartosz Filip - filmoznawca, historyk filmu i wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Po zakończeniu projekcji zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.

kwi 24

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł

3 - 26 kwietnia 2024, godz. 12:00

bilety 12 zł
NIEDOKOŃCZONY FILM
Reż. Yael Hersonski
88 min / 2010 / Niemcy, Izrael / Film dokumentalny

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych... restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad "uchwyceniem żydowskiego charakteru". Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w niemieckich archiwach filmowych. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a "normalne" życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. "Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem." mówi jedna z rozmówczyń.

DYSKUSJA PO FILMIE
Prowadzący: dr Bartosz Filip - filmoznawca, historyk filmu, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.



KINOHISTORIA to cykl, w którym prezentujemy filmy historyczne, wojenne i dokumentalne ukazujące wydarzenia, postaci oraz wątki związane z okresem II Wojny Światowej.
--------------
Kino Muzeum działające w ramach Muzeum II Wojny Światowej to kino, którego celem jest prezentacja zarówno klasyki kina, kina przedwojennego, historycznego i wojennego, jak również ambitnego współczesnego kina. Jest to miejsce, w którym widzowie mogą zobaczyć najciekawsze i najważniejsze dzieła kinematografii polskiej oraz zagranicznej.
-------------
Sala kinowa mieszcząca 114 miejsc znajduje się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej.
Bilety można nabywać online na stronie www.muzeum1939.pl lub w kasach Muzeum.

Opinie