stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino zaangażowane: Salo, 120 dni Sodomy (13 opinii)

Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka

gru 15-16

sobota - niedziela, godz. 10:30

bilety 12 zł
bilety 16 zł
ulgowy 14 zł
Kup bilet
Krytyka Polityczna i Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto zapraszają na pokaz filmu w reżyserii Piera Paolo Pasoliniego "Salò, 120 dni Sodomy" na podstawie powieści Markiza de Sade'a w najbliższy wtorek 15 lutego o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku). Tylko dla widzów pełnoletnich.

Prelekcję przed filmem wygłosi Magdalena Zelent, po pokazie dyskusja z udziałem filolożki Joanny Wróbel, filmoznawczyni Magdaleny Zelent, romanisty Marka Jastrzębca-Mosakowskiego i filozofa Roberta Rogozieckiego. Prowadzenie: Bartosz Górski (KPH).

Pozornie drastyczny, szokujący i dosadny obraz jest jednym z ważniejszych dzieł kinematografii, które podejmuje problem kondycji człowieczeństwa po Holocauście i zagrożenia ze strony totalitaryzmów. Interesujące jest już samo podobieństwo zabiegów, którymi posługują się Pasolini i Markiz de Sade. W swej książce Sade przenosi akcję z końca wieku XVIII, kiedy żył, w końcówkę rządów Ludwika XIV we Francji - pewnego rodzaju totalitaryzm absolutystyczny. Sygnalizował, że był to wstęp do innych możliwych totalitaryzmów. Podobnie czyni Pasolini, wskazując na potencjalne zagrożenia w dziejach.

Dotykając sfery cielesności/seksualności, wykorzystując intymną sferę ludzkiego życia, Pasolini wskazuje na cienką granicę między pożądaniem i namiętnością a przemocą, totalitaryzm jest wszechogarniający, odczuwalny fizycznie.

Ostatnie miesiące drugiej wojny światowej. Czterej faszystowscy dostojnicy doprowadzają do porwania z ulic miasta grupy młodych chłopców i dziewcząt. Wybrani spośród nich wezmą udział w okrutnej orgii, podczas której będą dręczeni najbardziej wymyślnymi torturami. Na zakończenie oprawcy zadręczą swoje ofiary na śmierć...

Ostatni film Pasoliniego (został zamordowany przed premierą) nawiązuje do dzieł markiza de Sade'a i epizodu z historii Włoch - faszystowskiej republiki Salo, powołanej przez Mussoliniego w 1943 roku. Przedstawiona w filmie orgia jest rytuałem seksualnej perwersji i jednocześnie orgią śmierci systemu skazanego na nieuchronny upadek. Pasolini proponuje nam podróż przez kolejne kręgi piekła - od kręgu namiętności, przez krąg ekskrementów do kręgu krwi, ukazaną chłodnym okiem analityka, dzięki czemu mimo szokującej obsceniczności to film antyerotyczny, film śmierci. Perwersyjny seks katów i ich ofiar jest tu tylko jednym ze środków prowadzących do destrukcji osobowości, do całkowitego uprzedmiotowienia człowieka.
Dodaj zdjęcie

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Dywizjon 303. Historia prawdziwa
Ocena: 8.1 / 288 głosów
Kamerdyner
Ocena: 7.4 / 468 głosów
Dziadek do orzechów i cztery królestwa
Ocena: 7.2 / 53 głosy

Zapowiedzi