• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kino na Fali: Światła wielkiego miasta

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Światła wielkiego miasta to sprzeciw Chaplina wobec kina dźwiękowego. Naczelny komik epoki kina niemego naiwnie wierzył, że słowo w filmie to tylko chwilowa moda. Właśnie dlatego zamiast podążać za światowymi trendami, zdecydował się pozostać wiernym klasycznej burlesce, tworząc jedno z jej największych osiągnięć, a zarazem oddając jej hołd.

kwi 4

czwartek, godz. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
kwi 8

poniedziałek, godz. 16:30

bilety 10 zł
Kino na Fali: ŚWIATŁA WIELKIEGO MIASTA
reż. Charles Chaplin, USA, 1931,  77 min.  napisy: polskie


Światła wielkiego miasta to sprzeciw Chaplina wobec kina dźwiękowego. Naczelny komik epoki kina niemego naiwnie wierzył, że słowo w filmie to tylko chwilowa moda. Właśnie dlatego zamiast podążać za światowymi trendami, zdecydował się pozostać wiernym klasycznej burlesce, tworząc jedno z jej największych osiągnięć, a zarazem oddając jej hołd. Światła wielkiego miasta to dowód nie tylko na ponadczasowe poczucie humoru Chaplina, ale też na jego inteligencję - tak przemyślanego scenariusza wielu współczesnych twórców może mu jedynie zazdrościć. Ale w tym filmie zawiera się także swoista gorycz. Choć Światła wielkiego miasta stanowią przykład tego, jak doskonale ówcześni twórcy kina opanowali filmową gramatykę obchodzącą się bez dźwięku, to jednak ich wysiłki przez długi czas wzbudzały zachwyt już jedynie wąskiej grupy kinofili. Nie zmienia to faktu, że co jakiś czas wydobywany z lamusa film każdorazowo zachwyca widzów geniuszem zapomnianego nieco autora. W blasku Świateł wielkiego miasta nadal możemy się ogrzać.

Charles Chaplin

Rocznik 1889. Aktor i reżyser. W roku 1919 założył studio United Artists wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i D.W. Griffithem. Mimo tego, że filmy udźwiękowione stały się głównym nurtem kinematografii, Chaplin nie zdecydował się na ten krok aż do lat 30. Uważał, że film dźwiękowy zniszczy kinematografię i kiedy wszyscy kręcili już filmy dźwiękowe, on zrealizował nieme Światła wielkiego miasta, które zresztą odniosły olbrzymi sukces.

Opinie