stat
Impreza już się odbyła

Kino Podwórkowe

Zapraszamy na kolejne Kino Podwórkowe w tym roku. Będziecie mogli jak zawsze popuszczać duże bańki mydlane, pobawić się w różne zabawy i obejrzeć film.

Spotykamy się w Parku nad Strzyżą we Wrzeszczu Dolnym
15 lipca (w środę)

Wstęp wolny

17.00 - zaczynamy - gry i zabawy podwórkowe: sznur, guma, klasy, i bańki.
19.15 - 20.30 - projekcja: Filmowe światy - zestaw filmów krótkich

Krótkie filmy, wybrane do tego zestawu, pokazują różnorodność opowieści i ich bohaterów. Pozwalają na wejście w różne filmowe konwencje, ucząc, jak je odczytywać.

Chłopiec w bańce / The Boy in the Bubble
reż. Kealan O'Rourke, Irlandia 2011, 8'
Rupert jest prawie zwykłym chłopcem. Prawie, bo widzi wampiry i straszydła. W szkole nagminnie jest dręczony przez klasowych osiłków. Pewnego dnia w klasie pojawia się nowa, śliczna uczennica, Jill.
Rupert zakochuje się w Jill, ale jest zbyt nieśmiały, żeby powiedzieć jej o swoich uczuciach. Kiedy odważa się zrobić to w walentynki, okazuje się, że Jill odwzajemnia jego miłość. Ale nie na długo - wkrótce rzuca go dla innego chłopca. Rupert ma złamane serce. Żeby się ochronić, za pomocą zaklęcia tworzy wokół siebie bańkę. Teraz nikt i nic nie może go zranić. Ale też nikt i nic nie może do niego dotrzeć. Jest tylko jedno "ale" - bańka znika pod wpływem prawdziwej miłości. Trzyosobowa narracja ma formę rymowanego wiersza (bohaterowie nie mówią, całość opowiada narrator), a uważni widzowie w głosie narratora rozpoznają profesora Snape'a (Alan Rickman). Utrzymana w mrocznej konwencji animacja przypomina estetycznie filmy Tima Burtona.
Ravi i Jane / Ravi & Jane

reż. Stuart O'Rourke, Australia 2013, 14'

Ravi i Jane spotykają się w szkole. Ona jest Australijką, on uchodźcą. Ona mieszka w pięknym domu, on w obozie dla uchodźców.

Czy przyjaźń naszych bohaterów jest możliwa? Pochodzą oni wszak z różnych światów, niewiele też o sobie wiedzą. Jest jednak jakaś magiczna siła, która ich do siebie przyciąga. Wszystko załamie się, kiedy Jane zaprosi Raviego na swoje urodziny, a ten nie będzie mógł się na nich zjawić. Czy przyjaźń przetrwa? Czy Jane zrozumie trudną sytuację Raviego? Ravi i Jane to piękna historia o przyjaźni i porozumieniu mimo różnic. Pokazuje młodym widzom w przyjaznej formie i ciepłej atmosferze problem uchodźstwa i złożoność świata.

Tommy The Kid
reż. Stuart Clegg, Australia 2006, 12'

Tommy uwielbia swój rower. Pewnej nocy kradnie go sklepikarz. Kiedy Tommy rozpoznaje swój rower w witrynie sklepowej, sprzedawca kłamie, że kupił go na aukcji. Czy chłopcu uda się wygrać z dorosłym? Gdzie jest sprawiedliwość?

Tommy the Kid to fabularny film w konwencji westernu: nie tylko temat walki o sprawiedliwość, ale również oszczędność dialogów, muzyka i scenografia przypominają ten gatunek. Tommy jest odważnym chłopcem i niczym prawdziwy kowboj domaga się zwrotu ukradzionego roweru. Ale sprzedawca nie jest honorowy. Tommy gra więc w jego grę i dzięki sprytowi udaje mu się ją wygrać. Historia pokazuje nam, jak z wybrnąć z roli ofiary i że sprawiedliwość zawsze zwycięża.
Dom dla Lydii / Lydia Blijft
reż. Eline Helena Schellekens, Holandia 2013, 17'

Gdzie jest twój dom? Tam, gdzie się urodziłeś i czujesz się dobrze, czy tam, skąd pochodzą twoi rodzice? Poznaj prawdziwą historię Lydii, czarnoskórej holenderskiej dziewczynki.
Dom dla Lydii, dokument z pierwszoosobową narracją, porusza problem imigracji. Lydia nie chce przeprowadzić się do Afryki, dla niej to nie będzie "powrót do kraju", bo urodziła się w Holandii i tu jest jej dom. Boi się, że policja zabierze jej rodziców, a ona zostanie sama i nie wiadomo, co się z nią stanie. Ma dość ciągłych przeprowadzek i zmian szkoły, straty przyjaciół i konieczności starania się o nowych. Pierwszoosobowa narracja (zdjęciom towarzyszy głos Lydii zza kamery) przerywana jest muzycznymi fragmentami - Lydia gra na harmonijce i rapuje swoją historię, swój protest przeciwko deportacji.

Atlas
reż. Aike Arndt, Niemcy 2011, 8'
Jak powstał świat i czy Atlas naprawdę trzymał go na swoich barkach? Śmieszny film o tym, skąd się wzięliśmy.

Ta minimalistyczna czarno-biała animacja oparta na ruchu horyzontalnym w zabawny sposób opowiada mit o Atlasie podtrzymującym Ziemię i o stworzeniu świata. Śmiesznym refrenem tej plastycznej, bezdialogowej historyjki jest przybywanie dwóch małych wysłanników bogów: Hermesa i jego pomocnika z pomocą Atlasow. Świetny sposób na przybliżenie mitologii greckiej.

Kino realizowane w ramach projektu "Prowadzenie Klubu Młodego Wrzeszczaka w latach 2019-2020", dofinansowane przez Miasto Gdańsk
Pozdrawiamy serdecznie,

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi