stat
Impreza już się odbyła

Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia

Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski i Teresa Marczewska już w sobotę 10 sierpnia będą gośćmi plenerowego pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zapraszamy od godz. 17:00 do Parku Kolibki - Gdynia Orłowo, by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień - o godz. 17:00 - projekcja filmu "Dwaj ludzie z szafą" w reż. Romana Polańskiego, następnie zobaczymy film dokumentalny "Gadające głowy" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Po nim, o godz. 17:45 - "Pociąg" w reż. Jerzego Kawalerowicza, a tuż po filmie, o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z twórcami kolejnego prezentowanego filmu - reżyserem Wojciechem Marczewskim oraz aktorami - Teresą Marczewską i Zbigniewem Buczkowskim. Na projekcję filmu "Ucieczka z kina Wolność" zapraszamy po spotkaniu - o godz. 20:00.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" wystartował 12 lipca br. w Szczecinie, następnie gościliśmy w Bydgoszczy, Lublinie i Olsztynie. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów odbędą się w Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach. W trakcie pokazów prezentujemy dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego. Oprócz filmów fabularnych można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały czy Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami. Wśród zaproszonych gości są m.in. Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Marek i Michał Koterscy, Bożena Dykiel, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Piotr Dumała.

Cykl "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" na lata 2017-2022.

Gdynia (10.08.2019):
Park Kolibki, Gdynia Orłowo


17.00 "Dwaj ludzie z szafą", reż. Roman Polański, "Gadające głowy", reż. Krzysztof Kieślowski
17.45 "Pociąg", reż. Jerzy Kawalerowicz
19.30 Spotkanie z Wojciechem Marczewskim, Teresą Marczewską i Zbigniewem Buczkowskim
20.00 "Ucieczka z kina Wolność", reż. Wojciech Marczewski


"Dwaj ludzie z szafą" reż. Roman Polański, (1958), 16 min

Historia dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią znaleźć sobie miejsca we wrogim, brutalnym świecie. Groteskowość mężczyzn niosących szafę, naiwnych i bezradnych, osadzona jest w prozaicznym kontekście miejskiego folkloru. Czasem bywa on na tyle interesujący, że oko kamery porzuca dwóch niefortunnych bohaterów.

"Gadające głowy" reż. Krzysztof Kieślowski, (1980), 14 min

Zrealizowane w formie sondy wywiady z Polakami. Reżyser zadaje im pytania: w którym roku się urodziłeś? Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? Krzysztofowi Kieślowskiemu udało się niezwykle oszczędnymi środkami filmowymi stworzyć niejako zbiorowy portret Polaka - świadomego swej tożsamości i miejsca, w którym żyje, bacznego obserwatora rzeczywistości, którą trudno zaakceptować, gorąco pragnącego zmian, dojrzewającego do buntu.

"Pociąg" reż. Jerzy Kawalerowicz, (1959), 100 min

Akcja filmu rozgrywa się w pociągu relacji Warszawa-Hel. Dwoje nieznajomych, z powodu braku biletów, musi spędzić noc w jednym przedziale. Kobieta ma za sobą dramat uczuciowy, mężczyzna nie może się otrząsnąć po śmierci pacjentki na stole operacyjnym. Trzecią osobą dramatu jest chłopak zakochany w kobiecie. Są tu jeszcze stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. Wiadomość o morderstwie i obecności zabójcy w pociągu powoduje, że dochodzi w pewnym momencie do, nieudanego na szczęście, samosądu...

Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy - pochłonięci własnymi dramatami - pozostają wewnętrznie samotni.

"Ucieczka z kina Wolność" reż. Wojciech Marczewski, (1990), 124 min

W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu - Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor postanawia skończyć z tym, co robił do tej pory. Decydenci postanawiają zniszczyć kopię filmu. W proteście cenzor wchodzi do filmu, w celu uniemożliwienia spalenia kopii. W "Jutrzence" spotyka bohaterów różnych filmów, których kiedyś wyciął. Odbywa z nimi rozmowy, pod wpływem których staje się innym człowiekiem.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi