stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino Letnie w Orłowie

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa oraz Miasto Gdynia, zapraszają na 8. sezon Kina Letniego w Orłowie czyli cyklu wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W każdy wtorek oraz wybrane poniedziałki od 2 lipca do 7 sierpnia, zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu.

Kino Seniora

w każdą środę (do 31.12), godz. 12:00

bilety 10 zł
Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe. Przez cały sezon odbędzie się dziesięć pokazów kina plenerowego na Scenie Letniej w każdy wtorek i wybrany poniedziałki.

Program pokazów:
02.07 / pn / Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmush, USA
03.07 / wt / Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja/Francja
09.07 / pn / Zwariować ze szczęścia, reż. Paolo Virzì, Włochy
10.07 / wt / Jestem Rosa, reż. Laís Bodanzky, Brazylia
17.07 / wt / The Florida Project, reż. Sean Baker, USA
23.07 / pn / Mężczyzna imieniem Ove, reż. Hannes Holm, Szwecja
24.07 / wt / Klient, Asghar Farhadi, Iran/Francja
31.07 / wt / Toni Erdmann, reż. Maren Ade, Niemcy/Austria
06.08 / pn / Plan Maggie, reż. Rebecca Miller, USA
07.08 / wt / The Square, reż. Ruben Östlund, Szwecja/Dania


Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie "Tylko kochankowie przeżyją", czarna komedia outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy "Broken Flowers", "Truposza" i "Ghost Doga", który tym razem zdaje się mówić - tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. W rolach głównych Tilda Swinton i Tom Hiddleston jako zmęczone setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat wampiry. Zobaczyć będzie można ubiegłorocznego zdobywcę Nagrody Jury w Cannes "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa ("Lewiatan"), obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości. W programie znalazły się również dwa najlepsze europejskie filmy roku 2017 i 2016, czyli fenomenalny "The Square" Rubena Ostlunda, czarna komedia która zdobył 5 statuetek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Drugi z laureatów to "Toni Erdmann" Maren Ade, pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem, która podobnie jak "The Square" tyle, że rok wcześniej zdobyła pięć najważniejszych statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej i była wielkim wydarzeniem festiwalu w Cannes.

Podobnie jak poprzednicy pięć statuetek, tyle że jednej z najważniejszych włoskich nagród filmowych Nastro d'argento zdobyło "Zwariować ze szczęścia" Paolo Virzi. To skrzyżowanie "Thelmy i Louise" oraz "Lotu nad kukułczym gniazdem" zrobiło furorę festiwalu w Cannes, gdzie film został pokazany w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

Kino Letnie w Orłowie, to spotkania z kinem ze wszystkich stron świata: z kinem irańskiego spotkamy się przy filmie "Klient" Asghara Farhadiego, twórcy oscarowego "Rozstania", który powraca z rozgrywającym się we współczesnym Teheranie thrillerem psychologicznym. "Klient" otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską w Cannes, a także drugiego w karierze Farhadiego Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Kolejny uznany tytuł z nieco egzotycznej części świata to brazylijski dramat "Jestem Rosa", ciepło przyjęty na ubiegłorocznym festiwalu Berlinale wpisuje się w rosnący w siłę nurt feministyczny kina iberyjskiego.

Z nurt amerykańskiego kina autorskiego zaprezentowany zostaną: "The Florida Project" laureat nagrody amerykańskich krytyków, okrzyknięty przez nich najpiękniejszym filmem roku "The Florida Project" Seana Bakera, oraz "Plan Maggie" Rebecci Miller to romantyczna komedia o intelektualistach z Nowego Jorku, z rewelacyjną Gretą Gerwig ("Frances Ha") w roli głównej, która zaprezentowana była na festiwalach w Berlinie, Toronto i Sundance. "Nasze wakacyjne pokazy ambitnego kina nad samym morzem są alternatywą dla sezonu hitów prezentowanych w tym czasie w multipleksach, wypełnieniem pewnej luki repertuaru kin studyjnych ale również okazją na nadrobienie zaległości, gdyż pokazujemy również filmy sprzed kilku lat" - mówi Anna Kądziela-Grubman, selekcjoner i kurator projektu.

Wszystkie pokazy odbywają się na Scenie Letniej Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, na plaży w Gdyni Orłowie - wejście nr 17.

Pokazy startują o godz. 21.30 (przy czym w pierwszej połowie lipca mogą wystartować 15-20 min później ze względu na późniejszy zachód słońca).

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa
Mecenat/finansowanie: Miasto Gdynia / (Gdynia Kulturalna)
Główny partner organizacyjny: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Partner technologiczny: Kino PRO
Partnerzy: Komunikacja pro, Bistro MASKA

Partnerzy medialni: Chillizet, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24, Trojmiasto.pl, Gdansk In Your Pocket

Kuratorzy programowi: Ania Kądziela-Grubman, Michał Grubman
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
Bilety do nabycia na godzinę przed każdym pokazem oraz online www.kinoletnie.info

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Green Book
Ocena: 8.4 / 256 głosów
Kurier
Ocena: 7.4 / 49 głosów
Przemytnik
Ocena: 7.3 / 50 głosów