• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kino Kraków Płynie

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Kino na wodzie, widownia na brzegu, a wszystko to w dość nietypowej scenerii, dalekiej od dusznych i przepełnionych sal kinowych. Pokazy kina plenerowego poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, nagradzanym i wyróżnianym na licznych festiwalach filmowych. Zapraszamy na "Kino Kraków Płynie", gdzie zaprezentowane będą filmy zaliczane do "klasyki światowego kina", którym zdecydowanie bliżej do repertuaru małych kin studyjnych.

Spotykamy się na Przystani Żeglarskiej "Żabi Kruk" 17 i 18 sierpnia. Projekcje filmów rozpoczynamy o godz. 21.00. Prosimy o zabranie kocy.

Kino Kraków płynie to coś więcej niż plenerowe pokazy filmowe. To podróż najpiękniejszą z rzek i wieczorne projekcje kinowe na wodzie. Kino prezentuje ambitne filmy w nietypowy sposób... na pływającej barce, która wyruszyła z Krakowa i pokonała trasę ok 850 kilometrów.

Po Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu i Tczewie czas na finał w pięknym Gdańsku.

O filmach prezentowanych w Gdańsku:
Podczas ostatniego przystanku na trasie projektu "Kino Kraków Płynie" spotkamy się w Gdańsku (17-18 sierpnia), gdzie na początek zaprezentujemy dramat "Wenus w futrze" z 2013 roku, w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest adaptacją sztuki Davida Ivesa, nawiązującej do głośnej powieści Leopolda Sacher-Masocha o tym samym tytule. Film w 2014 roku zdobył Cezara (w kategorii najlepszy film). Został uhonorowany również za wybitną muzykę.

Podczas piątkowego wieczoru zaprezentujemy również amerykański film komediowy, w reżyserii Jona Turteltauba "Last Vegas". W rolach głównych obsadzono legendy amerykańskiego kina - Michaela Douglasa, Roberta De Niro, Kevina Klina oraz Morgana Freemana. Fabuła filmu nawiązuje do hitu Kac Vegas z 2009 roku. Billy (Michael Douglas), Paddy (Robert De Niro), Archie (Morgan Freeman) oraz Sam (Kevin Kline) to przyjaciele z dawnych lat. Kiedy Billy, jedyny kawaler w grupie przyjaciół, oświadcza swoje zaręczyny, cała czwórka udaje się do Las Vegas, by uczcić to wydarzenie no i oczywiście przeżyć niezapomniany wieczór kawalerski.

Sobotni wieczór z Kinem Kraków Płynie w Gdańsku rozpoczniemy filmem "Zagubieni". Ten obraz Petra Zelenki, twórcy "Guzikowców" i "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra związana z czeskim kompleksem "nieuczestniczenia we własnej historii". Główny bohater - Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej.

Na zakończenie zaprezentujemy film "La la Land" - amerykański komediodramat muzyczny w reżyserii Damiena Chazelle'a z 2016 roku. Tytuł filmu stanowi grę słów i odnosi się do miasta Los Angeles, miejsca akcji filmu, oraz idiomu z języka angielskiego "be living in la la land", oznaczającego "bujać w obłokach". Film miał swoją premierę na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 31 sierpnia 2016 r. Akcja filmu dzieje się w Los Angeles. Pianista jazzowy Sebastian (Ryan Gosling) i początkująca aktorka Mia (Emma Stone) starają się osiągnąć sukces w swoich dziedzinach. Ich losy krzyżują się wielokrotnie. Film ten to z jednej strony brawurowy musical utrzymany w konwencji złotej ery Hollywoodu jak i sentymentalna historia opowiadająca o uczuciu pary marzycieli. Film wybitny, doceniony zarówno przez widzów jak i krytyków, uzyskał przychylne recenzje i zdobył 6 Oscarów, 7 nagród Złotych Globów oraz 5 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Pomysł projektu "Kino Kraków Płynie" powstał wiele lat temu po obejrzeniu filmu Jan Jakuba Kolskiego pt. "Historia Kina w Popielawach". Rejs kinowy to oczywiście - może nie wprost - z jednej strony projekt promocyjny Miasta Kraków ale z drugiej strony okazja do spotkania z ludźmi mieszkającymi nad Wisłą/Motławą i realizacji unikalnego projektu kulturalnego na Wiśle, którego nikt wcześniej nie próbował. Bo ten projekt to też duże wyzwanie logistyczne i nawigacyjne. Wisła jak wiemy jest na większości swojego biegu nieuregulowana i może przez to tak piękna. Jest bardzo zmienna i nic na niej nie jest pewne. Doświadczyliśmy tego choćby w Warszawie, gdzie z uwagi na niski stan wody i budowę nowego mostu, mieliśmy bardzo duże kłopoty nawigacyjne. Budująca w tym wszystkim jest powszechna życzliwość ludzi, których spotykamy podczas rejsu, dzięki nim udało się nam nieraz już wyjść z różnych opresji.

Przeczytaj także

Opinie