stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino Hiszpańskie Zimą

Kino Studyjne w Teatrze na Plaży zaprasza zimową porą na spotkanie z kinem hiszpańskim. W programie cztery doskonałe tytuły: "Ból i Blask" - najnowszy film Pedro Almodovara z Antonio Banderasem w roli głównej, za którą został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową.

"Wszyscy wiedzą" w reżyserii dwukrotnego laureata Oskara Asghara Farhadiego, z mistrzowskim duetem aktorskim Penelopą Cruz i Javierem Bardemem. "Yuli", reż. Icíar Bollaín - ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej oraz prezentowana na festiwalu w Cannes "Petra", wytrawnego i cenionego twórcy slow cinema Jaimego Rosalesa.

Ból i blask | reż. Pedro Almodóvar | czas trwania: 113 min

To arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości (The Playlist). Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie - to tylko kilka reakcji na najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Twórca "Wszystko o mojej matce" i "Porozmawiaj z nią" opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji - zwłaszcza miłosnych - z ważnymi dla nas ludźmi. "Ból i blask" to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz - przede wszystkim - z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes.

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

Pokaz: 10.01 godz. 19.30, 11.01 godz. 16.15, 15.01 godz. 19.30, 18.01 godz. 16.00, 19.01 godz. 16.00, 25.01 godz. 16.00

Wszyscy wiedzą | reż. Asghar Farhadi | czas trwania: 132 min.

"Wszyscy wiedzą" to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) - Penélope Cruz i Javier Bardem.

Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We "Wszyscy wiedzą" parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za "Rozstanie" i "Klienta") całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch; burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których "wszyscy wiedzą", ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.

Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami "Wszyscy wiedzą" dowodzi, że w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

Pokaz: 11.01 godz. 18.30, 17.01 godz. 19.30, 18.01 godz. 18.15, 19.01 godz. 18.15, 25.01 godz. 18.15, 26.01 godz. 18.00

Yuli | reż. Iciar Bollain | czas trwania: 104 min

Nominowana do pięciu "hiszpańskich Oscarów" ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym tancerzem w roli głównej.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie.Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zachwyca się światem tańca.
Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

Pokaz: 11.01 godz. 14.00, 16.01 godz. 19.30, 19.01 godz. 14.00, 24.01 godz. 19.30, 1.02 godz. 18.00, 2.02 godz. 18.00

Petra | reż. Jaime Rosales | czas trwania: 107 min

Nowy film Jaime Rosalesa, hiszpańskiego mistrza slow cinema z wybitną rolą Bárbary Lennie.

Grecka tragedia we współczesnych czasach.

Tytułowa bohaterka, Petra, nigdy nie poznała swego ojca, a jego tożsamość była przed nią ukrywana. Dopiero po śmierci matki dziewczyna postanawia uzupełnić tę lukę w swojej historii i wyrusza na poszukiwania. Gdy trafia do pracowni sławnego artysty, musi zmierzyć się nie tylko z potencjalną prawdą, lecz także ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, które zastaje w jego domu. Na jaw wychodzą szokujące tajemnice... A im dłużej tam przebywa, tym bardziej sytuacja zaczyna przypominać typową grecką tragedię...
W roli głównej występuje gwiazda hiszpańskiego kina Bárbara Lennie ("Skóra, w której żyję", "Rodzina na sprzedaż"), która, poza "Petrą", na ubiegłorocznym MFF w Cannes promowała także najnowszy obraz Asghara Farhadiego "Wszyscy wiedzą", gdzie wystąpiła u boku Penélope Cruz i Javiera Bardema.

Pokaz: 18.01 godz. 14.00, 23.01 godz. 19.30, 25.01 godz. 14.00, 31.01 godz. 19.30, 1.02 godz. 16.00, 2.02 godz. 16.00

 

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.