Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino Dzieci / Dzieciaki na Horyzoncie (1 opinia)

Nowe Horyzonty od lat obecne są w Klubie Żak - przede wszystkim jako współorganizator edukacji filmowej dla młodzieży (od szkoły podstawowej do szkoły ponadgimnazjalnej). Kolejnym przedsięwzięciem, mającym na celu zaprezentowanie kina wartościowego, poruszającego ważne dla młodego człowieka kwestie, ma być cykl "Dzieciaki na Horyzoncie".

26 września - 4 października 2020, godz. 10:00

Gdańsk,
bilety 14 zł
ulgowy 8-12 zł

w każdy wtorek (do 29.09), godz. 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W dzisiejszym, wypełnionym audiowizualnymi przekazami, świecie, coraz trudniej znaleźć interesującą filmową propozycję dla dzieci i młodzieży - taką, która będzie odpowiadać zarówno jego gustom, jak i wymaganiom rodzica/opiekuna/nauczyciela. Brak sprecyzowanych kategorii wiekowych skutkuje niedookreśleniem odbiorcy, co też stanowi dysonans dla realizatora - nie wiadomo, czy skupić się w większym stopniu na filmie dla młodego widza, czy może raczej nacisk położyć na dyskretnie przeforsowane treści dla dorosłych. Do tego dochodzi niejednokrotnie problem z formą przekazu audiowizualnego - pokazywane w kinach filmy dla dzieci bywają brutalne, operują nieodpowiednim językiem, wykorzystują krzykliwą estetykę i są montowane w zbyt "agresywny" sposób. Młody widz opuszcza wówczas salę kinową z poczuciem niezrozumienia filmu - a nie o to przecież chodzi.

"Dzieciaki na Horyzoncie" to program ustalony w kontrze do bieżącego repertuaru. Nie tylko uzupełnia to, co młodzi na co dzień oglądają, ale też weryfikuje poziom poświęconego im współczesnego kina. Okres między 5 a 9 rokiem życia to czas kształtowania się świadomości, krystalizowania się podstawowej aksjologii. Warto więc, w dobie audiowizualności, zadbać o rozwój przyszłego kinomana - najlepiej towarzysząc mu w seansie, a potem w dyskusji dotyczącej obejrzanego obrazu.

Kampania "Dzieciaki na Horyzoncie" to comiesięczne pokazy starannie wyselekcjonowanych filmów, które zostały wcześniej wyświetlone na Festiwalu Filmowym Kino Dzieci. Naszą akcję uzupełnia strona internetowa, na której widzowie znajdą cenne informacje na temat granych przez nas tytułów, materiały przygotowujące dzieci do obejrzenia filmu i jego omówienia po seansie (w formie rozmowy czy zabawy) oraz scenariusze lekcje dla nauczycieli.

Pokazy filmów będą odbywać się w wybrane soboty i niedziele od października do czerwca. Bilety kosztują tylko 10 zł, a kasa będzie czynna na 30 minut przed seansem.

Zaczynamy 18 - 19.10.2014 - g.15:15 i 25 - 26.10.2014 - g.16:00 - wówczas pokażemy film "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele", adaptację uwielbianej w Norwegii książki.

W ramach przeglądu pokażemy również, między innymi, "Sekret Eleonory" (traktujący o wartości płynącej z czytania książek) oraz docenianą na festiwalach filmów młodzieżowych "Nocturnę".

Więcej informacji: kinodzieci.pl/dzieciaki-na-horyzoncie

KACPER I EMMA - NAJLEPSI PRZYJACIELE / KARSTEN OG PETRA BLIR BESTEVENNER
Norwegia 2013, aktorski/animacja, 74 min
reżyseria: Arne Lindtner Næss

"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" to ekranizacja bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma - to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze - Leo i Pani Królik - spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.

PROGRAM CYKLU "DZIECIAKI NA HORYZONCIE"
Listopad - Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa / Grudzień - Kacper i Emma - ferie zimowe / Styczeń - Sekret Eleonory / Luty - Niesforny Bram / Marzec - Nocturna / Kwiecień - Svein i szczur / Maj - Alfie, mały wilkołak / Czerwiec - Zestaw norweskich filmów krótkich

Opinie (1)

  • tak tak

    Bardzo ciekawe kino dla 4-5 latka. Kacper i Emma to jest to. Dzieci nie mogą doczekać się kolejnej zimowej części przygód tej jakże bliskiej im pary przyjaciół.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.