stat

Jinpa | Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich

Chińskie kino neo-noir, koreański thriller polityczny i podszyta łagodnym humorem tybetańska medytacja na temat ludzkiego losu. Zapraszamy na Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich. W programie znalazły się trzy produkcje z ostatnich lat, które łączy wspólny motyw wędrówki ucieczki, poszukiwania odpowiedzi czy podróży w głąb siebie.

W Jeziorze Dzikich Gęsi gangster Zhou wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak zastrzelił policjanta, staje się ruchomym celem. Nikomu nie powinien ufać, może za wyjątkiem pewnej kobiety. W pełnym retrospekcji chińskim kryminale reżyser Diao Yinan nieustannie myli tropy i miesza filmowe narracje.

Szpieg to doskonały przykład tego, w jaki sposób współczesne kino koreańskie zaczęło tworzyć odnoszące sukcesy blockbustery. Film Yoona Jong-bina łączy formułę wysokobudżetowego widowiska w stylu Hollywood z lokalnymi problemami. Główny bohater Park Suk-young zostaje wysłany na misję szpiegowską do Korei Północnej. Tam nawiązuje kontakt z wysoko postawionym urzędnikiem. Sprawę komplikuje fakt, że Park odkrywa tajne interesy, które łączą oba kraje, a jego łącznik prawdę o biznesmenie z Południa.

Ostatni z tytułów - Jinpa, dopiero trafił do polskich kin. Kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu Kekexili. Hipnotyczną podróż przerywa mu spotkanie z małomównym piechurem poszukującym zemsty. Jinpa to najnowsza produkcja Tybetańczyka Pemy Tsedena. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności.

Jinpa
reżyseria: Pema Tseden
występują: Jinpa, Genden Phuntsok, Sonam Wangmo
szczegóły: dramat, Chiny, 2018, 87 min.
Na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie, trudno o żywą duszę. Nikogo na swojej drodze nie spodziewa się z pewnością Jinpa, kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa. Samotnie pokonuje surowy krajobraz przy dźwiękach O sole mio, dobywających się z zajechanej kasety magnetofonowej. Hipnotyczną podróż przerywa mu jednak spotkanie z małomównym piechurem, który przemierza pustkowie w poszukiwaniu zemsty. Alegoryczna, precyzyjnie skomponowana historia, w której milczenie jest gęste, a każdy kadr hipnotyzuje drapieżnym pięknem, wielu krytykom nasunęła skojarzenia z kinem Jima Jarmuscha. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia Jinpa jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena zdobywcy szeregu wyróżnień na światowych festiwalach. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie, z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności. Jinpa to nasycona kojącą melancholią i łagodnym humorem medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci, łącząca w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu. Jinpa otrzymał nagrodę za Najlepszy scenariusz w Konkursie Horyzonty na MFF w Wenecji, a także był nominowany w kilku kategoriach do Azjatyckich Nagród Filmowych.
Opis i materiały dystrybutora Fundacja Sztuki Arteria
Kup bilet

w każdy piątek (do 17.12), godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 5 zł
Kup bilet

w każdy piątek (do 17.12), godz. 18:00 - 21:00

bilety 5 zł
Kup bilet

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.