stat

Jezioro Dzikich Gęsi | Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich

Chińskie kino neo-noir, koreański thriller polityczny i podszyta łagodnym humorem tybetańska medytacja na temat ludzkiego losu. Zapraszamy na Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich. W programie znalazły się trzy produkcje z ostatnich lat, które łączy wspólny motyw wędrówki ucieczki, poszukiwania odpowiedzi czy podróży w głąb siebie.

W Jeziorze Dzikich Gęsi gangster Zhou wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak zastrzelił policjanta, staje się ruchomym celem. Nikomu nie powinien ufać, może za wyjątkiem pewnej kobiety. W pełnym retrospekcji chińskim kryminale reżyser Diao Yinan nieustannie myli tropy i miesza filmowe narracje.

Szpieg to doskonały przykład tego, w jaki sposób współczesne kino koreańskie zaczęło tworzyć odnoszące sukcesy blockbustery. Film Yoona Jong-bina łączy formułę wysokobudżetowego widowiska w stylu Hollywood z lokalnymi problemami. Główny bohater Park Suk-young zostaje wysłany na misję szpiegowską do Korei Północnej. Tam nawiązuje kontakt z wysoko postawionym urzędnikiem. Sprawę komplikuje fakt, że Park odkrywa tajne interesy, które łączą oba kraje, a jego łącznik prawdę o biznesmenie z Południa.

Ostatni z tytułów - Jinpa, dopiero trafił do polskich kin. Kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu Kekexili. Hipnotyczną podróż przerywa mu spotkanie z małomównym piechurem poszukującym zemsty. Jinpa to najnowsza produkcja Tybetańczyka Pemy Tsedena. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności.

Jezioro dzikich gęsi
reżyseria: Yinan Diao
występują: Ge Hu, Lun-Mei Kwei, Fan Liao
szczegóły: kryminał, Chiny/Francja, 2019, 117 min.
Główny bohater filmu Diao Yinana, którym jest gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka. Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza, że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny. W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. Jezioro Dzikich Gęsi, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera - Czarny węgiel, kruchy lód, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem. Produkcja była nominowana do Złotej Palmy na MFF w Cannes.
Opis i materiały dystrybutora Aurora Films

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.