stat
PATRONAT

IX Weekend Architektury

Weekend Architektury na stałe wpisał się już w kalendarz gdyńskich wydarzeń miejskich. W tym roku - w dniach 22-25 sierpnia - odbędzie się już jego IX edycja. Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło "Minimum", które poruszy dyskusje zarówno w obszarach wdrażania rozwiązań proekologicznych, pozostawiających jak najmniejszy ślad węglowy, jak i postulatów odwołujących się do uwzględniania przez planistów i architektów ważnych potrzeb społecznych w mieście.

Wydarzenie, podobnie jak w ostatnich latach, będzie się składało z kilkunastu otwartych, bezpłatnych modułów, w których uczestniczyć będą mogli zarówno miłośnicy architektury, urbanistyki i "dizajnu", jak również zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści. Jak zawsze przyświeca nam idea, by zapewnić uczestnikom jak najbliższy, namacalny kontakt z zagadnieniami związanymi z architekturą. Gośćmi, w tym prelegentami i panelistami naszego festiwalu będą znani architekci, eksperci oraz badacze historii architektury.

Zapisy na Archi Spacery i Archi Prelekcje

Architektura na filmowoW ramach bloku Archi Film, obejrzymy takie obrazy jak m.in. "Duch Bauhausu" (2018), "REM"(2016), "Architektura Nieskończoności" (2018), a także dodatkowo film wybrany w głosowaniu przez fanów fotografii architektonicznej. Projekcje odbędą się w Sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2), Sali Teatralnej Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25) oraz w tzw. sekretnym miejscu (na zaproszenie jednego z Partnerów projektu).

ARCHI Film to także znakomita okazja do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze ‑ najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów. Partnerem pokazów tegorocznych jest dystrybutor filmów dokumentalnych oraz organizator festiwali filmowych Doc Against Gravity.

Opisy filmów:

Duch Bauhausu
Reżyseria: Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch
Produkcja: Niemcy, 2018
Czas trwania: 95 min.


25 sierpnia, godz. 20:00-22:00, Sala Teatralna Konsulatu Kultury, ul. Jana z Kolna 25

Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu.

W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami, otwiera się przed nami, jednocześnie zadając pytania tak ważne w dzisiejszych czasach: jak chcemy żyć? W którą stronę zmierzamy?

REM Koolhaas - Starchitekt
Reżyseria: Tomas Koolhaas
Produkcja: USA 2016
Czas trwania: 75 min.


24 sierpnia, g. 19:00-21:00, Sala Goplana (GCF, pl. Grunwaldzki 2)

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Laureat Nagrody Pritzkera (2000) i Nagrody Miesa van Rohe (2005), profesor na Uniwersytecie Harvarda przez całe życie burzył zastany porządek prowokacyjnym myśleniem i projektami. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Poznajemy mieszkańców słynnej Villa dall'Ava w Paryżu, a także bezdomnych, dla których biblioteka publiczna w Seattle stała się domem. Reżyser filmuje 71-letniego ojca z bliska, choć nie przeprowadza z nim bezpośredniego wywiadu.

Z offu słyszymy jak Rem Koolhaas przedstawia pomysły i teorie dotyczące nie tylko architektury, lecz również piękna i funkcjonalności, sztuki i życia. Opowiada również o swoich projektach i ich oddziaływaniu na ludzi i otaczającą rzeczywistość. Przekonujemy się, że jest połączeniem wizjonera i praktyka, filozofa i pragmatyka, teoretyka i wieszcza, o którym żywo dyskutuje się na długo przed zrealizowaniem jakiegokolwiek projektu. Wzmocnione przez silnie oddziałująca ścieżkę dźwiękową wypowiedzi architekta tworzą obraz człowieka, dla którego architektura to coś więcej niż zawód czy powołanie - to całe jego życie.

Architektura nieskończoności
Reżyseria: Christoph Schaub
Produkcja: Szwajcaria 2018
Czas trwania: 85 min.


23 sierpnia, g. 20:00-21:30, Sala Goplana (GCF, pl. Grunwaldzki 2)

Czy architektura może wyrazić ducha religii bardziej niż ich spisane kanony? Budowle pomagają oddzielić skończone od nieskończonego. Zapewniają ochronę przed tym, co bezgraniczne, a jednocześnie tworzą poczucie bezmiaru. Film zgłębia przestrzeń rozmaitych świętych miejsc, definiowanych szerzej niż tylko budynki kościelne. Śledzi "duchowe życie" w architekturze, sztukach pięknych i w naturze. Kamera zanurza się w pozamiejskich pejzażach i budynkach, traktowanych jak szkatułki, w których zamknięto nieskończoność, życie i śmierć.

Poznajemy bohaterów, którzy konfrontują się ze "świętą przestrzenią", jej konstrukcją i reinterpretują ją na nowo. Są wśród nich architekci: Peter Zümthor, Peter Märkli i Álvaro Siza Vieira, a także muzyk, wirtuoz perkusji Jojo Mayer i artyści sztuki współczesnej Janes Turrell i Cristina Iglesias. Wszyscy starają się zdefiniować architekturę przez emocje i relacje między różnymi formami i elementami przestrzeni.

Propozycja specjalna:

22 sierpnia, godz. 20:00-22:30, w ramach FOTO-Dnia, zaplanowano wieczór fotograficzno-filmowy. Szczegółowy scenariusz spotkania zostanie ogłoszony w czasie wernisażu konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019.

Architektura w kadrze


Fotografia architektoniczna przeżywa obecnie renesans. Dla wielu fotografów staje się swoistą filozofią twórczą, sposobem oszczędnego wyrazu własnego "ja", własnej, bardzo osobistej estetyki "minimalizmu", a zarazem kontestacją dominującego dziś konsumpcjonizmu, pędu do posiadania wszystkiego "naj". Weekend Architektury proponuje wydarzenia zachęcające do współpracy grupy pasjonatów fotografii architektury modernistycznej, w tym wzajemnego poznania oraz dzielenia się z innymi twórczymi inspiracjami. Miłośników fotografii architektonicznej powinien zainteresować Otwarty Foto Spacer, wernisaż wystawy Gdyński Modernizm w Obiektywie, wieczorne projekcje oraz pokazy foto filmowe.

Przestrzeń do dyskusji


Festiwal stwarza istotną płaszczyznę do rozmów oraz rozważań o współczesnej architekturze i przestrzeni miejskiej. I dzień Archi Prelekcji pt. "Życie między budynkami" (23 sierpnia, 12:00- 16:30), stanowiący de facto kontynuację zeszłorocznych wątków, będzie okazją do analizy różnych opcji i możliwości aktywizowania życia mieszkańców oraz przyciągania do miasta nowych, kreatywnych jednostek na przykładach z Polski i ze świata (udział Wiceprezydenta ds. Innowacji Michała Gucia, wizjonera miejskiego, architekta Jakuba Szczęsnego oraz liderów Urban Lab Gdynia czy stowarzyszenia Traffic Design).

Bliskie spotkania z architekturą współczesną


W ramach Archi Prelekcji odbędą się także dwa tematyczne panele dyskusyjne z udziałem architektów, urbanistów, planistów miejskich oraz badaczy architektury. Wśród zaproszonych gości festiwalu są m.in. Jakub Szczęsny (SZCZ), Konrad Grabowiecki (BBGK Architekci), Krystyna i Stanisław Fiszerowie (Fiszer Atelier 41), Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA), Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz (A2P2), Radosław Czerniejewski (Pracownia CGL), Kazimierz Butelski (Politechnika Krakowska), Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni), Michał Pszczółkowski (ASP w Gdańsku), Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański), Aleksandra Sumorok (ASP w Łodzi), Tomasz Janiszewski (BJK Architekci), Grzegorz Mika (Politechnika Warszawska), Wojciech Niebrzydowski (Politechnika Białostocka). 

PrelegenciTradycyjnie atrakcyjną ofertę "bliskich spotkań z architekturą" stanowi bardzo bogaty program otwartych spacerów architektonicznych, prowadzonych przez doświadczonych przewodników i ekspertów. W czasie spacerów pojawi się wiele okazji do poznania obiektów od środka oraz górnych tarasów przedwojennych kamienic modernistycznych.

Minimum X / Apartament Minimum / Życie między budynkami/Gdyński Modernizm w Obiektywie... to tytuły wystaw, które będą stanowiły w tegorocznej edycji komplementarne tło wydarzeń festiwalowych, w tym inspirowane hasłem "MINIMUM". Miejscem wystaw będzie m.in. Gdyńskie Centrum Filmowe (galeria, Forum Studenckie), Gdynia InfoBox (sala multimedialna), galeria w Miejskiej Informacji oraz partnerskie galerie "minimum" i przestrzenie wystawiennicze.

Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie: www.weekendarchitektury.pl oraz facebook.com/WeekendArchitektury

Informacja o biletach

Zapisy na Archi Spacery i Archi Prelekcje: www.weekendarchitektury.pl

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Tajemnica ojca Pio
Ocena: 8.6 / 5 głosów
Król Lew
Ocena: 7.2 / 83 głosy
Toy Story 4
Ocena: 7.1 / 29 głosów

Zapowiedzi