stat

Halloween w Szekspirowskim

 • sobota - niedziela, 30 - 31 października
 • Lokalizacja
 • Bilety
  40 - 70
  Kup bilet
  Informacje o biletach  »

Filmy grozy z muzyką na żywo czyli Halloween w Szekspirowskim. Solidna dawka światowej klasy kina i muzyki czeka nas w dniach 30 i 31 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Co w programie? Jozef Van Wissem, szalony wirtuoz lutni, który nagrał 3 płyty z Jimem Jarmuschem, zdobywca Cannes Soundtrack Award oraz legendarny polski zespół Czerwie. Zagrają na żywo do absolutnej klasyki kina niemego - "Nosferatu - symfonii grozy" Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku i "Metropolis" - niemieckiego filmu science fiction Fritza Langa z 1927 roku. Sprawdzimy też, co przerażało Szekspira - po wykładzie prof. Małgorzaty Grzegorzewskiej "Spooky Shakespeare" możemy stwierdzić, że zombie, to pikuś!

30 października 2021, godz. 19.00
Film niemy "Nosferatu - symfonia grozy" z muzyką na żywo Jozefa Van Wissema
GTS
Tworzenie ścieżek dźwiękowych do filmów o wampirach, to nie pierwszyzna dla mrocznego holenderskiego lutnisty i kompozytora Jozefa Van Wissema, który wsławił się, nagrodzoną na festiwalu w Cannes, muzyką do "Tylko kochankowie przeżyją" ("Only Lovers Left Alive") Jima Jarmuscha.

Van Wissem koncertuje na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow's Parties) oraz w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat artysta współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie trzy płyty. Na krążku "The Mystery of Heaven" z 2012 r. pojawiła się gościnnie aktorka Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli we wspomnianym wcześniej "Tylko kochankowie przeżyją". Van Wissem wykłada również na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie "Wyzwolenie Lutni". National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu "Ambasadorowie" Hansa Holbeina, jest on również odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej "Sims Medieval", a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał kilkanaście solowych albumów.

Na rozgrzewkę przed właściwym Halloween, 30 października 2021 roku, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, na swojej czarnej, robionej na zamówienie lutni, Jozef van Wissem zagra na żywo do kultowego niemego filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 roku. To jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła "Draculi" Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. Jego nazwisko w niemieckim znaczy "strach", co, w połączeniu z tajemniczym charakterem aktora, było przyczyną plotek o wampiryzmie Schrecka. W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

30 października 2021, godz. 14.00
"Spooky Shakespeare", czyli Halloween po elżbietańsku

(wydarzenie online - FB i YouTube GTS)

W sztukach Mistrza ze Stratfordu roi się od niesamowitych istot, rytuałów i przesądów. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, zapraszamy na wykład profesor Małgorzaty Grzegorzewskiej, która przybliży nam ten temat na przykładzie wybranych sztuk Szekspira. Dowiemy się, w co wierzono w czasach elżbietańskich i co budziło największy strach. A jest o czym mówić! Wiedźmy, duchy, elfy, zjawy, czary! Świat magiczny przeplata się nieustannie ze światem ludzi - zarówno w komediach, jak i tragediach Szekspira. Istnieje równolegle, choć na innych prawach, niż świat ludzi. Uzupełnia go, wykrzywia, prowokuje. A my - czytelnicy - wchodzimy w tę mieszankę rzeczywistości i fantazji, nigdy nie wiedząc do końca, czy to, co magiczne, wydarzyło się naprawdę, czy też było ledwie "wyobraźni naszej marą senną".

31 października 2021, godz. 19.00
Film niemy "Metropolis" z muzyką na żywo zespołu Czerwie

GTS

"Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce" - brzmi motto "Metropolis" - monumentalnego niemieckiego filmu science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Zobaczymy go w GTS w halloweenowy wieczór. Muzykę na żywo zagra do niego, świetnie znana w kraju i za granicą, polska formacja Czerwie - jedyna, która od 20 lat specjalizuje się w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów.
Scenariusz "Metropolis" powstał na podstawie wydanej na potrzeby filmu w 1926 roku powieści Thei von Harbou pod tym samym tytułem. Prezentuje wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce), mieszkających w podziemnych osiedlach.

Po premierze film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem, oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Wersja uzupełniona miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale.

Czerwie - to polska formacja, poruszająca się w muzycznym kręgu z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Stworzyli własny niepowtarzalny styl, na który składają się, oprócz fuzji wielu gatunków, także niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów i wartości muzycznych. Są też twórcami muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). W swojej dyskografii mają 6 autorskich albumów. Zespół Czerwie jest niewątpliwie jednym z nielicznych, posiadających tak bogate - 20 letnie - doświadczenie w zakresie tworzenia muzyki do filmów niemych.

Występowali na wielu festiwalach europejskich, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej) na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018); w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie oraz na Niesse Film Festival 2019. Zagrali pory ponad 800 koncertów w Polsce i Europie, m.in w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków - Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 - 70 zł
30 października: 45 zł N i U (film z muzyką na żywo)
31 października: 40 zł N i U
Karnet na dwa dni: 70 zł N i U
Kup bilet

3 - 21 października 2021, godz. 17:00

bilety 20 zł
paź 29

piątek, godz. 23:00

bilety 29-37 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.