Film

9.0 1 ocena 1 10

Grobowiec świetlików

produkcja
Japonia
gatunek
Anime, Dramat, Wojenny
premiera
24 stycznia 2014 (Polska)
16 kwietnia 1988 (Świat)
reżyseria
Isao Takahata
scenariusz
Isao Takahata
czas trwania
1 godz. 29 min.

Obsada

Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Yoshiko Shinohara, Akemi Yamaguchi, J. Robert Spencer, Rhoda Chrosite, Veronica Taylor, Amy Jones

Opis filmu

Rok 1945. II wojna światowa zmierza ku końcowi. Japonia nękana jest nieustającymi lotniczymi bombardowaniami. Jedno z nich zbiera krwawe żniwo na Kobe, gdzie w wyniku odniesionych ran ginie matka 14-letniego Seity i jego młodszej siostry Setsuko. Osierocone rodzeństwo (ojciec służy w japońskiej flocie) bez dachu nad głową i żadnych środków do życia szuka pomocy, udając się do najbliższej rodziny. Seita i Setsuko przygarnięci zostają przez ciotkę, jednak z każdym kolejnym dniem i pogarszającymi się wskutek wyniszczającej wojny warunkami bliscy dają im odczuć, że tak naprawdę są ciężarem i ich obecność nie jest mile widziana. Rodzeństwo odchodzi, decydując się zamieszkać w opuszczonym schronie na zboczu niewielkiego wzniesienia. Początkowy entuzjazm szybko ustępuje miejsca bezradności i poczuciu beznadziei, związanym z niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niedożywiona dziewczynka choruje i mimo desperackich działań Seity umiera. Chłopiec, który stracił wszystkich bliskich, opuszcza to miejsce pogodzony z własnym losem.
Wstrząsająca animacja Isao Takahaty oparta jest na autobiograficznej powieści Akiyuki Nosaki. Grobowiec świetlików, posługując się niewinną formą kojarzącą się wielu z fantazyjnymi filmami Hayao Miyazakiego, podejmuje problem wojennego dramatu. I to ze szczególnie przejmującej perspektywy, gdyż widziany jest on oczami próbujących przetrwać w bombardowanym Kobe dzieci. Pomimo że wszystko dookoła nich zamienia się w zgliszcza, a na horyzoncie nie widać niczego, co miałoby wskazywać, że będzie lepiej, starają się one nie tracić pogody ducha, funkcjonując niejako obok tego całego dramatu. To właśnie w filmie uderza najbardziej. Japoński twórca do oddania wojennej gehenny nie potrzebuje wcale lansowanych przez kino głównego nurtu heroicznych opowieści, a całą tragedię, jaką niesie za sobą globalny konflikt zbrojny, lokuje w skromnej, kameralnej wręcz historii. Takiej, która porusza najbardziej. Grobowiec świetlików to prawdziwe arcydzieło japońskiej animacji.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij