stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grassomania 7 (7 opinii)

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji "Wróżb kumaka" do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

Kiedy: 7-16.10.2015
Gdzie: Gdańska Galeria Güntera Grassa, róg ul. Szerokiej i Grobli I
Kino Watra, ul. Za Murami 2-10
Plac Wybickiego, Wrzeszcz
Tawerna Mestwin, ul. Straganiarska 20

Siódma już edycja popularnego festiwalu Grassomania (projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującemu swój program wokół twórczości Noblisty interpretowanej i przetwarzanej przez młode pokolenia artystów) będzie skoncentrowana wokół filmowych adaptacji literatury. Pretekstem do obrania tego kierunku jest jubileusz 10-lecia powstania filmu "Wróżby kumaka" na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Przeglądy filmowe oraz spotkania z twórcami i badaczami w formie prelekcji przedpokazowych, będą odbywać się w legendarnym studyjnym kinie Watra (obecnie na co dzień zamkniętym dla szerokiej publiczności, udostępnionym specjalnie na okazję festiwalu). Kinie, w którym wybrane sceny "Wróżb kumaka" były kręcone 10 lat temu.

Głównym celem Festiwalu Grassomania jest promowanie zjawisk kulturalnych, poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie. Włączając do dialogu film, pragniemy ukazać jego aspekty artystyczne, które dla szerokiej publiczności odbiorców kina popularnorozrywkowego, nie są do końca znane czy oczywiste, a za pomocą których powstały i nadal powstają kapitalne interpretacje oraz ekranizacje dzieł literackich. Relacje obrazu ruchomego i słowa będą dodatkowo komentować eksperci i twórcy zaproszeni do projektu. Festiwal Grassomania posłuży jako rodzaj podsumowania literackich wizyt w Galerii Güntera Grassa w formie trójwymiarowych wizualizacji filmowych słowa pisanego.

Dodatkowo w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentujemy multimedialny projekt site- specific autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem "Mortal Sin".

"Mortal Sin" kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze? Dźwięk i muzyka: Anssi Laiho. Leevi Lehtinen realizuje swoją pracę w ramach programu The People's Smart Sculpture / Kreatywna Europa. Praca jest własnością The Finnish State Art Collection.

Wejściówki do kina: 5 zł za dzień projekcyjny. Do nabycia w kasie kina Watra.
Wstęp do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa: wolny.

PROGRAM:
07.10.2015

4G
18.00¬-22.00 wernisaż | instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

kino Watra¬
19.00¬-20.30 Wróżby kumaka reż. Robert Gliński | 90 min

Film oparty na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Aleksander, niemiecki historyk sztuki i Aleksandra, polska konserwatorka zabytków, poznają się przypadkiem w Gdańsku. Wspomnienia z dzieciństwa, w którym oboje zostali przesiedleni, skłaniają ich do założenia nietypowego przedsiębiorstwa - chcąc pomóc ludziom, którzy ze względu na zawirowania polsko-niemieckie nie mogą zostać pochowani w miejscu swojego urodzenia, zakładają Towarzystwo Cmentarne. W rolach głównych występują Krystyna Janda i Matthias Habich.
08.10.2015
kino Watra¬
18.00¬-18.30 spotkanie autorskie Piotr Dumała (prowadzi Robert Turło)

18.35¬-18.50 Franz Kafka reż. Piotr Dumała | 16 min

Wielokrotnie nagradzany film animowany, w którym rzeczywiste sytuacje z życia Franza Kafki przenikają się ze scenami znanymi z jego twórczości. Powstał jako próba oddania skomplikowanej osobowości pisarza, charakteru jego dzieł i nastrojów panujących w Pradze końca XIX w. Film został wykonany autorską metodą reżysera, polegającą na obróbce płyt gipsowych, na których jeden obraz jest wielokrotnie przemalowywany i ścierany, dzięki czemu animacja jest płynna i pozwala na doskonałe oddanie przeżyć wewnętrznych postaci.

18.50-¬19.00 Kafka Band, 2 teledyski | 10 min

Kafka Band jest projektem z pogranicza literatury i muzyki, powstałym z inspiracji adaptacją komiksową "Zamku" Franza Kafki, zrealizowaną przez czeskiego artystę Jaromira 99 i amerykańskiego scenarzystę Davida Z. Mairowitza.

19.00¬-20.00 Kafka reż. Zbigniew Rybczyński | 62 min

Film zrealizowany w jednym ujęciu, w którym postaci z różnych dzieł Franza Kafki - "Procesu", "Zamku", "Przemiany" - a także osoby znane z jego biografii płynnie w siebie przechodzą, tworząc opowieść o życiu i twórczości pisarza. Dzieło zostało zrealizowane w 1992 r. w systemie HD przez uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego.

4G
18.00¬-22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

09.10.2015
kino Watra¬
18.00-¬18.30 spotkanie z autorami filmu Totart, czyli odzyskiwanie rozumu | Paweł Paulus Mazur, Bartosz Paduch

18.45-¬20.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch | 76 min

Film dokumentalny o gdańskiej grupie TOTART, z której wywodzą się m.in. Tymon Tymański, Darek Brzóska-Brzóskiewicz, Paweł Paulus Mazur, Paweł Konjo Konnak. Opowiada o poszukiwaniach zaginionego lidera legendarnej grupy, Zbigniewa Sajnóga.

4G
18.00¬-22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

10.10.2015
kino Watra
16.00¬-18.00 Sanatorium pod klepsydrą reż. Wojciech Has | 120 min

Józef odwiedza sanatorium, w którym zmarł jego ojciec. Surrealna atmosfera tego miejsca sprawia, że obaj znajdują się w równoległej rzeczywistości, w której Józef jest małym chłopcem, a jego ojciec nadal żyje. Film został wyreżyserowany w 1973 r. przez Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie motywów twórczości Bruno Schulza - w tym samym roku był nominowany do Złotej Palmy i otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.

18.15¬-20.30 Instytut Benjamenta reż. Stephen i Timothy Quay | 104 min

Do szkoły dla służących prowadzonej przez rodzeństwo Benjamentów zapisuje się nowy uczeń, Jakob. Nie akceptuje on absurdalnych zajęć i opresyjnej atmosfery panującej w szkole - kwestionuje zastany porządek, a relacje, jakie łączą go z przełożonymi, zaczynają wymykać się spod kontroli... "Instytut Benjamenta" to pierwszy pełnometrażowy film braci Quay, których twórczość zdradza fascynację prozą Franza Kafki i Brunona Schulza.

4G
18.00-¬22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

11.10.2015
15.30-¬17.00 spacer filmowy śladami ekranizacji powieści Güntera Grassa | start 4G

Więcej informacji" https://www.facebook.com/SpaceryFilmowe

kino Watra¬
17.30¬-20.00 Blaszany bębenek | reż. Volker Schlöndorff | 142 min

W proteście przeciwko odrzucającemu światu dorosłych, w wieku trzech lat Oskar postanawia przestać rosnąć. Bębenek umożliwia mu wyrażanie niezgody na otaczającą go rzeczywistość Gdańska przed zbliżającą się II Wojną Światową. W 1979 r. ten oparty na motywach powieści Güntera Grassa film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes oraz Oscarem.

4G
18.00-¬22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

Wydarzenie dodatkowe

16.10.2015
12.00 usadowienie figury Güntera Grassa na ławeczce na Placu Wybickiego
| Gdańsk¬ Wrzeszcz

W programie: czytanie fragmentów z powieści "Blaszany bębenek" przez aktorów Teatru Wybrzeże (Małgorzata Brajner i Jacek Labijak), spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa (Liliana Kalita i Marek Baran) oraz inauguracja tramwaju grassowskiego (program artystyczno-warsztatowy zapewnia Gdańska Szkoła Artystyczna)

19.00 Pusty pokój | Teatr gotowania wg Güntera Grassa. In memoriam | Jerzy Kiszkis, Maciej Kraiński, Florian Staniewski, Mikołaj Trzaska
Tawerna Mestwin | Organizatorzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski
rezerwacja wejściówek | 30 zł | tel. 606 745 252

Przeczytaj także

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Dywizjon 303. Historia prawdziwa
Ocena: 8.2 / 274 głosy
Kraina miodu
Ocena: 7.8 / 31 głosów
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Ocena: 7.5 / 112 głosów

Zapowiedzi