• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gra gitara, czyli komedia bez żenady. Recenzja filmu "Gotowi na wszystko. Exterminator"

Tomasz Zacharczuk
5 stycznia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Deathmetalowa kapela rzępoląca przaśne kawałki na prowizorycznej scenie podczas festynu w polskiej stolicy ziemniaka. Trudno w tę artystyczną abstrakcję uwierzyć, póki nie zobaczy się jej na własne oczy. A warto, bo rockowym marzycielom z "Exterminatora" udało się skomponować całkiem wdzięczny komediowy przebój, przy którym uśmiech nie schodzi z twarzy, a noga podświadomie wystukuje rytm jarmarcznych klasyków.



"Time to kill!" wykrzykują wściekle młodzi buntownicy z Exterminatora, rzucając wyzwanie polskiej scenie death metalu. Mija 10 lat, ale koszulek czy naszywek z logo zespołu nikt nie zakłada. Porzucone instrumenty zbierają kurz w garażu, a niedoszłe gwiazdy po łokcie babrają się w rutynie codzienności. Chwytliwe hasło też straciło na aktualności. Chyba, że uzupełnimy je obowiązkowym "your dreams", bo niewątpliwie, jeśli ktoś tu popełnił zbrodnię, to jest nim upływający czas zabijający niespełnione marzenia.

Niektórzy członkowie metalowej kapeli wiernie poddali się egzekucji. Basista Jaromir (Krzysztof Czeczot) sprawne palce wykorzystuje przy produkcji poliuretanowej pianki, a poza fabryką spełnia się jako mąż i ojciec. Wygrywający w przeszłości ciężkie riffy Lizzy (Piotr Żurawski) to teraz ekspert od szemranych "chwilówek", które bez oporu wciska nawet niedawnym przyjaciołom. Upadła muzyczna kariera znacznie bardziej dała w kość Marcysiowi i Makarowi. Frontman Exterminatora (Paweł Domagała) dorabia w sklepie komputerowym ojca, a niedojrzałą i kosztowną pasją do retro pamiątek działa na nerwy własnej dziewczynie (Agnieszka Więdłocha). Niepotrafiący odnaleźć się w dorosłym życiu perkusista (Piotr Rogucki) natomiast najbezpieczniej czuje się za szczelnie zamkniętymi drzwiami "psychiatryka".

"Exterminator" opowiada o członkach deathmetalowego zespołu, którzy po latach mają szansę na reaktywację. Chęć powrotu na scenę będzie jednak dość kosztowna, biorąc pod uwagę narzucony zespołowi repertuar koncertowy. "Exterminator" opowiada o członkach deathmetalowego zespołu, którzy po latach mają szansę na reaktywację. Chęć powrotu na scenę będzie jednak dość kosztowna, biorąc pod uwagę narzucony zespołowi repertuar koncertowy.
Na rozpadzie grupy najgorzej, w perspektywie czasu, wyszedł genialny gitarzysta Cypek (Sebastian Stankiewicz), który - niczym rockowa gwiazda - umarł młodo, ale bynajmniej nie rockową śmiercią, a pod ciężarem wózka widłowego. I właśnie pogrzeb byłego kumpla staje się dla reszty muzyków okazją do przełamania lodów. Łatwo nie jest, ale gdy niespodziewanie burmistrz miasteczka (Dominika Kluźniak) oferuje pokaźną sumę za reaktywację Exterminatora, 30-latkom ze sporym już bagażem doświadczeń znacznie łatwiej będzie odnaleźć młodzieńczy zapał.

Oferta marzeń ma jednak pewien ukryty haczyk, którego zaślepieni powrotem na scenę metalowcy nie dostrzegają. Gitarowy jazgot nie sprzeda się przecież na gminnych festynach i piknikach, zwłaszcza w Kochanowie - polskiej stolicy ziemniaka. Gdy podstarzali buntownicy zabiorą się za przeboje Kombi, Piaska czy Papa Dance ciężko będzie powstrzymać się od śmiechu. Właśnie wtedy film Michała Rogalskiego urasta do rangi świetnej muzycznej komedii z mnóstwem scenicznych gagów i grymasów, rozbrajającymi aranżacjami i fenomenalnie spontaniczną publiką.

"Gotowi na wszystko", oparte na prozie "Kochanowo i okolice" Przemysława Jurka (również współautora scenariusza do filmu), to także wciągająca i nienagannie poprowadzona komedia obyczajowa o pokoleniu "dużych chłopców", którzy niespełnieni w dorosłym życiu wciąż żyją młodzieńczymi ideałami. Każdy ucieka od odpowiedzialności w inny sposób. Jedni dosłownie - jak Makar - w zamknięte mury szpitala dla chorych psychicznie. Inni, wzorem Marcysia, w bardziej metaforyczny sposób odcinają się od dorosłości, kolekcjonując magnetofonowe kasety i wydając krocie na oryginalną Amigę. Twórcy filmu skwapliwie te niedorzeczności wyśmiewają, ale i całkiem wyraźnie puszczają oko do niepoprawnych marzycieli, którym nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja na spełnienie porzuconych ambicji.

Komedia Michała Rogalskiego ze świetnymi kreacjami aktorskimi, swobodnym humorem i muzycznymi szlagierami w tle ma potencjał, by bawić różne pokolenia. Najmocniej trafi jednak zapewne do 30-latków, zwłaszcza tych, którzy w młodości łapali za "wiosło" lub siedzieli za bębnami. Komedia Michała Rogalskiego ze świetnymi kreacjami aktorskimi, swobodnym humorem i muzycznymi szlagierami w tle ma potencjał, by bawić różne pokolenia. Najmocniej trafi jednak zapewne do 30-latków, zwłaszcza tych, którzy w młodości łapali za "wiosło" lub siedzieli za bębnami.
Wiadomo również, czym "Gotowi na wszystko" nie są. Wbrew przeciętnemu co najwyżej zwiastunowi i fatalnemu plakatowi, nie mamy do czynienia z komedią romantyczną. Bynajmniej nie z tak jej kiczowatą imitacją, jakimi nieustannie karmią nas polscy filmowcy. Owszem, wątek miłosny przebija się w "Exterminatorze" co jakiś czas, ale głównie po to, by pokazać przeciwwagę dwóch życiowych postaw: racjonalistki Magdy i lekkoducha Marcysia. Damsko-męskie relacje udało się jednak Michałowi Rogalskiemu pokazać w nienachalny, stonowany i wyważony sposób, choć proporcje wyraźnie zaburzono w dość banalnym zakończeniu.

Od pierwszego kadru i wywodu na temat gumy Turbo bombardowani jesteśmy inteligentnym, a i często nawet absurdalnym żartem. Akcja zawiązuje się nieśpiesznie, co nie przeszkadza, bo małomiasteczkowy klimat świetnie skadrowany przez Kacpra Fertacza, wpadająca w ucho ścieżka muzyczna z absurdalną mieszanką popowego i rockowego grania oraz inscenizacyjne perełki dostarczają mnóstwa pozytywnych wrażeń. Deathmetalowa kapela może wyciszać i relaksować? Ta z Marcysiem, Makarem, Lizzym i Jarem na pewno!

Polskie kino w ostatnim czasie to już nie tylko nieszablonowe scenariusze, świetnie debiutujący reżyserzy i doceniani na całym świecie operatorzy. Niesamowitą robotę w naszym kraju wykonują specjaliści od castingu. "Gotowi na wszystko" są tego najlepszym dowodem. Każdy, absolutnie każdy członek obsady to strzał w dziesiątkę, a w niektórych przypadkach nawet w jedenastkę.

Od naturalnego i charyzmatycznego Pawła Domagały (fani jego popisów wokalnych też powinni być zadowoleni), poprzez neurotycznego "Roguca", aż po zjawiskową Julcię (Aleksandra Hamkało). Z mało znanej strony pokazał się Krzysztof Czeczot, kolejny raz komediowe oblicze ujawnił młodszy z braci Żurawskich (choć już nie tak dobry jak w "Kamperze"), nienagannie w sztywnych ryzach swojej roli odnalazła się Agnieszka Więdłocha, nawet jeśli lekko irytująca, to wciąż niezwykle magnetyczna. Kończąc na kapitalnym Eryku Lubosie i celowo przerysowanej Dominice Kluźniak - czyli przedstawicielach lokalnej władzy.

Zmuszeni do muzycznej chałtury Exterminatorzy podczas plenerowych koncertów robią dobrą minę do złej gry. Bądź odwrotnie. Ku uciesze widzów. Niektóre popisy muzyków bawią wręcz do łez. Zmuszeni do muzycznej chałtury Exterminatorzy podczas plenerowych koncertów robią dobrą minę do złej gry. Bądź odwrotnie. Ku uciesze widzów. Niektóre popisy muzyków bawią wręcz do łez.
Pierwiastek lokalny jest tu bowiem równie integralną częścią filmu jak muzyka. Prowincjonalny klimat Polski B widać w posępnych, trącących poprzednią epoką wnętrzach ratusza. Da się go wyczuć podczas plenerowych biesiad. Folklorem jest pan od kiełbasek, chór emerytek pod batutą niezastąpionej Doroty Kolak czy znudzony życiem nagłośnieniowiec z domu kultury. Pozornie olbrzymi arsenał tanich żartów, z których twórcy filmu korzystają jednak intuicyjnie. Rogalski ze swoją metalową kapelą nie prześmiewa zaściankowej gawiedzi, a wręcz odnajduje w tym krajobrazie pewną sielankowość, szczerość i naturalność, czego esencją jest wspólna impreza Exterminatora z mocno już dojrzałymi "Wisienkami".

Z filmowym "Exterminatorem" jest jak z zespołem supportującym znaną gwiazdę, który okazuje się być ciekawszy i bardziej zaskakujący niż główna atrakcja koncertu. "Gotowym na wszystko" daleko oczywiście do dzieła wybitnego, niekiedy kuleje scenariusz, czasami żart jest aż nadto niezrozumiały, a i zakończenie można było ograć zdecydowanie lepiej bądź uciąć je w scenie z wybrzmiewającym w tle "Ace of spades".

Michał Rogalski ze swoją oryginalną świtą udowadniają jednak, że polska komedia nie musi być synonimem marnych, taśmowych filmopodobnych tworów, w których ktoś nam każe wybierać, mówiąc wszystko albo nic, nakładając jakiś podatek od miłości, dając porady na zdrady lub podstawiając narzeczonego, tak na niby. Jeżeli chcecie się dobrze bawić i nie czuć się zażenowani, wskakujcie na scenę z "Exterminatorem". A za dwa tygodnie przeżyjcie "Atak paniki". Nowy rok warto otworzyć z polskimi komediami.

Zobacz także: Polska komedia może śmieszyć. Recenzja "Ataku paniki"

OCENA: 7,5/10

Film

6.4
37 ocen

Gotowi na wszystko. Exterminator

Komedia

Opinie (58) 1 zablokowana

 • Pawel Domagala jak zwykle obsadzony w typowej dla siebie roli (2)

  Z checia obejze

  • 15 6

  • (1)

   bo jedyne co potrafi to grać pierdołę. Aktor jednej roli,czyli jednowymiarowy jak sztanca...

   • 16 13

   • Czyli dalej gra idiotę, który gada jak idiota i robi te same miny? :D

    • 11 4

 • Ja myślę że ten film przebije Titanica

  Cóż za dzieło sztuki

  • 29 3

 • I to jest to... zwiastun jest modelowym przykładem jak nie robić zwiastunów.

  Dużą część widzów pewnie odrzucił w tym mnie. Może kiedyś obejrzę, jak trafi to na DVD do marketowych koszy albo pojawi się w TV, ale na razie to nawet nie chce mi się wierzyć w tą recenzję.

  • 22 12

 • Zbyt lukrowana, pełna ochów i achów recenzja .Trochę niewiarygodny ten zachwyt... (3)

  Ale pójdę,obejrzę i zweryfikuję ten entuzjazm

  • 17 2

  • Ja nie polecam zazwyczaj filmów

   Polskich komedii nie oglądam odkąd skończyłam jakieś 12 lat, zatrzymałam się na Poranku Kojota i Chłopaki nie płaczą ;) Pracowałam w wypożyczalni DVD, trochę filmów się obejrzało... Tę komedię polecam, serio. Jak nosiłeś w liceum długie włosy to tym bardziej ;) Ja ostatni raz się tak śmiałam na Koglu Moglu. A zwiastun nie pokazuje najlepszych scen :)

   • 9 4

  • Byłem ,widzialem (1)

   Ocena 10/10

   • 10 5

   • Byłem, widziałem

    Nie polecam
    3,5/10

    • 2 5

 • Kurka, mnie się zwiastun nawet podobał.. (2)

  Może będzie lepsze niż nowa epopeja narodowa pt. "Świat według Piastów"?

  • 17 6

  • Hehe, (1)

   wystarczy, że nie udajemy, że to ma być nie wiadomo jak ambitna super produkcja i już jest nieźle.
   Niestety polskie kino to podlewany pieniędzmi podatników chwast PRLu, gdzie liczą się układy i koneksje by jak najwięcej dla siebie wyszarpnąć - na produkcie końcowym nikomu nie zależy.
   Oby ten film okazał się wyjątkiem.

   • 3 3

   • nie udajemy, a wyraźnie jest napisane "komediowy przebój"

    • 3 0

 • Zwiastun wystarczył (2)

  Kolejne g*****, nie obejrze.

  • 12 37

  • Duch Puszczy (1)

   Nieobecni nie mają racji.A Duch Puszczy? Kto obejrzał, ten wie. I tyle w tym temacie.

   • 2 1

   • Duch puszczy

    Dokladnie Duch Puszczy ... a potem, "zeby to nie byla wisienka" haha.

    • 1 1

 • Co roku tysiace studntów konczy szkołe aktorską (4)

  Nowe twarze, nowe talenty, nowe pomysły. Ale jak włączysz TV lub pójdziesz do kina to wciąż te same osoby. Trochę szkoda. No ale jak się do koryta dostaniesz ...

  • 24 3

  • bo nikt nie nakręcił

   Człowieka z Betonu

   • 2 1

  • Bo dla mlodych to za trudna praca. Oni chca po szkole aktorskiej nic nie robic i kasowac kupe pieniedzy

   • 2 1

  • No- z tymi tysiącami to chyba przesada... (1)

   Może zebrał by się setka

   • 1 0

   • Nawet jeśli tylko setka, to dlaczego przez ekrany przewijają się takie beztalencia jak Karolak czy Mroczkowie?

    • 1 1

 • Film obledny (1)

  Belem wczoraj film bardzo przyjemnie sie oglądało i nie było chwili na nudę , muzyka ekstra tak jak i gra aktorska

  • 26 12

  • Obledny? To chyba psychologiczny a nie komedia.

   • 2 3

 • Super komedia (2)

  W końcu fajna polska komedia, bez lukru i mydlanych scen. Muzyka fajna i dobrze wkomponowana. Super! Polecam

  • 23 5

  • ile dostajesz za pisanie takich bzdur? (1)

   • 3 8

   • Mniej niż twoja renta dla niepełnosprawnych umysłowo

    • 4 2

 • ***gać mi się chce jak widzę następną super śmieszną polską komedię

  Znowu jakiś beznadziejny gniot z żałosną obsadą. Skończcie już nas męczyć

  • 8 31

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Metropolitanka

performance, projekcje filmowe, spotkanie, wystawa

Klub Filmowy Kosmos - Lombard

8 zł
projekcje filmowe, DKF, spotkanie

8. Shalom Polin 2023 (3 opinie)

projekcje filmowe, festiwal sztuki, imprezy i akcje charytatywne