stat

Gdańskie wątki filmowe i pokaz filmu Do widzenia, do jutra

Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego "Gdańskie wątki filmowe" oraz pokaz filmu "Do widzenia, do jutra" w reż. Janusza Morgensterna.

Balet Bolszoj: Giselle

sty 26

niedziela, godz. 16:00

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
bilety 20 zł
Gdańsk nie miał nigdy wytwórni filmowej z prawdziwego zdarzenia, nie było tu centrów decyzyjnych polskiego kina. Choć miał świetnych aktorów, to nigdy tylu, ilu miały inne miejskie ośrodki. Pod tymi względami przewyższały go Warszawa, Kraków, Wrocław, nawet Łódź. Ale to w mieście nad Motławą powstało blisko trzydzieści filmów, które można nazwać "filmami gdańskimi", ponieważ Gdańsk jest w nich jednym z głównych bohaterów. Przesądzała o tym historia miasta, jego architektura, gdańskie genius loci. O tych filmach (przedwojennych i powojennych), ale także o obrazach, w których Gdańsk "występował" w rolach epizodycznych, będzie traktował wykład profesora Krzysztofa Kornackiego "Gdańskie wątki filmowe".

"Do widzenia, do jutra" to film z 1960 roku, będący debiutem reżyserskim Janusza Morgensterna. To nie tylko romantyczna historia, ale przede wszystkim obraz polskiej młodzieży w drugiej połowie lat 50. Film oddaje niezwykłą atmosferę życia kulturalnego młodej inteligencji. Wśród scen rozgrywających się w Trójmieście można zobaczyć także fragmenty spektakli popularnych wówczas teatrzyków studenckich, takich jak "Bim Bom" i "Co To". Scenariusz powstał we współpracy z Bogumiłem Kobielą, Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim - odtwórcą roli głównej. Sam Cybulski jest tu postacią wyjątkowo ważną. Mówi się, że inspiracją do powstania scenariusza była prawdziwa historia jego znajomości z Françoise Grisard - córką francuskiego konsula, który wraz z rodziną zamieszkał w Gdańsku w 1956 roku.

Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego "Gdańskie wątki filmowe" oraz pokaz filmu "Do widzenia, do jutra" to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie "W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda", powstałej dzięki Françoise Grisard, która podarowała Muzeum Narodowemu w Gdańsku 192 diapozytywy z rodzinnej kolekcji. Zarówno film, jak i fotografie prezentowane na wystawie są doskonałą okazją do podróży w czasie i zobaczenia Gdańska z lat 50.

Prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki - filmoznawca, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Filmu Polskiego i w Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Gościnnie prowadzi zajęcia na Akademii Edukacji Filmowej przy Ostrołęckim Centrum Kultury, jest także prelegentem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Specjalista w historii kina polskiego, autor wielu publikacji na ten temat (m.in. Kino polskie wobec katolicyzmu (1945-1970), "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy). Współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG "Miłość blondynki" oraz członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum".
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2264833113573244/

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska
Współpraca: Paulina Leśna
Kontakt: ggf(at)mng.gda.pl, tel. 58 307 59 12 w. 117, 119

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Kraina miodu
Ocena: 7.9 / 28 głosów
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Ocena: 7.5 / 109 głosów
Dwóch papieży
Ocena: 7.3 / 57 głosów

Zapowiedzi