• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Filmy z serca Polski: zestaw krótkometrażowych filmów historycznych

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

24 czerwca zapraszamy na projekcję zestawu filmów krótkometrażowych o tematyce historycznej, pokazywanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST.

w każdy poniedziałek (do 29.04), godz. 20:30

bilety 25 zł
maj 9

czwartek, godz. 18:30 - 21:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
W programie znalazły się nagradzane krótkie metraże podejmujące problematykę związaną z zakończeniem II wojny światowej przy wykorzystaniu różnych perspektyw. Zobaczyć będzie można filmy poświęcone m.in. zbrodniom hitlerowskim czy przypominające sylwetki polskich bohaterów, ale też pokazujące ukrytą walkę pierwszych polskich hakerów z komunizmem. Po projekcji zachęcamy do udziału w dyskusji moderowanej przez Jarosława Jaworskiego, organizatora i rzecznika prasowego MFF TOFIFEST.

Wstęp: 10 zł
Łączny czas pokazu: 82 min

Filmy:
HAKERZY WOLNOŚCI / HACKERS OF FREEDOM

reż. Marcin Gładych, 20 min, 2011, Polska, dokumentalny
Nagrody: Festiwal Filmów Historycznych (Zduńska Wola 2013) - Grand Prix; MFF Historycznych i Wojskowych (Warszawa 2013)

Fabularyzowany dokument o unikatowej akcji naukowców z uniwersytetu w Toruniu. Dzięki działalności w "Telewizji Solidarność" stali się "pierwszymi hakerami w Europie". W 1985 roku, u szczytu władzy komunistów, włamali się na antenę reżimowych wiadomości telewizyjnych i nadawali antykomunistyczne apele w porze największej oglądalności.
">https://

TRYSZCZYN 1939 
reż. Robert Grochowski, 20 min, 2012, Polska, dokumentalny
Nagrody: Festiwal Filmów Historycznych (Zduńska Wola 2013) - II nagroda

Historia wielkiej zbrodni popełnionej przez hitlerowskie Niemcy w 1939 roku pod Bydgoszczą we wsi Tryszczyn. W okrutny sposób zamordowano tam niemal tysiąc Polaków i Żydów. Film oparto na wspomnieniach spisanych przez leśniczego spod Tryszczyna, Henryka Bolcka.

PORTRETY WOJENNE: BRONISŁAW HELLWIG
reż. Tomasz Matuszczak, 29 min, 2014, Polska, fabularyzowany dokument
Nagrody: Srebrny Medal New York Festivals World's Best Tv & Films w kategorii ,,Historia i Społeczeństwo"

Historia Bronisława "Bruno" Hellwiga - jednego z najlepszych kierowców bojowych oddziału szturmowego "Parasol". Człowiek, który może nosić miano bohatera, jest także mężem i ojcem - jego poświęcenie dla sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie o ojcu opowiada córka "Bruna" - Hanna Hellwig-Stańczuk. Film jest częścią serii opowiadającej o zapomnianych, nieznanych polskich bohaterach II wojny światowej.

KONIEC WOJNY / END OF THE WAR 
reż. Tomasz Szafrański, 13 min, 2003, Polska, fabularny
Nagrody: Oskariada (Warszawa 2004) - Grand Prix; Berlin MFF INTERFILM (2004)

Kończy się II wojna światowa. Armia hitlerowska wycofuje się przed Rosjanami. Do gospodarstwa prowadzonego przez rolnika i jego umysłowo niepełnosprawnego syna trafia dwóch niemieckich żołnierzy. Tam dopełni się ich los.

Twórcy filmów:
Tomasz Matuszczak (ur. w 1979 r.) - reżyser i scenarzysta pochodzący z Bydgoszczy. Absolwent reżyserii PWSFTviT w Łodzi, a także Camerimage Film School w Toruniu. Blisko współpracował z Janem Jakubem Kolskim (II reżyser). Spośród dotychczasowych realizacji największe sukcesy przyniosły mu krótkie metraże ,,Serce do walki" i ,,Ogrodzenie".

Marcin Gładych - pochodzi z Mogilna, żyje i pracuje w Toruniu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Zaczynał jako fotografik w prestiżowych magazynach life-style. Na początku XX wieku przeniósł się do Torunia, gdzie dał się poznać jako wyjątkowy animator kina niezależnego i twórca filmowy. Autor wielu filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowego "pierwszego polskiego filmu społecznościowego" - "Panoptikon".  Obecnie pracuje nad filmem o Brunonie Schulzu.

Robert Grochowski - reżyser jest na co dzień archeologiem pracującym dla Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "Tryszczyn 1939" to jego pierwszy film.
Tomasz Szafrański (ur. 1977) - reżyser, scenarzysta, autor przekładów książek o teorii filmu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany (Slamdance, Tofifest, Gdynia). Autor wielu krótkich metraży i pełnometrażowego "Od pełni do pełni". Reżyserował seriale "Nowa" i "Naznaczony". Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill.

Tomasz Szafrański (ur. 1977) - reżyser, scenarzysta, autor przekładów książek o teorii filmu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany (Slamdance, Tofifest, Gdynia). Autor wielu krótkich metraży i pełnometrażowego "Od pełni do pełni". Reżyserował seriale "Nowa" i "Naznaczony". Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill.
 

Opinie