stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Filmowe podsumowanie roku 2018 (4 opinie)

Po raz szósty Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na "Filmowe podsumowanie roku 2018" - przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 28-30 grudnia w dawnym kinie Watra, mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.

W ciągu trzech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje europejskiego i światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Dziesięć tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, Gdynia czy też Europejskie Nagrody Filmowe.

Przed wybranymi filmami zostaną zaprezentowane krótkie filmy animowane - laureaci tegorocznego 4. Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku.
 
PROGRAM POKAZÓW

Piątek 28.12.2018

18.00 / Dogman, reż. Matteo Garrone, Włochy, 2018, 102 min
20.00 / Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2017, 127 min 

Sobota 29.12.2018

14.30 / Happy End, reż. Michael Haneke, Austria, Francja, Niemcy, 2017, 107 min
16.35 / Nigdy cię tu nie było, reż. Lynne Ramsay, Francja, USA, Wlk. Brytania, 2017, 85 min
18.15 / Zimna Wojna, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, 2018, 84 min
20.00 / Lato, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja, 2018, 126 min

Niedziela 30.12.2018

14.30 / Twarz, reż. Małgorzata Szumowska, Polska, 2017, 91 min
16.15 / I tak cię kocham, reż. Michael Showalter, USA, 2017, 119 min
18.30 / W ułamku sekundy, reż. Fatih Akin, Francja, Niemcy, 2017, 106 min
20.30 / The Square, reż. Ruben Östlund, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, 2017, 142 min


- Jak co roku do przeglądu selekcjonujemy najważniejsze filmy, pozycje niekomercyjne, poruszające często trudne ale ważne społecznie i kulturowo tematy. Filmy, które są prezentowane zazwyczaj przez chwilę w kinach studyjnych bądź funkcjonują w wąskim obiegu festiwalowym - mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni Przeglądu oraz selekcjoner.

Zobaczyć będzie można m.in. ubiegłorocznego zdobywcę Złotej Palmy na festiwalu w Cannes "The Square" w reżyserii Rubena Östlunda czy ubiegłorocznego rosyjskiego kandydata do nieanglojęzycznego Oskara "Niemiłość" Adrieja Zwiagincewa, reżysera takich filmów jak "Lewiatan" i "Elena". W programie pojawią się trzy bardzo mocne tytuły z konkursu głównego ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes: "Nigdy cię tu nie było" w reż. Lynne Ramsay, okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na "Taksówkarza", pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca scenariuszem, mistrzowską grą Joaquina Phoenixa i hipnotyzującą muzyką Jonny'ego Greenwooda z zespołu Radiohead; przejmujący i trzymający w napięciu thriller Fatiha Akina "W ułamku sekundy" z najlepszą jak do tej pory kreacją Diany Kruger oraz ostatni film mistrza kina Michaela Hanekego "Happy End", z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych, który opowiada o kilku dniach z życia bogatej mieszczańskiej rodziny, kilku dniach, które nie koniecznie kończą się tytułowym happy endem.

- Końcówka roku jest idealnym momentem na zorganizowanie takiego przeglądu. Podsumowujemy przecież wszystkie dziedziny życia, również dokonania filmowe. Co roku pojawiają się rankingi najlepszych filmów, począwszy od rodzimego magazynu KINO, poprzez zagraniczne serwisy Variety, Indiwire, Empire czy Movie Maker Magazine. Niejednokrotnie chciałoby się obejrzeć wybrane filmy po raz drugi lub po prostu nadrobić zaległości. I taką możliwość dajemy widzom podczas naszego przeglądu - mówi Anna Kądziela-Grubman.

- Jest to też okazja żeby spojrzeć na te filmy przez pryzmat innych pozycji w skali roku i pokusić się o własne przewartościowanie rankingów - dodaje Anna Kądziela-Grubman. Z polskich tytułów nie może oczywiście zabraknąć najgłośniejszego tegorocznego tytułu, czyli "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego, za którą reżyser otrzymał w tym roku Złotą Palmę a sam film jest nominowany do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych oraz jest polskim kandydatem do Oskara. Obejrzeć też będzie też można ostatni film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz", który otrzymał m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale; włoski obraz "Dogman" Matteo Garrone (reżyser głośnej "Gomorry" z 2008 r.) opowiadający o psim fryzjerze, który był rewelacją tegorocznego festiwalu w Cannes. Ostatnia pozycja programu to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów Kiryła Serebrennikowa "Lato", inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna rockowej energii opowieść o wolności i  rewolucji, z przebojami Davida Bowiego, Lou Reeda i Talking Heads.

Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją żeby nadrobić filmowe zaległości tuż przed wejściem w nowy rok kalendarzowy, a także żeby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze pozycje filmowe mijające roku.

ORGANIAZATORZY

Organizator: Hamulec Bezpieczeństwa - Stowarzyszenie Kulturalne
Partnerzy: Kino PRO, Komunikacja pro, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku
Dofinansowanie: Miasto Gdańsk
Partnerzy medialni: Radio Chili Zet, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety w cenie 14 zł oraz karnety na 5 pokazów w cenie 60 zł (promocyjna pula) są już dostępne w przedsprzedaży online tutaj filmowyrok.interticket.pl

Bilety w przedsprzedaży online będą dostępne jedynie do 27 grudnia do godz. 14.00. Od 28 grudnia sprzedaż odbywać się będzie wyłącznie w kasie przeglądu w Kinie Watra.

Opinie (4)

 • fajny pomysł

  dla kogoś, kto przegapił dobry film. Wybieram się na trzy.

  • 3 0

 • Przy okazji "Lato" jest dodane do jednego miesiecznika kobiecego (obecnie w kioskach)

  Jak komus sie spodoba i bedzie chcial zobaczyc drugi raz.

  • 1 0

 • Byłem w piątek na „Niemilosc”. Dobry, mocny. Fajnie nakręcony. No i historia na czasie w dobie postępującego w społeczeństwie narcyzmu. Dobrze, ze są te przeglądy i ze są w kinie Warta. Fajny tam jest klimat.

  • 1 0

 • Dlaczego nie grają już Titanica ?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi