Impreza już się odbyła
PATRONAT

Filmowe Metropolie (2 opinie)

"Filmowe metropolie" to wakacyjny cykl filmowy korespondujący z jednej strony z obchodami 90-lecia Miasta Gdyni a z drugiej odwołujący się do "Symfonii miejskiej" - gatunku filmowego, obrazującego życie w wielkich miastach, który jest przejawem fascynacji życiem wielkomiejskim. W cyklu zostaną zaprezentowane filmy, których akcja rozgrywa się w miastach, które jak Gdynia leżą nad morzem - miastach portowych, nadmorskich kurortach a także w wielkich światowych metropoliach.

"Zaprezentujemy filmy, w których miasta są nie tylko tłem rozgrywającej się akcji, scenerią i pejzażem ale przede wszystkim bohaterem tak samo ważnym jak bohaterowie grani przez aktorów. Filmy, w których miasta pokazują swoją tożsamość!" W programie znajdzie się film zrealizowany m.in. w Gdyni "Jutro Meksyk" w reż. Aleksandra Ścibora - Rylskiego z historycznym już plenerem basenu na Polance Redłowskiej; "Genua. Włoskie lato" w reż. Michaela Winterbottoma; "Chińska szkatułka" Wayne Wanga ukazująca nastroje i niepokoje mieszkańców Hong Kongu w przededniu przejęcia prowincji przez Chiny; "Rio I love you" - film składający się z dziesięciu różnych nowelek wyreżyserowanych przez Guillermo Arriaga, Fernando Meirellesa, José Padilha, Stephana Elliotta, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Carlosa Saldanha, Paolo Sorrentino, Johna Turturro, Andrucha Waddington czy "Syndrom Wenecki" dokument ukazujący negatywne oblicze polityki turystycznej władz miejskich, przez którą zanika tkanka miejska Wenecji i poważnych urbanistycznych problemów. "Tak obrany profil programowy cyklu ma przede wszystkim zainteresować widzów problematyką tożsamości miasta i jego mieszkańców, wpisywać się w obchody 90-lecia nadania praw miejskich miastu Gdynia" - mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator pokazów ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeńtwa.

Projekcje odbędą się na plaży miejskiej w centrum Gdyni, na wysokości klubu Contrast.

Pełen program projekcji:

3 lipca - Jutro Meksyk, reż. Aleksander Ścibor - Rylski, Polska, 1965 r., 89 min

10 lipca - Genua. Włoskie lato, reż. Michael Winterbottom, 2008 r., 94 min

17 lipca - Chińska szkatułka (Chinese Box), reż. Wayne Wang, Francja, Japonia, 1997 r., 99 min

24 lipca - Wielki błękit, reż. Luc Besson, Francja, USA, Włochy, 1988 r., 132 min

31 lipca - Vicki, Cristina, Barcelona, reż. Woody Allen, Hiszpania, USA, 2008 r., 96 min

14 sierpnia - Rio, I love you,reż. Guillermo Arriaga, Fernando Meirelles, José Padilha, Stephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington, Brazylia, USA, 98 min

21 sierpnia - Syndrom Wenecki, Andreas Pichler, Niemcy, Austria, Włochy, 2012 r., 80 min

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • Jeśli wczoraj był 10.07.2016 to jakoś nie zauwazyłem pokazu

    • 0 1

  • ze względu na pogodę (deszcz) pokaz nie odbył się. zapraszamy na jego powtórkę 28.08

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.