Nasze recenzje

stat

Filmowa wydmuszka. "11 minut" zadebiutowało w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Redaktorzy Trojmiasto.pl podsumowali tegoroczny Festiwal Filmowy


Najnowszym filmem Jerzy Skolimowski zaskakuje elastycznością i zdolnością adaptacji dynamicznie zmieniających się trendów kinowych. "11 minut" bowiem to kino na wskroś rozrywkowe z modernistycznym zacięciem. Niestety, barwna i atrakcyjna jest w tym przypadku jedynie forma. Wewnątrz tej opasłej wydmuszki dudni przygnębiająca pustka.Tytułowe 11 minut jest przeplatanką losów bohaterów o różnym statusie społecznym, materialnym i zawodowym. Podpatrujemy na ekranie nadziewającego bułki parówkami Andrzeja Chyrę, desperacko zazdrosnego o żonę Wojciecha Mecwaldowskiego, korzystającego ze wszelkich uciech Dawida Ogrodnika czy eteryczną uwodzicielkę Paulinę Chapko. Ich indywidualne, podszyte zazwyczaj przykrymi doświadczeniami, historie przecinają się w kluczowym punkcie, prowadząc do zbiorowego finału, którego prologiem jest właśnie 11 minut z życia każdej z ekranowych postaci.

Kumulacja tylu bohaterów wychodzi jednak bokiem twórcom "11 minut". Interesujące i nieźle skrojone postaci (sprzedawca hot-dogów, mąż, kurier) zostają wymieszane w jednym wiadrze z mdławymi "wypełniaczami" filmowej kliszy (malarz, złodziej, niedoszła samobójczyni). W efekcie na widza wylewają się pomyje, którymi Skolimowski kamufluje fabularne luki. Nie jest to wina przeciętnych aktorów. Być może nie jest to wina samego reżysera. Jednak jeśli koncepcja filmu oparta jest na splocie postaci w tak krótkim czasie, to nie można w tym przypadku przeszarżować z mnogością bohaterów. Ostatecznie utuczony tyloma wątkami widz marzy tylko o uldze i zrzuceniu nieznośnego ciężaru.

Dość chaotyczne żonglowanie poszczególnymi historiami wyhamowuje tempo filmu i rozsadza jego spójność, co prowadzi do tego, że nie myślimy już o tym, co widzimy na ekranie, a wypatrujemy z utęsknieniem rozwiązania. Jakiekolwiek by ono było. A jest, delikatnie mówiąc, rozczarowujące. Moment, a przede wszystkim mechanizm związania wszystkich opowieści jest banalny, wręcz komiczny, niestosowny do tak wybitnego reżysera, jakim jest Skolimowski. Finał przypomina zapakowanie zapałek do pudła po telewizorze. W dodatku mokrych zapałek, bo użyteczność w obu przypadkach jest znikoma.

Trudno też stwierdzić, co też twórcy swoim filmem chcieli przekazać. Pojawiają się głosy o katastroficznym wymiarze "11 minut". O bolesnej przemijalności ludzkiego życia w obliczu przypadku. Wszak wszystko się może zdarzyć. Cóż, jak mawiał Bolec w "Chłopaki nie płaczą", komentując pewien muzyczny hit : "Wielkie odkrycie. Jasne k..., że wszystko się może zdarzyć". O tym, że życiu często bieg nadaje przypadek, każdy z nas wie najlepiej z autopsji. Czy do takiego uświadomienia potrzebny jest nam film?

Perłą w tej mętnej wodzie jest sposób realizacji "11 minut". Film Skolimowskiego to majstersztyk pod kątem zdjęć i przede wszystkim montażu. Twórcy wykonali tytaniczną pracę, konstruując ostatecznie aż 65(!) wersji montażowych, co zajęło im przeszło 8 miesięcy. Efekt jest jednak godzien podjętych trudów. Postaci skadrowane są w niemal każdy możliwy sposób, od obiektywu telefonu komórkowego nawet po pespektywę spacerującego psa (choć ten zabieg jest mocno przekombinowany). Zaskakuje też widok samej Warszawy - miasta zupełnie innego niż w znanych dotychczas filmach.

Oddać należy Skolimowskiemu, że potrafi zaadaptować się do nowoczesnej estetyki filmowych obrazów, że umie odnaleźć świeżą w swoim bogatym repertuarze konwencję, że zebrał na planie filmowym doskonałych aktorów. Cóż z tego jednak, skoro z filmu zupełnie nic nie wynika. Reżyser filmu niejednokrotnie podkreślał swoje zamiłowanie do sportu. "11 minut" można więc porównać do piłkarskiej drużyny, która dominuje nad przeciwnikiem przez 90 minut, deklasuje rywala pod względem posiadania piłki i sytuacji bramkowych, a spotkanie kończy ... porażką bez strzelenia choć jednego gola.

Pomimo tego, "11 minut" w wielu opiniach to jeden z faworytów do Złotego Lwa w Gdyni. Gdyby rzeczywiście tak się stało, byłby to niezasłużony policzek szczególnie dla młodych twórców, którzy pokazali się na festiwalu z dobrej strony. Nie można w ten sposób wyznaczać standardów w polskim filmie. "11 minut" byłby niezłym tworem, ale w rękach obiecującego debiutanta, a nie ikony nie tylko polskiej, ale i europejskiej szkoły reżyserii.

OCENA: 4/10

Film

11 minut
5.3 62 oceny

11 minut (12 opinii)

produkcja
Polska, Irlandia
gatunek
Dramat

Opinie (37)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.