stat
Impreza już się odbyła

Filmoterapia. Film Dzieciństwo i spotkanie z psychologiem

Dorastanie wymaga czasu. Zgodnie z pedagogiką waldorfską, dzieci rozwijają się poprzez swobodną twórczą zabawę. Proces wychowania i nauczania powinien uwzględniać ich indywidualne cechy, zainteresowania i zamiłowania oraz unikać ocen na rzecz aktywnego wspierania we wszystkich sferach rozwoju. Po projekcji, o tym "czy szczęśliwe dzieciństwo to mit?" porozmawiamy z gościem, psychologiem i współpracownikiem Uniwersytetu SWPS w Sopocie Bartoszem Karczem.

22 maja - 15 czerwca 2020, godz. 18:00, 21:00

Gdynia,
bilety 30 - 45 zł
Kup bilet
POKAZ FILMU "DZIECIŃSTWO"
Film przedstawia jedno z norweskich przedszkoli w stylu waldorfskim o nazwie Aurora, w którym dzieci mogą być sobą. Obserwujemy idylliczne miejsce w lesie - świat wspólnoty dzieci, które uczą się same, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i wszelkim nakazom. Przez rok śledzimy z ich perspektywy zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami, a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim.

Dzieci wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, oraz wchodzą w relacje z innymi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie marginalnie, a ich rola polega na dyskretnym towarzyszeniu, a nie przewodzeniu. Dzieciństwo jawi się tu jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.

DZIECIŃSTWO, (Childhood), reż. Margreth Olin/Norwegia/2017/90 min

FILMOTERAPIA W GDYNI
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami - w jaki sposób połączyć te dwa światy?

Podczas comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi - ekspertami z Uniwersytetu SWPS Sopot - będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

O EKSPERCIE
Bartosz Karcz
- psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji, profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.

ORGANIZATORZY
- Milllennium Docs Against Gravity
- Uniwersytet SWPS
- Gdyńskie Centrum Filmowe

Termin i miejsce:
23 listopada 2018, godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe
plac Grunwaldzki 2, 81-365 Gdynia

Więcej informacji:
https://www.swps.pl/sopot/aktualnosci/18475-czy-szczesliwe-dziecinstwo-to-mit-pokaz-filmu-dziecinstwo?utm_source=FB&utm_medium=Strona-SWPS&utm_campaign=BSevent&utm_content=

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    17 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę http://www.gcf.org.pl/kino_studyjne

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij