• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Film "Egzamin" stworzony przez trójmiejskich filmowców

Julia Rzepecka
29 maja 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Zwiastun filmu Egzamin:

"Egzamin" to film zrealizowany przez ekipę trójmiejskich filmowców i aktorów, opowiadający historię nastolatka z pasją, który staje przed życiowym wyborem. Reżyserem jest Bartosz Paduch, a film został zrealizowany w ramach programu "30 minut" Studia Munka.



Nadchodzące imprezy w Trójmieście


Filmy kręcone w Trójmieście:

"Egzamin" opowiada historię Bastka, młodego chłopaka z blokowiska, wychowującego się bez rodziców. Jego pasją jest malowanie grafitti, ale zarabia, handlując narkotykami dla swego starszego brata, który jest dilerem.

Bastek chce zmienić swoje życie i studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Kiedy zostaje przyłapany na gorącym uczynku, nieoczekiwanie dostaje od śledczego policjanta propozycję nie do odrzucenia: jeśli pogrąży zeznaniami swojego brata, bez problemu dostanie się na wymarzone studia. Bohater staje przed życiowym dylematem, ale wychowany w świecie, gdzie nikt nie pokazał mu wyraźnej granicy między dobrem a złem, nie wie, jakie mogą być konsekwencje jego wyborów.

- To film o zdradzie i podejmowaniu decyzji - mówi reżyser, Bartosz Paduch. - Bastek musi wybrać, czy dla swych marzeń i ambicji poświęci brata. Zdecydowaliśmy się, żeby nagrywać w Trójmieście, ponieważ stąd pochodzę i dobrze je znam. Nasz operator, Bartosz Bieniek jest także z Gdańska, nasze kierowniczki produkcji również są z Trójmiasta.
Odtwórca głównej roli, Grzegorz Palkowski, nie jest zawodowym aktorem. Odtwórca głównej roli, Grzegorz Palkowski, nie jest zawodowym aktorem.
Reżyser opowiedział o przebiegu castingu i wyborze aktorów.

- Najpierw szukałem odtwórcy głównej roli, przeprowadzałem castingi. Grzegorz Palkowski, który wcielił się w rolę Bastka, nie jest zawodowym aktorem i dla mnie miał właśnie w sobie taką "energię uliczną", której poszukiwałem - opowiadał reżyser. - Jeśli chodzi o resztę aktorów, zagrali w większości tych, których wcześniej znałem: Agata Bykowska, Wojciech Żołądkowicz, Marek Tynda, Jędrzej Hycnar, Sylwia Góra-Weber czy Piotr Witkowski. Szukaliśmy też aktorów związanych z Trójmiastem, bo to ułatwia pracę produkcyjną.
Film powstał w ramach programu "30 minut" Studia Munka. Program umożliwia młodym filmowcom zrealizowanie debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach, przygotowując ich do pełnometrażowego debiutu kinowego. Producentem wykonawczym filmu jest Furia Film, czy firma z Trójmiasta. Sam okres zdjęciowy trwał około tygodnia, ale w sumie film powstawał przez kilkanaście miesięcy.

- Zdjęcia zajęły sześć czy siedem dni, następnie dość sporo czasu zajął nam montaż. Jeszcze po roku robiliśmy tzw. "dokrętki". Pomysł na ten film miałem już w głowie kilka lat temu i cały czas mi towarzyszył. Historia, którą opowiada film, jest dla mnie dość ważna, ponieważ spotkałem podobne osoby, które mnie do tego zainspirowały - mówi Paduch. - Może właśnie przez to praca nad tym filmem nie była dla mnie najłatwiejsza.
Czytaj też: Filmy i seriale: kryminały kręcone w Trójmieście

Film nagrywany był przede wszystkim w Gdańsku, między innymi na terenach stoczniowych. Film nagrywany był przede wszystkim w Gdańsku, między innymi na terenach stoczniowych.
Trójmiasto jest dość chętnie wybieraną lokalizacją przez filmowców.

- Tutaj jest wszystko, czego potrzeba - mówił reżyser. - Jest morze oczywiście, a także trzy miasta w jednym, a każde o innym charakterze. Mamy bardziej modernistyczną Gdynię, stare miasto w Gdańsku oraz stocznię i wypoczynkowy Sopot. A niedaleko są Kaszuby, jeziora, więc sporo ciekawych lokacji. To wdzięczne miejsce do realizacji. Nie jest zawsze łatwo, jeśli chodzi o ekipę, ludzie, którzy zajmują się filmem, raczej wyjeżdżają z Trójmiasta do Warszawy, bo chcą pracować.
Film miał premierę w 2019 roku. Teraz ukazał się trailer. Ekipa pracuje nad możliwością emisji filmu w telewizji.

Opinie (23) 2 zablokowane

  • Na temat filmu się nie wypowiem bo nie widziałem

    Ale jak widzę streszaczenie teg rewelacyjnego i oryginalnego scenariusza to chyba raczej nie dane mi będzie obejrzeć całość.

    • 4 1

  • Wielu Polaków jest świetnymi

    Lekarzami, Inżynierami, Stolarzami, Hydraulikami ale niestety nie Filmowcami. U nas nie ma przemysłu filmowego, a dobre filmy robi 1 na 100 reżyserów, scenarzystow itp

    • 0 0

  • Przypomina mi to rŏwnie wspanialy film

    który byl nakrecony za komuny chyba mial tytul 7 stron świata i były w nim teksty typu : cześć widzialaś lorda ? ( lord to pies ) nie , a ty ? Ja teź nie widziałam lorda . Ojej , no to szukajmy go.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Wydarzenia

Art Beats | Tycjan: Imperium barw - Wielka Sztuka w Kinie | Kino Kameralne Cafe

27 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe

Kino Seniora w Kameralnym

12 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe

Van Gogh. U bram wieczności - Klub Filmowy Kosmos

9 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe