Pokazy filmowe tylko w wirtualnych salach, spotkania z filmowcami wyłącznie przez Internet. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w całości odbędzie się w wersji online. Oznacza to, że nie wszystkie filmy Konkursu Głównego zostaną pokazane szerokiej publiczności. Nie pozwalają na to ograniczenia licencyjne. Tegoroczną imprezę zaplanowano w dniach 8-12 grudnia.
Wydarzenia online w Trójmieście
Organizatorzy 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych do niedawna brali jeszcze pod uwagę hybrydową formułę imprezy. Część konkursowych seansów miała odbywać się w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w wybranych kinach partnerskich w całej Polsce. Niektóre filmy oraz dodatkowe materiały multimedialne miały natomiast trafić na specjalną internetową platformę. Ten wariant zakładał jednak, że kina nadal pozostaną otwarte. Już wiadomo, że hybrydowa wersja festiwalu nie dojdzie do skutku.
Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd
Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące m.in. ponownego zamknięcia kin czy teatrów zmusiły organizatorów grudniowego festiwalu do przeniesienia imprezy w całości do Internetu. Wcześniej festiwal kilkukrotnie przekładano. Początkowo miał odbyć się w przyszłym roku, później pojawiła się listopadowa data, ostatecznie wybrano grudniowy wariant (8-12 grudnia).
- Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z festiwalem - mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF.
Wrzesień bez festiwalu filmowego. Jak było w poprzednich latach?
Nie wszystkie filmy Konkursu Głównego zostaną jednak udostępnione szerokiej publiczności. Wpływ na to mają ograniczenia licencyjne.
- Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych - mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.
Wkrótce zostanie ogłoszony szczegółowy program 45. FPFF wraz z zasadami uczestnictwa w festiwalowych pokazach. Zmiany obejmą też galę, podczas której przyznawane są Złote Lwy. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej.
Filmy w Konkursie Głównym 45. FPFF w Gdyni
O Złote Lwy w Konkursie Głównym rywalizować będzie w tym roku 14 filmów. Wśród nominowanych są m.in. "25 lat niewinności", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", "Sala samobójców. Hejter" czy "Śniegu już nigdy nie będzie". Nagrody przyznane zostaną także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.