Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Sputnik

Zgodnie z niepisaną tradycją, w ostatnim przedświątecznym tygodniu grudnia będziemy przyglądać się współczesnej Rosji, zaś przewodnikiem po niej będą filmy prezentowane w ramach dwunastej edycji przeglądu Sputnik nad Polską.

cze 5-7

piątek - niedziela

bilety 40 - 120 zł
Kup bilet
W tegorocznej odsłonie repliki festiwalu obok filmów autorstwa reżyserów dobrze znanych publiczności Sputnika (vide Podrzutki Iwana Twierdowskiego, twórcy kontrowersyjnej Zoologii, czy Słonie mogą w piłkę grać zrealizowane przez Michaiła Segała, autora pokazanych przed laty Opowieści) znalazły się utwory debiutantów, którzy biorą pod lupę swoją ojczyznę - zwykle opowiadając o niej w realistycznej poetyce (Niech będzie Liza Igora Kagramanova oraz wyróżnione Nagrodą Publiczności Dwoje Timofieja Żałnina). Nie zabrakło jednak dzieł eksperymentujących z formą, a także - co należy uznać za novum - filmów o tematyce sportowej. Za kamerą jednego z nich (Trenera) stanął Daniła Kozłowski, jeden z bardziej rozpoznawalnych rosyjskich aktorów ostatnich lat.

NIECH BĘDZIE LIZA / Pust budet Liza / r. Igor Kagramanov / Rosja / 2018 / 85 min.

Katia mieszka z mężem i matką w niewielkim prowincjonalnym mieście. Razem z mężem pracują w miejscowej fabryce. Nieoczekiwanie jej matka poważnie podupada na zdrowiu i chce przepisać cały majątek na syna - rodzonego brata Katii. Kobieta nie może pogodzić się z niesprawiedliwą decyzją, dlatego zaczyna walkę o swoją część spadku. W pogoni za iluzorycznym dobrem materialnym kobieta decyduje się na bardzo desperacki akt.


ANIMATOR / r. Ilja Czyżykow, Aleksiej Czyżykow / Rosja / 2018 / 94 min.

Żenia jest młodym początkującym aktorem, korzysta z każdej zaproponowanej mu roli. Właśnie stracił pracę - zdjęcia do serialu, w którym grał, nieoczekiwanie zostały wstrzymane. Aby w jakiś sposób funkcjonować i spłacać kredyt, Żenia dorabia sobie jako animator w hospicjum. Tam poznaje Annę Andriejewną, w przeszłością znaną aktorkę, która przeżyła dość egoistyczne życie i rzadko liczyła się ze zdaniem otaczających ją ludzi.


SIEĆ / Nevod / r. Aleksandra Strielanaja / Rosja / 2017 / 75 min.

Do rybackiej wioski nad brzegiem Morza Białego przyjeżdża młody chłopak. Szuka dziewczyny, która nieoczekiwanie, bez pożegnania, zniknęła z jego życia. Jeden z miejscowych starców proponuje niespodziewanemu gościowi pomoc w odnalezieniu dziewczyny. Chłopak ma nadzieję, że nie czeka go długa droga i tuż za lasem spotka swoją ukochaną. Starzec-przewodnik ma jednak inne plany: nie chce, by jego jedyna wnuczka dostała się w ręce oszusta, dlatego zaciąga chłopaka coraz dalej w głąb tundry.


PODRZUTKI / Podbrosy / r. Iwan I. Twierdowski (Zoologia) / Francja, Urlandia, Rosja, Litwa / 2018 / MFF w Karlowych Warach 2018: Nagroda Specjalna Jury / 95 min.

Film opowiada o młodym chłopaku, który cierpi na rzadko spotykaną chorobę, a porzucony od razu po urodzeniu przez matkę, całe swoje życie spędził w domu dziecka. Kobieta niespodziewanie zabiera go stamtąd do siebie, do Moskwy. Tam bohater, wbrew własnej woli, trafia do samego centrum zorganizowanej grupy przestępczej.


SŁONIE MOGĄ W PIŁKĘ GRAĆ / Slony mogut igrat v futbol / r. Michaił Segał / Rosja / 2018 / 105 min.

Dmitrij jest niezwykle drobiazgowym, pedantycznym, odnoszącym sukcesy zawodowe managerem. Wyjazd w delegację do Odessy oraz spotkanie ze szkolnym kolegą rozpoczyna w jego życiu ciąg nietypowych relacji. Bohater mógłby z łatwością wyjść z gry, gdyby tylko wiedział, że bierze w niej udział.
Michaił Segał w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, zupełnie inne od tego, do czego przyzwyczajony jest widz. W efekcie "Słonie mogą w piłkę grać" zachwycają zaskakującą treścią w nieszablonowej formie.


DWOJE / Dvoe / r. Timofiej Żałnin / Rosja / 2018 / 94 min.

Nadia, zmęczona ratowaniem swojego zdrowia przy pomocy tradycyjnej medycyny, namawia swojego męża Andrieja, aby pojechał z nią nad lecznicze jeziora. Podczas wyprawy, z daleka od oschłego teścia, Andriej planuje poinformować Nadię o rozwodzie. Jednak przyroda ingeruje w plany bohaterów. Z powodu deszczu w rzece podwyższył się poziom wody, odcinając im tym samym drogę powrotną do domu. Od tego momentu rozpoczyna się ich ciężka walka z własnymi lękami i praca nad błędami z przeszłości; wszystko to rozgrywa się na tle surowej tajgi, która staje się metaforą ich życia.


TRENER / r. Daniła Kozłowski / Rosja / 2018 / 138 min.

Piłkarz drużyny narodowej Jurij Stolesznikow w kluczowym dla drużyny momencie nie strzela karnego. Po tym kardynalnym błędzie opuszcza drużynę, kończy karierę piłkarską i zostaje trenerem niewielkiej prowincjonalnej drużyny. To właśnie z tym klubem Stolesznikow będzie musiał dokonać niemożliwego: ponownie uwierzyć w siebie i w możliwości swoich podopiecznych.


PROGRAM:
14.12.2018

G.18.15 / NIECH BĘDZIE LIZA / Pust budet Liza / r. Igor Kagramanov / Rosja / 2018 / 85 min.

15.12.2018
G.18.15 / ANIMATOR / r. Ilja Czyżykow, Aleksiej Czyżykow / Rosja / 2018 / 94 min.

16.12.2018
G.18.15 / SIEĆ / Nevod / r. Aleksandra Strielanaja / Rosja / 2017 / 75 min.

17.12.2018
G.20.10 / PODRZUTKI / Podbrosy / r. Iwan I. Twierdowski (Zoologia) / Francja, Urlandia, Rosja, Litwa / 2018 / MFF w Karlowych Warach 2018: Nagroda Specjalna Jury / 95 min.

18.12.2018
G.20.10 / SŁONIE MOGĄ W PIŁKĘ GRAĆ / Slony mogut igrat v futbol / r. Michaił Segał / Rosja / 2018 / 105 min.

19.12.2018
G.20.10 / DWOJE / Dvoe / r. Timofiej Żałnin / Rosja / 2018 / 94 min.

20.12.2018
G.20.10 / TRENER / r. Daniła Kozłowski / Rosja / 2018 / 138 min.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    14 zł
18 zł – normalne / 14 zł – zniżki* dla studentów, uczniów, seniorów, KARTA DO KULTURY* / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki „za dyszkę”, Seniorskie środy „za dyszkę”, Studenckie piątki „za dyszkę”
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)


KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa czynna w g.15.00 – 21.00, sb i nd od g.16, w sb i nd z seansami dla dzieci: 30 minut przed seansem.
Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij