Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych - The One Minutes (2 opinie)

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ma przyjemność zaprosić na Galę Finałową 8 edycji Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych.

Gala finałowa 10 października 2013 r., godz. 19:00
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
W programie: oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, projekcja 45 najlepszych filmów i form Jednominutowych (50 min) oraz "Loco-motive" - koncert Atmen Trio + oprawa wizualna Olek Zieleń

Afterparty, godz. 21:00
Miejsce: Pub Loft - Klub Festiwalowy, ul. Młyńska 15

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu "The One Minutes". Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje polską edycję festiwalu od 2006 r. Międzynarodowy ruch The One Minutes stał się rozpoznawalną marką określającą krótkie formy filmowe trwające dokładnie jedną minutę. Formuła ta doskonale wpisuje się w dzisiejsze czasy, szybkiego rejestrowania rzeczywistości i natychmiastowego przetwarzania pochodzących od niej bodźców. Ograniczenie w postaci sztywnych ram czasowych, zmusza twórcę do krytycznego podejścia do wybranego tematu, który chce przetworzyć na język obrazu. Przepuszczona przez filtr wyobraźni koncepcja i stworzenie skondensowanego przekazu obejmującego zaledwie przemijające mgnienie jakim jest 1minuta - to próba zmierzenia wizji artystycznej z czasem.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła jak dotąd rekordowa liczba filmów - 179 zgłoszeń, z czego 160 pozytywnie przeszło procedurę oceny formalnej - I etap i zostało dopuszczonych do II etapu - oceny Jury. Komisja Jury w składzie: Jerzy Rados, Bogna Burska i Maciej Cuske wybierze 45 najlepszych filmów i form jednominutowych, które zostaną zaprezentowane podczas Uroczystości wręczenia nagród oraz wezmą udział w tournee festiwalowym po Polsce (listopad-grudzień AD 2013). Oficjalne ogłoszenie wyników będzie miało miejsce podczas Gali Finałowej w dn. 10 października 2013 r. tradycyjnie w Centrum św. Jana.

Specjalnie z okazji uroczystej gali wręczenia nagród dla uczestników Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych żeńska grupa Atmen Trio przygotowała oprawę muzyczną tego wydarzenia oraz koncert pt. "LOCO-motive" we współpracy z artystą wizualnym Aleksandrem Zieleniem. Po koncercie zapraszamy gorąco na spotkanie z laureatami konkursu do Klubu Festiwalowego, żeby móc podyskutować o obejrzanych filmach jednominutowych i nie tylko już w mniej formalnej atmosferze.

"LOCO-motive"
specjalnie dla Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych

"My, czyli Atmen Trio z maszynistą wizualnym, nadciągamy Pospiesznym. Parową Loco-motive napędzamy miszmaszem slow-fox' ów i tego, co usłyszymy po drodze. W ruch wprawiliśmy już eksperymentalną aparaturę różnych typów: intelektualną, emocjonalną, inspiracyjną i skojarzeniową. Wszystko po to by z minuty najwyższej próby - otrzymanej w prezencie od Form Bardzo Krótkich - wydestylować coś ciekawego, a także zakrzywić czasoprzestrzeń dziwną materią. Uzyskane tą drogą minuty programu już mnożą się w wagonie bagażowym; maszyneria pojękuje osobliwe: "Voglio tempo per risolvere", a sytuację na torach i w składzie kontroluje i szkicuje Olek Zieleń. Zapraszamy."
Atmen Trio to zespół kobiecy tworzący muzykę improwizowaną i eksperymentalną, odkrywający nowe muzyczne krajobrazy, eksplorujący możliwości własnych instrumentów, szukający nowości i niespodziewanych dialogów w muzyce. Atmen Trio debiutowało koncertem pt. "Inkantacje" na Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak w Gdańsku, po którym krytycy muzyczni napisali, iż "debiutantki z Atmen Trio już po pierwszym występie przebijają się do czołówki twórców eksperymentu totalnego", a także, że "za odkrycie festiwalu można uznać rodzime Atmen Trio - kobiecy zespół prowadzony przez obdarzoną bardzo silnym, charyzmatycznym głosem Agnieszkę Kamińską" W skład trio wchodzą: Agnieszka Atma Kamińska /wokal/, Gosia Kęsicka /obój/, Monika Kwiatkowska /kontrabas/. Zespół często współpracuje z artystami wizualnymi, reżyserami teatralnymi i filmowymi.

Strona internetowa: atmentrio.pl

Agnieszka Atma Kamińska
Wokalistka, improwizatorka, komponująca w nurcie muzyki teatralnej, filmowej, etnicznej, eksperymentalnej, założycielka Atmen Trio, od 2003 związana również z Teatrem Amareya jako tancerka.

Małgorzata Kęsicka
Gra na oboju, śpiewa w chórze kameralnym 441Hz, muzykuje z członkami Kapeli Królewskiej, edukuje młodzież, prowadzi cykl autorskich i subiektywnych wykładów o muzyce w Mediatece w Gdańsku, współpracuje z Natalią Grzebałą pod nazwą Zwiewnych Dziewcząt Gra, a także współtworzy Atmen Trio.

Monika Kwiatkowska
Kontrabasistka, politolożka, szwedofilka. Studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gra w zespole Le Bâtard de la Raison oraz Atmen Trio. Jest członkinią pomorskiego projektu Metropolitanka.

Aleksander Zieleń
Inżynier multimediów, autor klipów, krótkich filmów i projekcji teatralnych. Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku i z zespołem Friends in China (obecnie BE.MY).

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • plakat robił ktoś z kulawym okiem

    • 1 5

  • Amen

    Wioska.

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.