Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (10 opinii)

Niedawne premiery i sukces pokazywanych u nas filmów - "Lewiatana" Andrieja Zwiagincewa oraz "Geograf przepił globus" Aleksandra Veledinsky'ego - to potwierdzenie znakomitej formy kinematografii znad Wołgi. Świetne poprowadzenie intrygi, nietuzinkowa narracja i przemyślany fabularny koncept dowodzą, że kino rosyjskie trzeba oglądać, bo nadal nas zachwyca i zaskakuje ujęciem rozmaitej problematyki.

W ramach repliki 8. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" pokażemy najciekawsze i najbardziej inspirujące dzieła naszych wschodnich sąsiadów, jakie zostały pokazane na tegorocznej odsłonie imprezy. Wśród siedmiu propozycji znalazły się zarówno produkcje wyróżniane laurami na festiwalach ("Opowieści" Michaiła Legała, "Miejsca intymne" Alieksieja Czupowa i Nataszy Mirkułowej), jak i utwory znanych już autorów filmowych ("Szczęśliwi ludzie: rok w Tajdze" Wernera Herzoga i Dmitrija Wasiukowa, "Ja nie wracam" Illmara Raaga); rozpędzone komedie ("Gorzko!" Żory Kryżownikowej) obok wykoncypowanych dramatów psychologicznych ("Syn" Arsenija Gonczukowa). Całość układa się w przekonujący filmowy krajobraz współczesnej ojczyzny Rosjan - rozpięty między dogłębną analizą rosyjskiej duszy a dążeniem do eksperymentowania z formą opowiadania.

PROGRAM

5.12.2014
G.20:00 / MIEJSCA INTYMNE / r. Alieksij Czupow, Natasza Mirkułowa / Rosja / 2013 / od 18 l. / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

6.12.2014
G.20:00 / WELKOME HOME / r. Angelina Nikonowa / Rosja / 2013 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

7.12.2014
G.20:00 / SYN / r. Arsienij Gonczukow / Rosja / 2014 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

8.12.2014
G.18:00 / JA NIE WRACAM / r. Ilmar Raag / Rosja / 2014 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

9.12.2014
G.18:00 / GORZKO / r. Żora Kryżownikow / Rosja / 2013 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

10.12.2014
G.18:00 / OPOWIEŚCI / r. Michaił Segał / Rosja / 2012 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

11.12.2014
G.18:00 / SZCZĘŚLIWI LUDZIE / r. Werner Herzog, Dmitrij Wasiukow / Rosja, Niemcy / 2011 / 8 Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"


MIEJSCA INTYMNE / r. Alieksij Czupow, Natasza Mirkułowa / 2013 / 78'
Ironiczno-erotyczny melodramat o współczesnych mieszkańcach Moskwy z klasy średniej, cierpiących na kompleksy, seksualnie sfrustrowanych o niespełnionych fantazjach erotycznych. Każdy z bohaterów ma swoją głęboko ukrytą tajemnicę, którą chroni przed światem zewnętrznym - swoje "miejsce intymne". Główny bohater, fotograf-skandalista Iwan, przeciwstawia się pozostałym. Jest przekonany, że ludzie rodzą się po to, by być szczęśliwi, a szczęście to nieskrępowana możliwość bycia sobą.

WELKOME HOME / r. Angelina Nikonowa / 2013 / 116'
To opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych. Wybrali taką drogę na własne życzenie, mając nadzieję zrealizować swoje marzenia o powodzeniu i dobrobycie. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.

SYN / r. Arsienij Gonczukow / 2014 / 93'
Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje - codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny - dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami... Mężczyzna wyrusza więc w podróż - chce się spotkać z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu, zrozumieć samego siebie... "Syn" to film - przypowieść, film - sen. Opowieść o skomplikowanych relacjach syna ze swoimi rodzicami, i - co najważniejsze - z sobą samym. O relacjach, które będą przyczyną tragicznego zakończenia.

JA NIE WRACAM / r. Illmar Raag / 2014 / 105' 
Ania - piękna i ambitna wychowanka domu dziecka - jest kobietą sukcesu. Pisze doktorat, prowadzi na uczelni wykłady na temat twórczości Byrona, ma romans z profesorem. Jednak pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia. Przez kontakty z dawnym znajomym z domu dziecka zaczyna mieć problemy z policją i, aby uniknąć fałszywych oskarżeń, ukrywa się, udając bezdomną nastolatkę. Kostium nastolatki i znajomość z tak samo zdesperowaną, ale naprawdę małą Kristiną, zmienia charakter ucieczki Ani: kobieta ponownie przeżywa lata młodzieńcze, tworząc od nowa historię swojego życia.

GORZKO! / r. Żora Kryżownikow / 2013 / 100' 
Nowocześni, inteligentni i ambitni - Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżającą się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko "jak trzeba". Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji "Złota", z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.

OPOWIEŚCI / r. Michaił Segał / 2012 / 105' 
Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu. Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

SZCZĘŚLIWI LUDZIE: ROK W TAJDZE / r. Werner Herzog, Dmitrij Wasiukow / 2010 / 90'
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej - tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu "Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze", rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata. Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękna, kontemplacyjna muzyka.KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa czynna w g.15.00 - 21.00, sb i nd od g.16, w sb i nd z seansami dla dzieci: 30 minut przed seansem.

Informacja o biletach

Bilety: 16 zł – normalne / 14 zł – studenci* i uczniowie* / 12 zł – seniorzy i KARTA DO KULTURY* / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
Poniedziałki „za dyszkę”: 10 zł

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”: 70 zł / 30 zł – czł. NHEF

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)

Opinie (10)

 • Gdy Polske sie szkaluje w Rosji i wszystko co zwiazane z Polską jest w Rosji wysmiewane (7)

  to w POlsce promuje się rosyjską propagandę! Przez 40 lat zmuszano nas do jej oglądania a teraz chcą by jeszcze za nią płacić jak za zachodnią rozrywkę na najwyzszym poziomie :)

  • 6 28

  • ROSOFOBOM WSTĘP WZBRONIONY !!! (5)

   Na jakim świecie żyjesz, skąd czerpiesz takie propagandowe informacje? Wyłącz TVN i włącz rozum. Nie trudno zauważyć, że to w Polsce jest antyrosyjska propaganda 24 h/dobę przez agenturalne media i kundli politycznych chodzących na sznurku zachodu. Jeśli jesteś taki antyrosyjski to weź szabelkę i jedź z kaczorem na Ukrainę wspierać banderowców. Nic tu po tobie. Kasta polityczna w Polsce to największy wróg Polski.

   • 5 4

   • z chorymi psychicznie nie dyskutujemy:) (2)

    • 2 4

    • Kevin cdn (1)

     Jak się nie podoba to "Kevin sam w domu" czeka na ciebie.

     • 1 1

     • nie obrażaj żeglarzy!!!Do takich ja ty im daleko! Bardziej pasuje do ciebie aktywista z Kurska:)

      • 0 1

   • Masz w sumie rację,

    ale najbardziej mnie dziwi, że w 21 wieku ludzie tak cywilizowanego kraju jakim jest Polska (mówię to bez ironii) nie potrafią samodzielnie myśleć. Więcej książek, mniej telewizji, aż w pewnym wieku zrozumiecie jak jest miło nie należeć do stada baranów.

    • 4 2

   • Putinowcy wynocha z Polski ,ale mozna przynajmniej sie posmiać z psycholi

    Taki nawiedzony putinowiec chce by ludzie w Polsce zaczeli myśleć choć sam rozumu nie posiada :) Naturalnie TVN to sama anty rosyjska propaganda tylko Putin ma racje :)

    • 0 4

  • Odpuść sobie.

   Jeżeli to dla Ciebie propaganda i nie jesteś w stanie odróżnić rzeczywistości od kina do daj sobie spokój, nie idź, nie truj.

   • 9 2

 • kino

  uwielbiam kino rosyjskie, jest często nieprzewidywalne i ma specyficzny klimat.

  • 7 1

 • Ciekawe..

  Czy ten "człowiek" od pierwszego komentarza chociaż raz bywał w Rosji, rozmawial z jej obywatelami... myślę, że raczej NIE. Cała Rosja wyrosła na Sex Misji, "Trioch Tankistach i Sobaka", Bolek i L. ... i t.d. każdy był zakochany w Anne German, Barbare Brylską, Czesława Niemena, a nawet SBB i Czerwone Gitary

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.