• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Etnomatograf: Nie opuszczaj mnie

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w każdy piątek zamieniać się będzie w wehikuł magiczny, którym podróżować będziemy po najdalszych zakątkach świata. W Etnomatografie poznacie ciekawe, często nieznane, obszary oraz zagadnienia współczesnego świata i różne oblicza człowieka.

w każdy wtorek (do 23.04), godz. 18:00

Wstęp wolny
kwi 25

czwartek, godz. 17:30

Sopot,
Wstęp wolny
W repertuarze dzieła dokumentalne i fabularne, jak i te z pogranicza, a także eseje audiowizualne - od filmu etnograficznego do antropologii wizualnej. Projekcje wzbogacane będą o dyskusje i debaty oraz spotkania ze specjalistami danej dziedziny.

9 lutego godz. 18:00
Nie opuszczaj mnie reż. Mo-young Jin


98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów - zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania. Z miesiąca na miesiąc Jo Byeong-man słabnie coraz bardziej, a jego ukochana żona nie może mu pomóc.

Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice medium i możliwości filmowego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo że wszystko tu jest realne, postaci, zdarzenia, bezradność i ból, ta historia wykracza poza współczesność i przenosi się w wieczny bezczas mitu.

Harmonogram kolejnych spotkań:

16 lutego godz. 18:00
Sekrety miłości reż. Krystian Matysek

23 lutego godz. 18:00
Szwedzka teoria miłości reż. Erik Gandini

Organizator:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Partner:
Against Gravity

Opinie