stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dziesiąta Recepta w Starej Aptece

W poniedziałek, 20 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy na dziesiątą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film SZTUKA ZNIKANIA Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego. Wstęp wolny!

SZTUKA ZNIKANIA
Reżyseria: Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski
Scenariusz: Piotr Rosołowski, Bartosz Konopka
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Muzyka: Maciej Cieślak
Dźwięk: Franciszek Kozłowski, Michał Robaczewski, Grzegorz Kucharski
Montaż: Andrzej Dąbrowski
Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, Otter Films, 2013
Długość: 52 minuty

Jak wyglądało życie seksualne Polaków w PRL-u? Co zobaczył haitański szaman w komunistycznej Polsce doby stanu wojennego? Co rytuały vodou mają wspólnego z wojskowym reżimem generała Jaruzelskiego? Rok 1980. W Polsce panuje kryzys gospodarczy i polityczny, dominującym kolorem jest szarość, a mieszkający tu ludzie są pełni zahamowań i pruderii, narzuconych przez ustrój polityczny i religijne wychowanie. W tym czasie, na zaproszenie wielkiego reformatora teatralnego Jerzego Grotowskiego, przyjeżdża do Polski grupa Haitańczyków. Wśród nich jest młody kapłan vodou Amon Cazalen, w którego żyłach płynie polska krew. Jego przodkowie to polscy legioniści z czasów Napoleona, którzy na początku XIX wieku osiedli na wyspach Nowego Świata. W Amonie budzi się fascynacja krajem przodków, postanawia zostać tu dłużej, by pomóc swej nowej ojczyźnie i otworzyć serca, i umysły Polaków. Gdy 13 grudnia 1981 roku wybucha stan wojenny, Amon odprawia rytuały mające wypędzić z duszy generała Jaruzelskiego złe moce. Kapłan stwierdza, że sztywna postawa generała i jego przekrwione oczy są znakiem, że mieszka w nim baron Samedi, wyjątkowo zły demon...

Dokument nominowanych do Oskara Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego w zabawnej formie pokazuje zderzenie dwóch kultur. Gdy przybysz z Nowego Świata spogląda na Polskę A.D. 1980, widzi dużo więcej, niż przeciętny Polak. Czy rzeczywiście Polacy byli jednym z najbardziej przygnębionych narodów na świecie? Skoro tak, to dlaczego ich serca były takie gorące w miłości i zdobywaniu wolności?

Dokument SZTUKA ZNIKANIA w przewrotny sposób stawia pytanie o duszę Polaków - ciągle pod obcym panowaniem, wykorzystywani przez inne mocarstwa, w kajdanach niewoli mentalnej i obyczajowej, którą sami sobie narzucają. Mimo to, podsumowuje polski kapłan vodou, Polacy to również naród, który potrafi zawsze zachować pogodę ducha, ma otwarte serce i, koniec końców, umie czerpać radość z życia.

-----

Bartosz Konopka (ur. 1972) - reżyser, scenarzysta. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracował jako reporter dla TVN i TVP, gdzie zrealizował kilkanaście reportaży i dokumentów. Studiował dziennikarstwo podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył reżyserię na WRiTV w Katowicach oraz kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wspólnie z Piotrem Rosołowskim zrealizowali KRÓLIKA PO BERLIŃSKU (2009), który przyniósł im nominację do Oscara, wiele innych nagród, pokazy na 70 festiwalach, dystrybucję w ponad 40 krajach. W 2011 ukończył debiut fabularny LĘK WYSOKOŚCI, który miał premierę na IFF w Montralu, zdobył nagrody m.in w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces, Gdyni. W polskich kinach obejrzało go ponad 60 tys. widzów. Był również rozpowszechniany we Francji, Hiszpanii, Iranie. Jego dokument kreacyjny, również zrealizowany wspólnie z Piotrem Rosołowskim, SZTUKA ZNIKANIA (2013) otrzymał nagrody na RIDM Montreal, IFF Jihlava. W 2013 zrealizował też 7 odcinków serialu BEZ TAJEMNIC (oryg. IN TREATMENT) dla HBO Europe. Kolejny projekt fabularny pt. NIEMY zdobył nagrodę Scripteast na festiwalu w Cannes 2013. Jest beneficjentem stypendium Ministra Kultury i Nipkowa w Berlinie. Uczestnik warsztatów EAVE, Documentary Campus, Ex Oriente. Wykładał na Litwie, w Niemczech, Polsce. Uczy na WRiTV w Katowicach i WSF w Warszawie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Rady PISF.

Piotr Rosołowski (ur. 1977) - operator, scenarzysta, reżyser. Ukończył szkołę filmową w Katowicach, był stypendystą Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii. Jest współautorem KRÓLIKA PO BERLIŃSKU - filmu nominowanego do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowy filmu dokumentalnego oraz współautorem EFEKTU DOMINA. Jako operator zrealizował wiele filmów, m.in. ON THE LINE w reżyserii Reto Caffiego, nominowany do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego.

O Recepcie w Starej Aptece

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Kraina miodu
Ocena: 7.9 / 28 głosów
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Ocena: 7.4 / 110 głosów
Dwóch papieży
Ocena: 7.3 / 57 głosów

Zapowiedzi