stat
Impreza już się odbyła

Dwa Ognie

Wydarzenie w ramach

lis 15

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 26,90 zł
Młoda kobieta wraz z córką ucieka z Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Walcząc o przetrwanie dla siebie i córki staje się łatwą ofiarą otaczającego ją, obcego świata. Wkrótce będzie musiała zmierzyć się z ekstremalnymi wyborami życiowymi.

EKSPLIKACJA REŻYSERSKA

"Dwa ognie" to bardzo osobisty film. Przyjechałam do Szwecji jako mała dziewczynka. To rzeczywistość, w której czas przestaje istnieć, dni mijają na strachu przed przyszłością, a przeszłość jest zbyt straszna by o niej myśleć. Jedynym sposobem na przetrwanie jest egzystencja "tu" i "teraz", jak w swego rodzaju czyśćcu, gdzie nie jest się ani żywym, ani martwym. Chciałam pokazać rzeczywistość, w której ludzie są zupełnie bezbronni, a nieznajomość nowych zasad sprawia, że stają się łatwymi ofiarami otaczającej ich rzeczywistości.
To opowieść o takiej właśnie egzystencji, gdzie czas i rzeczywistość stają się abstrakcyjnymi pojęciami, a nadzieje i lęki tych ludzi są na trwałe wyryte w ich umysłach i na twarzach. Chciałam pokazać rzeczywistość, w której aby przetrwać musisz wybrać pomiędzy sobą a osobą, którą kochasz. Gdzie stajesz się towarem na sprzedaż za cenę przetrwania.
W czasie gdy pisałam ten scenariusz mieszkałam w takim obozie, żeby lepiej zrozumieć to, co we wspomnieniach z dzieciństwa jawi mi się jako koszmar. Postaci opisane w scenariuszu i pojawiające się w nim sytuacje są oparte na prawdziwych wydarzeniach i ludziach, których spotkałam mieszkając tam. Chciałam nakręcić film, w którym statystyki staną się rzeczywistością. Film, który przekształci liczby i przypadki o jakich czytamy w realnych ludzi, w którym uprzedzenia zastąpi zrozumienie.

Agnieszka Łukasiak

Reż: Agnieszka Łukasiak/Polska/Szwecja/2010/130min

Nagrody:
2011 Jantar za scenariusz, nagroda na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie
2011 Nagroda Jury Młodzieżowego, nagroda na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie
2011 Nagroda Publiczności, Festiwal Golden Golden Carpathian (Rumunia)
2010 XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2011 Września, Nagroda Dziennikarzy dla Agnieszki Łukasiak,
2010 Września, Nagroda Publiczności za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą dla Magdaleny Popławskiej
2010 Nordyckie Dni Filmowe w Lubece (Niemcy), Nagroda Jury Ekumenicznego

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.