stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator m.in. Kina Letniego w Orłowie oraz Sopot Film Festivalu zaprasza na nowe wydarzenie Dni Krytyki Filmowej do Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Przegląd, którego celem jest prezentacja wybitnych współczesnych filmów w formule omówień, dyskusji i paneli prowadzonych przez najważniejszych krytyków filmowych. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej.

W 2017 roku impreza startuje po raz pierwszy jako czterodniowy przegląd, a w założeniu ma się przekształcić w przyszłości w Tydzień Krytyki Filmowej.

24.04 / pn / g. 18:30
TONI ERDMANN
reż: Maren Ade, Niemcy, Austria, 2016, 162 min
goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki + Magdalena Felis


Najlepszy europejski film roku 2016. Nominowany w 5 kategoriach Europejskich Nagród Filmowych zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii

Toni Erdman to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines - pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji - lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać - niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

25.04 / wt / g. 18:30
DUSZA I CIAŁO / pokaz przedpremierowy
reż. Ildikó Enyedi, Węgry, 2017, 116 min
goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki + Magdalena Felis

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.  


Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek.  Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.  

26.04 / śr / g. 10:00
Panel dyskusyjny projektu Skrytykuj.pl

obowiązują wcześniejsze zapisy

26.04 / śr / g. 18:30
EGZAMIN
reż. Cristian Mungiu, Rumunia, Francja, Belgia, 2016, 128 min
goście dyskusji: Artur Zaborski + Magdalena Felis


Nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej 
Palmy za 4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

27.04 / cz / g. 18:30
KLIENT
reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja, 2016, 125 min
goście dyskusji: Artur Zaborski + Magdalena Felis


Jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina powraca z rozgrywającym się we współczesnym Teheranie thrillerem psychologicznym. Klient otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską w Cannes, a także drugiego po Rozstaniu w karierze Farhadiego Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

"Klient to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem. W swoim najnowszym filmie chcę zrozumieć, jak zewnętrzne okoliczności mogą doprowadzić do przemiany łagodnego człowieka w kogoś nieustępliwego, gwałtownego i brutalnego." - Asghar Farhadi


Pomysłodawca i organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa
Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe, Komunikacja PRo, KINO PRO, Skrytykuj.pl
Mecenat: Miasto Gdynia
Dyrektor Programowy: Ania Kądziela-Grubman

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij