Nasze recenzje

Diesel i świta ratują świat. Recenzja filmu "Szybcy i wściekli 8"


Naczelne zasady od lat rządzące tym rozpędzonym do granic wytrzymałości widowiskiem wciąż pozostają niezmienne. Dominic Toretto i jego kompani są równie szybcy w destrukcyjnym działaniu, co wściekli w łamaniu praw fizyki, demolowaniu reguł logicznego myślenia i przełamywaniu kolejnych barier absurdu. Czerwona lampka rezerwy jednak coraz mocniej razi po oczach, a stuningowana filmowa maszyna zaczyna gubić istotne elementy, dzięki którym "Szybcy i wściekli" z impetem wjechali na autostradę masowego uwielbienia.Czy jesteś fanem serii "Szybcy i wściekli":

tak, kocham te filmy i często do nich wracam 33%
tak, ale po śmierci Paula Walkera to już nie to samo... 17%
z każdą kolejną częścią coraz mniej mnie ta seria interesuje 13%
kiedyś byłem(am), dziś już mam tylko sentyment 12%
raczej nie, oglądałem(am) z ciekawości lub przez przypadek 10%
zdecydowanie nie 8%
nie widziałem(am) ani jednej części 7%
zakończona Łącznie głosów: 598
Szesnaście lat, jakie upłynęły od premiery pierwszej części, to wystarczający okres, by definitywnie zamknąć pewien rozdział w tej filmowej sadze. Nie ma już bowiem miejsca na magię ulicznych wyścigów, które wyparły karkołomne ewolucje z udziałem błyszczących samochodów na ziemi, w powietrzu, a nawet pod wodą. Ryzykantów za kółkiem obrabiających ciężarówki zastąpiła grupa najemników ratujących świat. Fantazję i nonszalancką brawurę przykryła gruba warstwa ekranowego absurdu graniczącego już z komizmem i przesadą. Doskonale w tę odświeżoną stylistykę wpisują się "Szybcy i wściekli 8" - kino rozbuchane efektami, nasączone abstrakcyjną logiką, przeładowane treściowo (i na pewno też czasowo), ale jednocześnie hołdujące jakże ubóstwianej przez masy zasadzie: więcej, mocniej, szybciej.

Paradoksalnie jednak otwarcie filmu przypomina sentymentalną jazdę na wstecznym (porównanie nieprzypadkowe) do czasów, gdy męskie zatargi bohaterowie serii rozstrzygali bez efekciarskiego arsenału i zaciśniętych pięści, a służyły temu jedynie szybkie maszyny wyposażone dodatkowo w podtlenek azotu. Dom (Vin Diesel) wraz z Letty (Michelle Rodriguez) spędzają miodowy miesiąc w Hawanie. Toretto w obronie kuzyna stawia czoła lokalnemu watażce, a okazją do wyjaśnienia sobie kilku spornych kwestii ma być wyścig po zatłoczonych kubańskich ulicach.

Kilka minut dynamicznie skręconej sekwencji wystarczy, aby przypomnieć sobie uroki produkcji z 2001 roku. We wspominkowym pakiecie dostajemy szaloną gonitwę ze zwrotami akcji, warczące maszyny z magicznym przyciskiem nitro i dudniącymi od głośnej muzyki głośnikami oraz obowiązkowo roznegliżowane panie skutecznie odwracające uwagę od efektownych aut.

Tym razem Dominic Toretto (Vin Diesel) będzie zmuszony stawić czoła swoim dotychczasowym przyjaciołom i rodzinie. Do desperackich działań popchnie zdeterminowana Cypher (Charlize Theron), specjalistka w zakresie cyberterroryzmu.
Tym razem Dominic Toretto (Vin Diesel) będzie zmuszony stawić czoła swoim dotychczasowym przyjaciołom i rodzinie. Do desperackich działań popchnie zdeterminowana Cypher (Charlize Theron), specjalistka w zakresie cyberterroryzmu. mat. prasowe/ UIP
Jeżeli wybieracie się na seans w poszukiwaniu właśnie takich smaczków, to niestety, na tym się kończy wspomnień czar. Już finałowa scena ulicznego pojedynku sugeruje nam, jak będą wyglądały pozostałe dwie godziny filmu, a salwa śmiechu towarzysząca temu zwiastuje, że rozwiązania scenarzystów zaskoczą nas jeszcze nie raz. W wielkim błędzie jest ten, kto uważał, że holowanie po brazylijskiej metropolii gigantycznego sejfu, pojedynek sportowych aut na autostradzie z wojskowym czołgiem i fruwające między wieżowcami Dubaju auta wieńczą serię niewiarygodnych pomysłów.

Scenarzyści mieli trochę oleju, stety bądź niestety głównie napędowego, w głowie i dorzucili stek kolejnych bzdur. Między innymi atak wyścigówkami na rosyjską bazę wojskową, ucieczkę autami przed łodzią podwodną (tak, tak) i lawinę maszyn zalewającą nowojorskie ulice. W gratisie dostajemy jeszcze pseudohakerski bełkot, walkę o kody nuklearne i wizję trzeciej wojny światowej.

Tej oczywiście zupełnie na serio próbują zapobiec zmotoryzowani superbohaterowie, ale nie mniej istotną misją jest uratowanie herszta tej bandy na czterech kółkach. Szantażowany przez szefową cybernetycznej szajki (Charlize Theron) Dom musi bowiem stanąć tym razem przeciw swoim kompanom. Lojalność i rodzinne sentymenty zostają wystawione na ciężką próbę, a za wszystkim kryje się pewna tajemnica z przeszłości Toretto. Mężczyzna zawzięcie więc ucieka przed przyjaciółmi, ci konsekwentnie uciekają przed stróżami prawa, którzy z kolei próbują wymigać się od międzynarodowego kryzysu. I tak oto wszyscy gdzieś pędzą i krążą w niezrozumiałym, zapętlonym chaosie ku uciesze widza, który po zatankowaniu kolejnej porcji popcornu i coli ma siłę jechać dalej.

W najnowszej części "Szybkich i wściekłych" do akcji wkroczą starzy znajomi na czele z Dwaynem Johnsonem i Michelle Rodriguez. Na "dobrą stronę" zmuszony będzie przejść Jason Statham, a nowością w obsadzie jest Scott Eastwood (syn Clinta), który niejako zastępuje Paula Walkera w roli "przystojnego łobuza".
W najnowszej części "Szybkich i wściekłych" do akcji wkroczą starzy znajomi na czele z Dwaynem Johnsonem i Michelle Rodriguez. Na "dobrą stronę" zmuszony będzie przejść Jason Statham, a nowością w obsadzie jest Scott Eastwood (syn Clinta), który niejako zastępuje Paula Walkera w roli "przystojnego łobuza". mat. prasowe/ UIP
W tym chaosie jest jednak metoda. Zwana potocznie rozwałką. Sceny akcji, jakkolwiek absurdalne i wykraczające poza wszelkie normy przyzwoitości, podane są w na tyle atrakcyjnej wizualnie formie, że można przed wielkim ekranem zaznać sporo frajdy. Żwawe tempo nie pozwala na zbyt długi postój. Jeżeli dodatkowo w toku logicznego myślenia zredukujemy odpowiednio biegi, to jesteśmy nawet w stanie wciągnąć się w wir ekranowych zdarzeń. Dystans jest tu słowem-kluczem.

Gdyby jakimś cudem ktoś zaryzykował i potraktował fabułę "Szybkich i wściekłych 8" na poważnie, to okazji do śmiechu i tak nie zabraknie. Reżyser F. Gary Gray, w przeciwieństwie do poprzedników, potrafi szydzić z obranej konwencji i zmusić aktorów do autoironii. Do łez rozbawi więc dukający po rosyjsku Tyrese Gibson, Jason Statham w roli nietypowej dziecięcej niańki i miażdżący przeciwników ludzki czołg, czyli Dwayne Johnson w swojej nieskromnej osobie. Dodatkowego smaczku dostarczają nieśmiałe nawiązania do poprzednich części, których najwięcej znajdziemy w finałowej sekwencji i gwarantuję, że niektóre rozwiązania mogą nas zaskoczyć.

Mistrzowie kierownicy niestety już z tak dużą gracją jak kółkiem i drążkiem od skrzyni biegów nie posługują się słowem mówionym. Właściwie każdą niemal wymianę zdań można byłoby zagłuszyć warkotem silnika i efekt mógłby być lepszy. W serwowaniu idiotycznych i sztywnych emocjonalnie wypowiedzi prym wiedzie Vin Diesel, któremu wtóruje Dwayne Johnson. Na ciętą ripostę stać jedynie Stathama (który po zmianie barw klubowych tym razem prezentuje się o niebo lepiej niż poprzednio), w słowotoku czasami przydarzy się coś celnego Gibsonowi, a i niezła Charlize Theron w roli czarnego charakteru potrafi przykuć uwagę. Zaskoczeniem jest z kolei Helen Mirren, która choć pojawia się epizodycznie, to kradnie dla siebie kilka cennych sekund i robi to z genialną gracją i spontanicznym luzem... w przeciwieństwie do swoich młodszych i bardziej doświadczonych w tego typu kinie partnerów.

Pod względem akcji i czystej ekranowej rozrywki "Szybcy i wściekli 8" trzymają wysoki poziom, choć ciężko nie przymknąć oczu na piętrzące się nielogiczności, scenariuszowe dziwolągi i drętwość niektórych aktorów. W ostatecznym rachunku, gdy zupełnie wyzbędziemy się logiki i uruchomimy spore pokłady dystansu, film długimi momentami się broni.
Pod względem akcji i czystej ekranowej rozrywki "Szybcy i wściekli 8" trzymają wysoki poziom, choć ciężko nie przymknąć oczu na piętrzące się nielogiczności, scenariuszowe dziwolągi i drętwość niektórych aktorów. W ostatecznym rachunku, gdy zupełnie wyzbędziemy się logiki i uruchomimy spore pokłady dystansu, film długimi momentami się broni. mat. prasowe/ UIP
"Szybcy i wściekli" nadal pędzą na złamanie karku, choć nie da się ukryć, że powoli w tej wielomilionowej maszynerii włącza się nieśmiało rezerwa. Trudno bowiem sobie wyobrazić, na co jeszcze stać scenarzystów, którzy pod kątem nonsensownych idei w "ósemce" wrzucili najwyższy bieg. Do granic możliwości i własnego potencjału dobijają również aktorzy.

Charyzmy Dieslowi nie sposób odmówić, ale to postać, od której nic nowego już nie dostaniemy. Zresztą serię zaczyna coraz śmielej zagarniać Johnson, który po stworzeniu w najnowszej odsłonie barwnego duetu ze Stathamem, może dać wyraźny sygnał producentom, że tędy droga. Z pewnością jednak nie jest to łatwa prosta, którą wybraliby Toretto i O'Conner siedzący wspólnie na ganku, popijający Coronę 16 lat temu i gardzący drogami na skróty. A właśnie tak wygląda dziś najsłynniejsza motoryzacyjna saga w historii kina.

OCENA: 6/10

Film

Szybcy i wściekli 8
6.1 19 ocen

Szybcy i wściekli 8 (13 opinii)

produkcja
Francja
gatunek
Akcja, Kryminał
premiera
21 kwietnia 2017
czas trwania
2 godz. 16 min.

Opinie (53) 2 zablokowane

 • fajny film (1)

  j.w.

  • 14 10

  • Co takiego jest fajne w tym filmie?

   8 cześć, twórcy jadą na tym samym patencie bo bilety się sprzedają a w rzeczywistości to bubel jest...
   9 części będzie w przestrzeni kosmicznej....

   • 4 2

 • strasznie to infantylne. (3)

  • 22 9

  • ;] (2)

   Vin DIesel ginie :O

   • 3 0

   • Diesel ginie ale powróci jako Vin TDI 2.0

    • 14 0

   • jak to ginie??

    a w ogóle ktoś tam jeszcze żyje?

    • 4 0

 • Bez Japonkich cacek (1)

  Ten film juz nie istnieje...Supra, Rx7 Honda Crx czy Integra

  • 8 12

  • bo zjadła je rdza

   jak każdy japoński śmietnik stoją tam gdzie ich miejsce czyli na złomie,
   tylko golfik trójeczka i w tdi lub vr6

   • 1 0

 • Film (3)

  Nie doszukujmy sie w tego typu filmach sensu. Tutaj trzeba wylaczyc myslenie i bawic razem z filmem. To jest film dla efektow a nie dramat wojenny. Jak zwykle wysoka nota od pana obserwatora ;). Jak dla mnie film jest bardzo dobry. Fajnie wklejaja watki z poprzednich czesci i bylem mile zaskoczony efektem. Czekam na kolejne dwie czesci z trylogii z duzym zafascynowaniem co jeszcze wymysla :). Avengersi czy transformersi. Polecam do zresetowania z bardzo dobra sciezka dzwiekowa dla fanow tego typu filmow. Moja nota 9.5/10 . Pozdrawiam

  • 34 9

  • Jeszcze 2 czesci? (1)

   To bedzie dekalogia.

   • 10 0

   • Raczej

    Patologia

    • 2 0

  • Dokładnie

   Zgadzam się w stu procentach. Pan redaktor spodziewał się chyba dokumentu o tuningowniu samochodów, ale ten film nigdy niemał nic związanego z rzeczywistością i ósma cześć faktycznie przekracza granice jakiej kolwiek rzeczywistości, ale mimo tego jest to fajna komedia akcji (o ile taki gatunek istnieje :-)). Śmieszny, lekki film i tyle.

   • 4 3

 • Marzy mi się powrót do pierwszych części (1)

  Samochody były głównym "motorem napędowym".
  Teraz z każdym kolejnym filmem, więcej tam efektów niż w filmie o Bondzie.
  Czołg, samolot, łódź podwodna. Co jeszcze? Prom kosmiczny?

  • 38 2

  • filmy o Bondzie

   tam nie ma efektów specjalnych tylko prawdziwe akcje. Dachowania, zjazdy po schodach, pościgi to są prawdziwe akcje. Powtarzane czasem przez cały dzień by uzyskać odpowiedni efekt. Tak było np. z dachowaniem Astona w którejś z części z Craig'em

   • 0 1

 • (1)

  Czy Trójmiejscy Hondziarze byli na seansie grupowym?

  • 36 1

  • chyba jutro jadą :D

   • 1 0

 • Ten film to dno i 3 metry mułu...Idealne dla wyborców Pis. (4)

  • 18 48

  • chyba dla PO

   PiS to racyej dokument i historia, ewentualnie coś ambitnego

   • 10 3

  • (1)

   Wyborcy PiSu siedzą na brzozie i czekają na sygnał,czy już zejść,czy czekać na rozkaz AM.

   • 1 9

   • No po prostu prostak z peło.

    • 5 0

  • glupi film, nie wiem po co to dalej ciagna.

   widzialem wszystkie czesci, a pamietam tylko 1 i 3.
   pozostale czesci sa takie same. a nie da sie w kolko ogladac tego samego.

   • 1 2

 • to ile części powstaje tej serii (2)

  świadczy tylko o tym jak niski jest poziom ludzkości

  • 19 7

  • (1)

   Szybcy i wściekli następne pokolenie....

   • 5 1

   • jest polski akcent w tym filmie. wszystkie Maryny po 2001 zaczęły swoich nowo narodzonych plebsow nazywać Brejen

    • 4 1

 • film do ameb umysłowych (1)

  tak tak film idealny dla was

  • 15 15

  • Masz zupelna racje.

   W Stanach to tylko amerykanska smarkateria skichala by sie aby to ogladac. Bezwartosciowe kicze a nie filmy. Ale skoro swiat glupieje to i taka moda musi byc.

   • 2 2

 • niema juz nic wspólnego z 1,2,3 czescią teraz to juz zupełnie bez sensowna seria

  • 14 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Premiery

11.06.2021 r.

04.06.2021 r.

Zapowiedzi