stat
Impreza już się odbyła

Czyściciele internetu - projekcja filmu i dyskusja

Każdego dnia co minutę na YouTube'a przesyłanych jest 500 godzin materiałów filmowych, na Twitterze pojawia się 450 000 tweetów, a na Facebooku 2,5 miliona postów. Współzałożyciel tego ostatniego, Mark Zuckerberg, obiecywał, że na Facebooku każdy będzie mógł bez ograniczeń dzielić się z innymi czym chce, ale okazało się, że jest inaczej. Podczas najbliższego spotkania w ramach Filmoterapii w Gdyni podyskutujemy o złowrogim obliczu internetu, który jawi się jako przestrzeń, w której jesteśmy zakładnikami potężniejszych sił. Zastanowimy się również, jakie koszty psychiczne w związku ze swoją pracą ponoszą tytułowi "czyściciele" - przez wiele godzin muszą przecież oglądać sceny przemocy, wobec których trudno pozostać obojętnym.

W lutowej odsłonie Filmoterapii w Gdyni obejrzymy niezwykle poruszający film "Czyściciele internetu", a po seansie porozmawiamy o nim z ekspertem z Uniwersytetu SWPS - psychologiem społecznym dr Wiesławem Baryłą.

"Czyściciele internetu"

Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak nam się wydaje. Tysiące moderatorów na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co w mediach społecznościowych się pojawia, a co nie. To właśnie oni akceptują lub odrzucają i usuwają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich przejawów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore'a, który chciał umieścić na Facebooku obrazek nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci, ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej, konto Gore'a na Facebooku zostało zamknięte.

Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie takich działań i praktykach serwisów. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznie przedstawiających ich rządy. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook czy Instagram, posiadające niewielką lub wręcz zerową odpowiedzialność wobec swoich klientów, mają dziś władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Filmoterapia w Gdyni

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

O EKSPERCIE

dr Wiesław Baryła
- psycholog. Zajmuje się psychologią poznania społecznego, psychologią ewolucyjną, automatyzmami w zachowaniach społecznych i ekonomią behawioralną. Jest autorem książki "Pieniądze w umyśle. Jak myślenie wpływa na motywację" (2013), w której przedstawia zależność pomiędzy myśleniem o pieniądzach a motywacją w bieżącym działaniu, popędem seksualnym czy agresją. Członek European Association of Social Psychology, Association for Psychological Science i Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej, metodologii badań psychologicznych i psychometrii.

Termin i miejsce:
26 lutego 2019 r., godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe
plac Grunwaldzki 2, Gdynia

Więcej informacji:
https://bit.ly/2E9Km0t

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    17 zł
Rezerwacja i zakup biletów w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę: https://bit.ly/2N2E2dJ

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Green Book
Ocena: 7.7 / 333 głosy
Let's Dance
Ocena: 7.6 / 5 głosów
Kurier
Ocena: 7.4 / 107 głosów

Zapowiedzi