W związku z oficjalnym rozporządzeniem o odwołaniu wszelkich imprez masowych, wydarzeń kulturalnych oraz pokazów kinowych, wszystkie kina w Trójmieście zdecydowały o zamknięciu swoich obiektów do odwołania.
Szczegółowe informacje o zwrotach zakupionych wcześniej biletów, repertuarze i ponownej dostępności obiektów będą udostępniane na stronach poszczególnych kin.
stat
Impreza już się odbyła

CzechTek

DKF Kurort zaprasza na projekcję filmu CzechTek.

kwi 9

czwartek, godz. 13:00, 18:00

bilety 10 zł
kwi 15

środa, godz. 19:00

bilety 19 zł
ulgowy 16 zł
CzechTek, reż. R. Kohoutová, Czechy, 2017, 52'
Kiedy w 1994 roku konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii za pomocą specjalnej ustawy utrudnił organizowanie imprez typu "rave", część sceny przeniosła się do Europy Wschodniej, a konkretnie do Czech, gdzie jeszcze w tym samym roku brytyjska ekipa Spiral Tribe zorganizowała pierwszy rave z muzyka tekno, jak nazwano ten gatunek muzyczny w celu odróżnienia go od bardziej komercyjnego techno. Była to zarazem pierwsza edycja odbywającego się corocznie teknivalu (festiwalu tekno), znanego później w całej Europie jako Czechtek. Szybko zyskała ona ogromną popularność, wzbudzając jednak niepokój u czeskich władz. Wydarzenia te to główny temat filmu dokumentalnego w reżyserii Rozálie Kohoutovej. Składają się na niego nie tylko wywiady z organizator(k)ami czy uczestni(cz)kami Czechteku, ale także materiały obnażające brutalność policyjnej interwencji z 2005 roku, czy archiwalne nagrania z czeskiej telewizji obrazujące zmianę dyskursu medialnego dotyczącego nielegalnych rave'ów na przestrzeni lat.

"Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach pojęcie "rave" w dużym stopniu utraciło swoje pierwotne znaczenie, a zdecydowana większość współczesnych przedsięwzięć określanych tym mianem ma charakter typowo komercyjny. Niekiedy również, w ramach nowych, prześmiewczych konwencji, rave'y celowo zmieniane są w ordynarnie spłycone karykatury samych siebie. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o kontrkulturowych korzeniach tego zjawiska, które początkowo lokowało się w zdecydowanej opozycji do obowiązującego status quo. Rewolucyjny charakter pierwszych rave'ów z końca lat osiemdziesiątych XX wieku wiązał się nieodłącznie z naruszaniem rozmaitych tabu, bynajmniej nie tylko tego związanego z używaniem nielegalnych substancji psychoaktywnych. Bardziej niebezpieczna z punktu widzenia kultury dominującej była redefinicja relacji człowieka z otaczającą go przestrzenią polegająca na ostentacyjnym nieprzestrzeganiu świętego w kapitalizmie prawa własności. Inspirując się ruchem squatterskim, na potrzeby organizacji imprez zajmowano na przykład nieużywane magazyny bez zgody czy nawet wiedzy ich prawowitych właścicieli. Udział w nielegalnych rave'ach nie należał również do społecznie przyjętych sposobów spędzania czasu wolnego, pośród których władza niechętnie widziała aktywności mające na celu kontrolowanie, dyscyplinowanie i zwiększanie produktywności klas zdominowanych".
Katarzyna Skulimowska, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
Karnety w cenach 10 zł (1 seans), 16 zł (2 seanse), 40 zł (6 seansów) dostępne przed każdą projekcją.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij