Nasze recenzje

stat

Afryka w filmowym kadrze. AfryKamera ponownie w Gdańsku

Filmy zebrane w repertuarze AfryKamery pozwolą na podróż po różnych zakątkach Afryki, pokażą wielowymiarowe oblicze kontynentu, a nieraz zaskoczą obrazem współczesnej Afryki tak, jak choćby w obrazie "Bangaologia".
Filmy zebrane w repertuarze AfryKamery pozwolą na podróż po różnych zakątkach Afryki, pokażą wielowymiarowe oblicze kontynentu, a nieraz zaskoczą obrazem współczesnej Afryki tak, jak choćby w obrazie "Bangaologia". mat. prasowe

Egipski film grozy, dokumentalna opowieść o pierwszym Afrykaninie w klasztorze Shaolin czy thriller o polowaniu na czarownice - to tylko niektóre filmowe niespodzianki w repertuarze tegorocznej edycji festiwalu AfryKamera. W najbliższy weekend w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku nadarzy się okazja, by wyruszyć w podróż w głąb Czarnego Lądu.Afryka kusi filmowców i widzów

Afryka jest drugim co do wielkości, a zarazem najbardziej zróżnicowanym kulturowo kontynentem na Ziemi. Czarny Ląd to jednocześnie obszar ogromnych różnic społecznych i językowych, miejsce politycznych i krwawych konfliktów, problemów rasowych, ale i demokratycznych systemów z tradycjami i pokojowych noblistów. Wielowymiarowość Afryki stanowi doskonały materiał filmowy, który chętnie wykorzystują nie tylko twórcy kina z Hollywood czy Europy. Afrykański przemysł filmowy szczególnie w ostatnich latach zyskuje coraz więcej sympatyków, a to z kolei przekłada się na nagrody i wyróżnienia najważniejszych filmowych imprez świata. Dowodem na to są sukcesy takich choćby produkcji jak "Difret", "Timbuktu" czy "Tsotsi".

Okazję na poznanie kinematografii Czarnego Lądu już od kilku lat daje widzom w całej Polsce festiwal AfryKamera. Impreza goszcząca jednocześnie nie tylko w Gdańsku, ale też Warszawie, Białymstoku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu jest pierwszym tego typu przeglądem w tej części Europy. Możemy zobaczyć filmy, które niejednokrotnie w ogóle nie trafiają do szerokiej kinowej dystrybucji.

- W programie filmowym festiwalu przedstawiamy szerokie spektrum zarówno kinowe, jak i geograficzne. Podróżujemy zarówno po kontynencie, jak i po gatunkach artystycznych. Nie zabraknie mainstreamowych, uznanych na świecie produkcji z kontynentu, z różnych przyczyn pomijanych w Polsce, ale nie unikamy też kina bardziej eksperymentalnego i niezależnego - podkreśla Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny AfryKamery.
Podczas tegorocznej edycji AfryKamery w Gdańsku widzowie zobaczą sześć produkcji rodem z Czarnego Lądu. Wśród propozycji znajdziemy zarówno filmy dokumentalne, jak i fabuły. Na zdj. kadr z egipskiego filmu "Niebieski słoń".
Podczas tegorocznej edycji AfryKamery w Gdańsku widzowie zobaczą sześć produkcji rodem z Czarnego Lądu. Wśród propozycji znajdziemy zarówno filmy dokumentalne, jak i fabuły. Na zdj. kadr z egipskiego filmu "Niebieski słoń". mat. prasowe
Czarny mistrz kung-fu i polowanie na czarownice, czyli perły AfryKamery

Podczas gdańskiej odsłony tegorocznego festiwalu przygotowano sześć pełnometrażowych produkcji, m.in. z Egiptu, Angoli, Ghany czy Gabonu. To zarówno produkcje fabularne, jak i dokumenty pokazywane i nagradzane na przeglądach w różnych częściach świata.

- Pokażemy m.in. "The Cursed Ones", thriller z elementami horroru, opowieść o polowaniu na czarownice w Ghanie, czyli poznamy tamtejsze czary i rytuały. Ciekawie zapowiada się też film opowiadający o świecie mody w Angoli - "Bangaologia. The Science of Style". Będziemy mogli przyjrzeć się najnowszym trendom mody tamtejszego regionu, przekonać się, jaki wpływ wywiera ona na lokalną społeczność, a także na modę i trendy w krajach europejskich - zapowiada Tomasz Lipski z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
W "Latającym Afrykaninie" Samantha Biffot przedstawia historię Luca Bendzy, pierwszego Afrykanina, który przekroczył progi świątyni Shaolin i został mistrzem chińskich sztuk walki. Fascynacja kung-fu zaowocowała nawet aktorskimi występami u boku samego Jackie Chana. Nutkę grozy poczujemy w "Niebieskim słoniu", egipskim thrillerze, który zabierze nas wprost do świata okultystycznych paranoi. Gangsterski półświatek rodem z kina blaxploitation otworzy przed nami francuski "Gang z Antyli", zaś portret śpiewających Sudanek łamiących stereotypy i płciowe uprzedzenia przybliży "Yalla Chartum".

Spotkania z gośćmi: filmowe plakaty i Afryka na dwóch kółkach

Tegoroczna AfryKamera obfituje nie tylko w seanse filmowe, ale również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie spotkanie z miłośnikiem i posiadaczem plakatów filmowych z Ghany, Dawidem Gryzą, z którym widzowie spotkają się drugiego dnia festiwalu, czyli w sobotę o godz. 16.

- Te pochodzące z lat 80. plakaty są ręcznie malowanymi folderami reklamowymi różnych filmów. Ich kolorowa estetyka, przypominająca malarstwo naiwne, ma wielu fanów na całym świecie - zaznacza Tomasz Lipski.
Interesujących ciekawostek i wspomnień dotyczących Afryki nie zabraknie też w niedzielę. Gościem gdańskiej AfryKamery będzie Łukasz Ogonowski, podróżnik i zapalony rowerzysta, który opowie o swojej podróży po Czarnym Lądzie na dwóch kółkach. Spotkanie w niedzielę o godz. 13.

Tegoroczną AfryKamerę w Gdańsku otworzy dramat z Ghany "The Cursed Ones" nawiązujący do starodawnych rytuałów i czarów z polowaniem na czarownice w tle.
Tegoroczną AfryKamerę w Gdańsku otworzy dramat z Ghany "The Cursed Ones" nawiązujący do starodawnych rytuałów i czarów z polowaniem na czarownice w tle. mat. prasowe
Gdzie i za ile?

AfryKamera w Gdańsku rozpocznie się w piątek o godz. 18 pokazem filmu "The Cursed Ones". Impreza potrwa do niedzieli, a jej ostatnim akcentem będzie seans "Yalla Chartum" o godz. 19:45. Areną festiwalowych atrakcji będzie Ratusz Staromiejski w Gdańsku.

Na spotkania z Dawidem Gryzą i Łukaszem Ogonowskim wchodzimy za darmo. Natomiast za pojedynczy seans zapłacimy 12 złotych za bilet normalny i 10 za ulgowy. Kupując wejściówkę na trzy wybrane filmy wydamy 28 złotych. Karnet na cały festiwal kosztuje 50 złotych. Szczegółowy repertuar i opisy poszczególnych filmów na www.afrykamera.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Premiery

22.09.2017 r.

15.09.2017 r.

Zapowiedzi