Film

Cud nad Wisłą

ocena: 5.8 / głosów: 18110

5.8
produkcja
Polska
gatunek
Dramat, Wojenny, Niemy
reżyseria
Ryszard Bolesławski
scenariusz
Adam Zagórski
czas trwania
53 min.

Obsada

Jadwiga Smosarska, Anna Belina, Władysław Grabowski, Edmund Gasiński, Leonard Bończa-Stępiński, Stefan Jaracz, Wincenty Rapacki, Jerzy Leszczyński

Opis filmu

Wigilia roku 1919. Do kresowego dworu obywatela Granowskiego w Kręży przychodzi córka wieśniaka Macieja Wierunia, w której zakochany jest z wzajemnością syn dziedzica Jerzy. Najmłodszy syn Granowskiego, Wojtuś, zostaje wysłany do szkoły w Warszawie. Choruje; leczy go doktor Powada. W doktorze kocha się laborantka Ewa. Po wyzdrowieniu Wojtuś z Ewą jadą do Kręży. Wybucha wojna. Obok dworu zatrzymuje się trupa wędrownych artystów. Biorą oni udział w walce z bolszewikami, którzy jednak opanowują dwór. Zwycięski kontratak wojsk polskich. Wróg ucieka w popłochu. W małym kościołku biorą ślub doktor Powada z Ewą i Krysta z Jerzym Granowskim.
Dramat patriotyczny, ilustrujący dzieje wojny polsko-bolszewickiej. Sprawnie zrealizowany przez twórcę o światowej sławie na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na temat i doborową obsadę aktorską cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Green Book
Ocena: 8.4 / 218 głosów
Kurier
Ocena: 7.9 / 26 głosów
Największy dar
Ocena: 7.8 / 18 głosów

Premiery

15.03.2019 r.

08.03.2019 r.

Zapowiedzi