stat
Impreza już się odbyła

Conrad.fab - przegląd filmów fabularnych inspirowanych twórczością Josepha Conrada

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach obchodów Roku Conrada - przegląd filmów fabularnych inspirowanych twórczością Josepha Conrada - CONRAD.fab

Po majowych pokazach dokumentów o Josephie Conradzie zapraszamy na przegląd wybranych filmów, które powstały w oparciu o twórczość Korzeniowskiego.

Harmonogram czerwcowych pokazów:

SMUGA CIENIA

09.06 (piątek) 19.00 KinoPort Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port.
Film fabularny, produkcja: Polska/Wielka Brytania, rok produkcji: 1976. Reżyseria: Andrzej Wajda.
W rolach głównych: Marek Kondrat, Graham Lines, Tom Wilkinson, Berhard Archard, John Bennett, Piotr Cieślak.
Scenariusz do filmu powstał na motywach powieści Josepha Conrada "Smuga cienia". Młody
i niedoświadczony oficer marynarki handlowej Conrad - Polak z pochodzenia, obejmuje po raz pierwszy dowództwo statku handlowego. Ma przyprowadzić z Bangkoku do Singapuru statek, którego kapitan niespodziewanie umarł. Okazuje się, że statek jest zaniedbany, załoga niezdyscyplinowana. Jedynym doświadczonym marynarzem na pokładzie jest niechętny nowemu kapitanowi I oficer Burns, lecz jeszcze przed wyruszeniem w rejs zapada na cholerę. Ulegając jego prośbom Conrad zabiera go w rejs. I wkrótce na statku wybucha epidemia. Nie ma lekarstw, a brak wiatru wstrzymuje rejs. Mimo przeciwności i braku doświadczenia kapitanowi udaje się doprowadzić statek do portu przeznaczenia. Film realizowany był w Bułgarii, na Morzu Czarnym, w Anglii
i w Bangkoku.
Czas trwania 100 min. Język oryginału: polski, napisy: polskie.

CZAS APOKALIPSY. POWRÓT
21.06 (środa) 18.00 Biblioteka Manhattan, al. Grunwaldzka 82, CH Manhattan, Gdańsk-Wrzeszcz.
Film fabularny, produkcja: USA, rok produkcji: 2001. Reżyseria: Francis Ford Coppola. W rolach głównych: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall. Film jest reżyserską rozszerzoną, dłuższą
o 53 minuty, wersją kultowego dzieła Francisa Forda Coppoli "Czas apokalipsy" z 1979 roku.
Dzieło oparte jest na powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności", którego akcja została przeniesiona w czasy wojny w Wietnamie. Film koncentruje się na podróży kapitana Willarda - oficera amerykańskiego wywiadu - wysłanego w głąb Kambodży z niebezpieczną misją "bezwzględnego wyeliminowania" dezertera, pułkownika Kurtza, który dając się ponieść własnemu szaleństwu, zbuntował się przeciw przełożonym.
Czas trwania: 194 min. Język oryginału: angielski, lektor: polski, napisy: polskie.

JEJ POWRÓT
30.06 (piątek) 18.00 Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk - Śródmieście.
Film fabularny, telewizyjny produkcji polskiej z 1975 r. Reżyseria: Witold Orzechowski. W rolach głównych: Beata Tyszkiewicz, Jerzy Zelnik, Andrzej Mrożewski, Maria Wachowiak, Łucja Kowolik.
Film jest adaptacją opowiadania "Powrót" Josepha Conrada. Reżyser przeniósł akcję z Londynu końca XIX wieku do międzywojennego Krakowa. Młody, zapracowany przemysłowiec przeżywa szok, kiedy dowiaduje się o odejściu swej pięknej żony. Kolejny wstrząs przychodzi jeszcze tego samego dnia. Wiarołomna małżonka niespodziewanie wraca. Nie stara się ani przeprosić męża, ani wyjaśnić mu cokolwiek. W zamian za to obwieszcza, że nim gardzi, nienawidzi jego stylu życia i że od tej pory będzie z nim tylko "pro forma". Młody przedsiębiorca pod wpływem postępku żony postanawia zrewidować swoje dotychczasowe życie.
Czas trwania 63 min. Język oryginału: polski.

Na wszystkie pokazy filmowe WSTĘP WOLNY. Ilość miejsc ograniczona.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy wydarzenia: KinoPort Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, Kawiarnia filmowa w Starym Kadrze.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.