• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Cicha ziemia
6.2
20 ocen
produkcja: Polska
gatunek: Dramat
reżyseria: Agnieszka Woszczyńska    scenariusz: Agnieszka Woszczyńska, Piotr Litwin
premiera: 26 sierpnia 2022 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 4.5
 • Alicja Olkowska

  Sporo tu dłużyzn i scen, w trakcie których widz oddala się myślami od tego, co dzieje się na ekranie, choć są momenty, gdzie emocje buzują między głównymi bohaterami. Niestety, jest ich za mało.
 • Anna Starostka

  Raczej nudna i przewidywalna ziemia. Długie, symboliczne ujęcia, odpowiednio trzymały nastrój filmu, ale jednocześnie męczyły. Niekiedy na próżno było szukać w nich sensu. Trudno powiedzieć czy to brak pomysłu, czy brak odwagi reżyserki zaprowadził nas na te kiepskie, włoskie wakacje. Mimo to warto wybrać się na seans i wytrwać do końca dla ostatniej sceny. Tylko tyle i aż tyle.
 • Tomasz Zacharczuk

  Gdzieś podczas tych filmowych wakacji na rozpalonej słońcem i pięknie skadrowanej Sardynii uschła w pewnym momencie zarówno fabuła, jak i towarzyszące opowieści emocje. Niezły punkt wyjścia w postaci kilku celnych spostrzeżeń w mikro (instytucja małżeństwa) i makro (kondycja zachodniej Europy) skali, ale całość zaserwowana została w mało przystępnej formie. Szkoda, że twórcy nie poszli w stronę czarnej komedii lub rasowego kryminału, gdzie poruszane przez reżyserkę aspekty polityczne i społeczne byłyby wartościowym uzupełnieniem wciągającej intrygi.
 • Magda Mielke

  Film o białych, bogatych, skostniałych mentalnie i pustych w środku ludziach. Odważny, ambitny i emocjonalnie surowy debiut. Niestety, brak tu dystansu, krzty humoru i oryginalności. Zbyt dosłowne metafory, dialogi pozbawione błyskotliwości i bohaterowie, których ciężko obdarzyć sympatią. Ja bym z nimi na wakacje jechać nie chciała.

Opis filmu

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia. Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”. Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Obsada

Marcello Romolo, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky, Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska

Zwiastun

Opinie (7)

 • Rozczarowanie (1)

  Pomysł na historię ciekawy ale czym dalej tym gorzej. Film jest po prostu nudny, główna aktorka z jedną miną przez cały film, dłużące się ujęcia, słabe dialogi. Plus dla dźwiękowca bo można było zrozumieć co mówią aktorzy, a w polskich filmach różnie z tym bywa. Nie polecam

  • 6 2

  • W kinie polskim...

   Czyli polskiego kina ciąg dalszy" A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje...".

   • 3 1

 • Gniot

  Powinni oddawać pieniądze, za tak marne filmy- bo czasu już niestety nikt nie zwróci. Przeintelektualizowane, nudne kino bez wyrazu, chociaż pomysł na film dobry....
  Gra aktorska tak marna, że gorzej już chyba się nie da, smutek,,smutek i jeszcze raz smutek.

  • 5 1

 • Ciężki film, zmarnowany potencjał

  Bardzo ciężki film, pomysł wydaje się dobry i fabuła mogłoby też tak być, jednak wiele jej zabrakło. Można by pewnie szukać porównań do Zbrodni i kary pod kątem tworzenia klimatu i podobnego oddziaływania na widza, jednak na to film był trochę zbyt płytki. Może gdyby dialogi były lepsze.. Poza tym pewne rzeczy można byłoby pokazać subtelniej, aby widz je sobie dopowiedział, a włożenie ich palcem w oko odbiorcy to zawsze słaby wybór. Dla mnie ten film to takie 3/10

  • 1 1

 • Świetne, rasowe kino.

  Zaskakująco dojrzałe jak na wiek ekipy. Dziś na pokazie w teatrze okazało się, że naprawdę dziewuchy górą. To dobrze, bo dość już kobietek maskotek w kinie. Bardzo dobra gra aktorska, fantastyczne zdjęcia i zniewalająca ścieżka dźwiękowa. Uniwersalne przesłanie. I niestety prawdziwe, tylko ... Film powstawał przez lata, dzisiaj te parę powinien zagrać duet o innej kolorystyce, schemat czarno biały już jest anachroniczny

  • 1 2

 • Słebe kino

  Nie wiadomo dla kogo ten obraz. Czekałam na jakąś kulminację. Nic. Nuda i irytacja....a takie były nadzieje!!! Zupełnie Państwu nie polecam.

  • 0 1

 • a ja polecam

  film trzeba zrozumieć
  podobał mi się

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

17  filmów
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

9  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

15  filmów
na afiszu
19  filmów
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

8  filmów
na afiszu
6  filmów
na afiszu
3  filmy
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

4  filmy
na afiszu
13  filmów
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

16  filmów
na afiszu
18  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

12  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

12  filmów
na afiszu