• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Christoph Schlingensief vol.2 / Przegląd filmów / Parakino

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Christoph Schlingensief vol.2 / PRZEGLĄD FILMÓW / Parakino

kwi 10

środa, godz. 17:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
kwi 24

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Wstęp wolny

PROGRAM:
Filmy z polskimi napisami.

19.10.2016, godz. 19.00 / "U3000", 122 min
20.10.2016, godz. 19.00 / "Animatograf", 78 min
Gość: Joanna Puzyna-Chojka
21.10.2016, godz. 18.00 / "Ausländer raus!", 90 min
Dyskusja z udziałem m.in.: Aleksandry Chrzanowskiej (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej), dr Izabeli Morskiej (Uniwersytet Gdański), dr hab. Jana Sowy (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)


Więcej informacji: www.laznia.pl

Podczas pierwszego przeglądu Schlingensiefa w Polsce w 2012 roku można było zobaczyć jego dorobek filmowy. Podczas tegorocznych pokazów w Warszawie i Gdańsku zaprezentowana zostanie jego twórczość teatralna i telewizyjna, związana z polityką i wykluczeniem: bezrobotnych, ubogich, uchodźców i osób niepełnosprawnych.

Schlingensief wskazywał tematy trudne, nieprzepracowane i zdecydowanie niewygodne, łamiąc przy tym wszelkie konwencje w dotarciu do istoty kwestii. Prowadził intelektualną, błyskotliwą i wielopłaszczyznową grę z widzem, zabarwioną absurdalnym humorem z mnóstwem odniesień i skojarzeń. Często powtarzał, że tak jak jego ojciec-farmaceuta, podaje widzom odrobinę trucizny, aby na zawsze wyleczyć ich z chorób naszych czasów.

W pierwszy dzień przeglądu widzowie będa mieli okazję zapoznać się z wybranymi odcinkami talk show "U3000‟, który był nadawany w latach 2000-2001 w niemieckim MTV. Christoph Schlingensief wcielił się w potrójną rolę reżysera, scenarzysty i prowadzącego. W każdym z odcinków przebierał się za zaskakujące postacie i zapraszał gości do rozmów w rozpędzonych wagonach berlińskiego metra.

Drugi dzień przeglądu to krótka, ośmiominutowa seria animatografów po której nastąpi projekcja dziennika filmowego "Afrykańskie wieże‟. Akcja filmu rozgrywa się w Namibi. Kanwą scenariusza było odtworzenie w afrykańskim slumsie ataków terrorystycznych na World Trade Center. Gościem tego dnia przeglądu będzie Joanna Puzyna-Chojka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ostatni dzień przeglądu to pokaz dokumentacji filmowej jednej z najważniejszych akcji Christopha Schlingensiefa "Cudzoziemcy wynocha! Kontener Schlingensiefa‟ z 2000 roku. Miała ona miejsce wkrótce po wyborach w Austrii, które wygrała populistyczno-prawicowa partia FPÖ. Artysta zainspirowany wypowiedzią jednego z europosłów na temat prawdopodobieństwa powstania w Austrii obozów koncentracyjnych, zaproponował stworzenie miejsca odosobnienia w samym centrum Wiednia. Zamierzeniem Schlingensiefa było stworzenie paraleli pomiędzy obozami koncentracyjnymi a popularnym w tamtym czasie formatem telewizyjnym Big Brother. Do programu zostało zaproszonych 12 uchodźców, którzy zostali umieszczeni kontenerze na tydzień i obserwowani byli przez kamery. Obraz transmitowany był w internecie. Widzowie każdego dnia głosowali, który z uczestników powinien opuścić program i tym samym zostać deportowanym. Zwycięzca miał otrzymać pozwolenie na pobyt. Widzowie do końca nie wiedzieli, czy uczestnicy są prawdziwymi uchodźcami, czy deportacja usuniętych z programu faktycznie miała miejsce. Efektem akcji Schlingensiefa była publiczna debata na temat stosunku Austriaków do obcokrajowców oraz polityki państwa wobec imigrantów. W związku z kryzysem uchodźczym w Europie praca Schlingensiefa stała się ponownie bardzo aktualna, dlatego po projekcji odbędzie się dyskusja.

Christoph Schlingensief - wszechstronny twórca niemiecki: reżyser filmowy, operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk showów, performer; artysta totalny, bezwzględny prowokator, którego głos w dyskursie o sytuacji kulturalno-politycznej Niemiec był słyszalny i istotny.

Schlingensief rozpoczął działalność artystyczną jako reżyser filmów eksperymentalnych. Rozgłos przyniosła mu "Trylogia Niemiecka‟: "100 lat Adolfa Hitlera‟, "Niemiecka masakra piłą mechaniczną‟, i "Terror 2000‟. Kolejnymi ważnymi pracami w twórczości Schlingensiefa były: projekt "Cudzoziemcy wynocha! Kontener Schlingensiefa‟ oraz reżyseria "Parsifala‟ na festiwalu w Bayreuth. Artysta współtworzył także jedną z najważniejszych niemieckich scen teatralnych Volksbühne Berlin, z którą był związany aż do śmierci w 2010 roku. W 2008 roku lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc. Swoje zmagania z chorobą i śmiercią upublicznił, w dzienniku zatytułowanym "W niebie nie może być tak pięknie jak tutaj‟. Na Biennale w Wenecji w 2011 roku reżyser otrzymał, już pośmiertnie, Złotego Lwa za niemiecki pawilon narodowy.


Przegląd zorganizował Goethe-Institut i Ambasada Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Szczegółowy program przeglądu na stronie laznia.pl.

Organizatorzy: Goethe-Institut, Nowy Teatr, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Partner: Filmegalerie451
Odsłona w Warszawie odbędzie się w dniach: 10-13.10.2016

Filmy z polskimi napisami, wstęp wolny

Opinie