Impreza już się odbyła
PATRONAT

Była w moim życiu solidarność - premiera filmu

Wydarzenie w ramach

Była w moim życiu solidarność - premiera filmu

14 sierpnia w Gdańsku odbędzie się premiera filmu "Była w moim życiu Solidarność" w reżyserii Pawła Zbierskiego.

- W swoim filmie podjąłem temat wyświechtany i często wywołujący u odbiorcy odruch sprzeciwu. Temat solidarności. Trudno jednak nie podejmować tematu, który jest moim najbardziej intensywnym przeżyciem biograficznym - opowiada reżyser.

- Głównymi bohaterkami mojego filmu stały się dwie damy: pierwsza - prawie stuletnia kobieta, która na własnej skórze doświadczyła wszelkich okrucieństw wieku XX. I druga, 4-letnia dziewczynka, która właśnie wkroczyła w wiek XXI, pełna radości i nadziei, ale także lęku i niepewności. Karolinka jest córką Adama Mickiewicza, stolarza spod Brześcia. Jej pasją jest komponowanie melodii w wymyślonym przez siebie języku. Ona w tym filmie nic nie mówi. Patrzy jedynie bardzo uważnie: na Lecha Wałęsę, Aleksandra Milinkiewicza, na Vaclava Havla, na Aleksandra Łukaszenkę. Z kolei Ariadna mówi. Mówi typową kresową polszczyzną, z lekkimi naleciałościami białoruskimi, ale JAK ona MÓWI!!! Ani lochy w wiezienia w Brześciu, ani łagry w Karagandzie, ani Łukaszenko nie zabiły w Ariadnie głodu solidarności na tym najbardziej ludzkim, elementarnym poziomie! W Ariadnie nie ma nawet cienia nienawiści do swoich oprawców, co najwyżej ironia...Film powstawał z wielkim rozmachem, pod bardzo patetycznym, roboczym tytułem: "EUROPA I SOLIDARNOŚĆ". Jednak po całej serii zdjęć w Rzymie, Brukseli, Pradze, Berlinie, po włączeniu do produkcji wątku rumuńskiego, a także niezwykle ważnej refleksji z Oxfordu...na stole montażowym materiały z Białorusi "pożerały" resztę.... Basil Kerski, kardynał Mirosław Vlk, Frederic Francis, Aleksander Milinkiewicz niejako przeglądają się oczach Starszej i Młodej Damy.
"Była w moim życiu solidarność..."


scenariusz: Paweł Zbierski

reżyseria: Paweł Zbierski, Milena Misztal

zdjęcia: Krzysztof Iglikowski, Andrzej Rajkowski

dźwięk: Włodzimierz Dembicki

muzyka: Marek Kuczyński

montaż: Sławomir Pultyn

producent: Piotr Podgórski


Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.